Jak vybrat trekové boty

Abyste si každý výlet užili na maximum, je třeba mít kvalitní a pohodlnou outdoorovou obuv, ve které se vaše nohy budou cítit jako v bavlnce. Výběr trekových bot není radno podcenit, je třeba zvážit použitý materiál, tvrdost boty a v neposlední řadě je velmi důležité zvolit správnou velikost. Ať už hledáte kotníkové pohorky na vysokohorskou turistiku, nízké trekové boty na výšlapy do přírody nebo trekové sandále, přečtěte si následující článek, který vám výběr ulehčí!

Jak vybrat trekové boty

Z jakých typů trekových bot můžete vybírat?

Dle náročnosti a tvrdosti terénu, délky výletu, využití bot a také ročního období, můžete vybírat z několika základních druhů trekové obuvi. Které to jsou?

Nízké trekové boty jsou ideální na lehkou turistiku!

Pokud nejčastěji podnikáte nenáročné túry do okolí, nebo chodíte na dlouhé procházky se psem a nepohybujete se v náročném horském terénu, vystačíte si s nízkou trekovou obuví, která končí pod kotníkem. Tyto trekové boty mohou mít svršek z kůže, nejčastěji jsou však vyrobeny z měkkých, prodyšných syntetických materiálů, které dobře odvádí pot. Díky nízké hmotnosti jsou tyto boty velmi pohodlné i při chůzi na tvrdším povrchu.

  • jsou lehké a prodyšné
  • mají široké možnosti využití
  • neposkytují podporu kotníku
  • nejsou vhodné do náročných horských terénů
Prohlédnout nabídku

Pohorky jsou nezbytné pro vysokohorskou turistiku!

Pokud se často pohybujete v kamenitém, horském, nebo vysokohorském terénu, měli byste rozhodně volit kotníkovou trekovou obuv, která sahá nad kotník a spolehlivě jej fixuje. V případě, že byste se v tomto terénu pohybovali v nízkých trekových botách, hrozí vysoké riziko zvrtnutí kotníku. Pohorky jsou oproti nízkým trekovým botám výrazně odolnější, tvrdší a poskytují chodidlu větší oporu. Nejčastěji jsou vyrobeny z kůže, levnější modely jsou syntetické.

  • dobře fixují chodidlo i kotník
  • odolávají chůzi v náročném kamenitém terénu
  • mají zpevněnou špici
  • mají vyšší hmotnost
Prohlédnout nabídku

Trekové sandály jsou vhodnou volbou do letních měsíců!

Trekové sandály jsou vyrobeny z odolných prodyšných materiálů a mají pevný střih, který je schopen poskytnout chodidlu oporu i v přírodním terénu. Využijete je hlavně v letních měsících, vhodné jsou také na překonávání brodů. Do hor a náročnějšího terénu se hodí spíše jako doplňková obuv, kterou nazujete během relaxace a dáte tak odpočinout chodidlům od pevných pohorek. Velmi praktické jsou sandály s uzavřenou špičkou, která chrání prsty v kamenitém terénu.

  • jsou vzdušné a velmi lehké
  • ideální doplňková obuv na dlouhé treky
  • nejsou vhodné do náročnějších terénů

Vybíráte dámské, pánské nebo dětské trekové boty? Stěžejní je správná velikost! 

Trekové boty dělíme do 3 základních kategorií dle určení: 

  • Dámské trekové boty

Dámská outdoorová obuv je oproti pánským modelům obvykle užší i nižší, díky menší velikosti mají boty také o trochu nižší hmotnost.  K dostání jsou běžně ve velikostech 36 – 42

  • Pánské trekové boty

Pánská outdoorová obuv je obvykle širší a také vyšší, pokud se jedná o kotníkový model. Vybírat můžete nejčastěji z velikostí 40 – 47

  • Dětské trekové boty

Dětská outdoorová obuv pro nejmenší je anatomicky tvarovaná tak, aby poskytovala dětskému chodidlu optimální oporu. Dětské modely trekových bot jsou k dostání od velikosti 28 až 35


Jak vybrat správnou velikost trekové obuvi? 

Při výběru trekové obuvi platí, že byste měli vybírat obuv o cca 1 cm delší (tedy o 0,5 – 1 velikost větší), než je vaše běžná velikost. Proč je tomu tak? Při chůzi v terénu je třeba počítat s tím, že nohy obvykle otékají, trekové ponožky jsou silnější (někteří nosí i dva páry na sobě) a chodidlo potřebuje mít dostatek prostoru, aby nedocházelo k tvorbě puchýřů a oděrek. 

Nejlepší je, vyzkoušet trekovou obuv při chůzi na nerovném povrchu, z kopce apod. Chodidlo musí v botě pevně držet, při chůzi z kopce nesmí prsty narážet do špičky boty, pata nesmí dřít. Botu zkoušejte pevně zavázanou. 

Pokud se chystáte na delší trek, výrazně doporučujeme jít pouze v takové trekové obuvi, ve které jste již nachodili alespoň několik desítek kilometrů. Pokud vyrazíte v nové, „nerozšlápnuté“ obuvi, je vysoká pravděpodobnost tvorby nepříjemných puchýřů. 

Tvrdost trekových bot by měla odpovídat náročnosti terénu! 

Nejen střih boty, ale také tvrdost boty a její podrážky volte na náročnosti terénu. Platí pravidlo, že čím náročnější terén budete zdolávat, tím tvrdší botu budete potřebovat. Pro přehled uvádíme orientační tabulku, která vám s výběrem pomůže.

Tvrdost trekové obuvi Specifikace a využití
A Měkká vycházková obuv do nenáročného terénu (např. zpevněné asfaltové nebo štěrkové cesty, do města apod.)
A/B Středně měkká treková obuv do lesa a na jiné měkké povrchy, nebo na méně náročné treky po okolí.
B Obuv s pevnější podešví, se kterou můžete vyrazit i do lehkého a středně těžkého horského terénu. Není příliš vhodná do suťovišť.
B/C Tvrdá obuv s velmi odolnou podrážkou, která obstojí i v náročném horském kamenitém terénu, ideální při chůzi s krosnou.
C Velmi odolná a pevná obuv, která obstojí i na ledovci a ve sněhu, je vhodná k upnutí maček.

*Tabulka je orientační.

Zaměřte se také na materiál a vhodnou membránu turistické obuvi! 

U trekových bot by vás měl zajímat také materiál, ze kterého je bota vyrobena. Ten velmi ovlivňuje její odolnost, prodyšnost a komfort při nošení. 

Jaké materiály se užívají k výrobě trekové obuvi? 

Obecně lze říci, že svršky lehké trekové obuvi jsou vyrobeny ze syntetických materiálů, pohorky jsou obvykle kožené. Často se setkáte také s kombinací těchto materiálů. 

  • Kožená treková obuv – velmi dobře odolává mechanickému poškození, při správné péči má velmi dlouhou životnost, dobře se přizpůsobí tvaru chodidla, je měkká a poddajná. Také dobře odolává vlhkosti, je však třeba je pravidelně ošetřovat kvalitním impregnačními přípravky. Je obvykle dražší, než syntetická obuv. 
  • Syntetická obuv – je velmi prodyšná, rychle vysychá, není však tak odolná proti mechanickému poškození, v ostrém terénu může dojít k jejímu protržení nebo prodření. Také hůře odolává vlhkosti. 
  • Kombinace kůže a syntetiky u trekové obuvi – se nejčastěji používá u levnějších pohorek, svršek je kožený, podšívka je obvykle textilní. Jedná se o kompromis, co se kvality a pořizovací ceny týče. 

Membrána u trekové obuvi zajišťuje nepromokavost a výbornou prodyšnost!  

Treková obuv s membránou výrazně lépe odolává vlhkosti, obuv je nepromokavá a zároveň prodyšná, takže nedochází k nadměrnému pocení a nohy jsou v suchu. Díky membráně je komfort při nošení trekové obuvi výrazně vyšší. Nejčastěji se setkáte s kvalitní membránou Gore-Tex. 



TIP: Péče o obuv je zejména u trekových bot velice důležitá! Kvalitní impregnací prodloužíte životnost obuvi a dosáhnete toho, že odolá promočení i v náročných podmínkách!


Nejčastěji kladené otázky při výběru trekové obuvi

Jak pečovat o trekové boty?

Trekové boty je třeba po každém náročnějším výletě pečlivě vysušit (velkou výhodou je vyndavací vložka boty), vyčistit a naimpregnovat. K impregnaci můžete dle svršku obuvi použít impregnační sprej (u syntetiky) nebo vosk (u kožené obuvi).

Co je to Vibram?

Vibram je společnost, která se zabývá výrobou kvalitních podešví zejména u trekové obuvi. Podešve Vibram najdete u řady kvalitních pohorek a trekové obuvi ověřených výrobců, jsou oblíbené pro svoji kvalitu provedení, dlouhou životnost a vysoký komfort při nošení.

Jaké ponožky nosit do trekových bot?

Nejen kvalitní obuv, ale i ponožky rozhodují o komfortu na túrách. Vybírat byste měli prodyšné materiály, které drží tvar, ponožka musí na chodidle dokonale sedět. Důležitá je také výška ponožky, která by měla přesahovat přes okraj boty. Velmi oblíbené jsou merino ponožky, které dobře odolávají zápachu.


Mohlo by Vás dále zajímat

Jak správně vybrat boty a zvolit vhodnou velikost?

Dobře padnoucí boty, které vydrží ve skvělé kondici po dlouhý čas, jsou snem mnoha z nás... celý článek

Jak vybrat kufr

Pokud často cestujete, ať už za rodinnou, za prací nebo za cestovatelskými zážitky, neobejdete se bez cestovního kufru, do kterého pohodlně a přehledně... celý článek

Jak vybrat sluneční brýle

Léto bez slunečních brýlí si většina z nás neumí představit. Nejen, že chrání zrak před škodlivým UV zářením, slouží... celý článek