10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak zabavit děti doma nebo na cestách? Podívejte se na tipy na hlavolamy, rébusy a hry, které zabaví celou rodinu!

Máte před sebou dlouhou cestu autem nebo letadlem, čekáte s dětmi u lékaře, nebo zkrátka nevíte, čím zabavit nudící se ratolesti? Připravte si pro ně originální hádanky, které zabaví jejich bystré hlavičky! Přinášíme tipy nejen na dětské hádanky, ale i rozvojové hračky, hlavolamy a knihy plné rébusů, které baví děti i dospělé a rozvíjejí jejich myšlení i kreativitu. Tak hurá do toho!

Jak zabavit děti doma nebo na cestách? Podívejte se na tipy na hlavolamy, rébusy a hry, které zabaví celou rodinu!

Slovní hádanky můžete hrát s dětmi kdekoliv

Pokud nemáte po ruce žádnou hru nebo hlavolam, zabavte děti pomocí slovních hádanek! Myslete však na to, aby byla jejich složitost úměrná dětského věku. V případě, že byste zvolili příliš těžké, nebo naopak příliš snadné hádanky, mohlo by děti hádání brzy přestat bavit.

Jaké slovní hádanky položit předškolákům a malým školákům?

  1. Co je plné děr, ale stále drží vodu? (Řešení: houba)
  2. Kde najdete města, obchody a ulice bez lidí? (Řešení: v mapě)
  3. Kterou věc musíte rozbít, abyste ji mohli použít? (Řešení: vejce)
  4. Sleduje vás a kopíruje každý váš krok. Přesto se ho nikdy nemůžete dotknout. (Řešení: stín)
  5. Po zemi se stále plazí, ale náladu si tím nepokazí. (Řešení: had)

Dětem navštěvujícím 3. – 5. třídu základní školy zkuste položit tyto zapeklité otázky:

  1. Staršímu bratrovi jsou 4 roky a mladší bratr je o polovinu mladší. Kolik let bude mladšímu bratrovi, když staršímu je 100? (Řešení: Mladšímu bratrovi je 98 let.)
  2. Marie má čtyři dcery a každá z jejích dcer má jednoho bratra. Kolik dětí má Marie? (Řešení: Pět. Každá dcera má stejného bratra.)

Děti, které chodí do 2. stupně základní školy, můžete překvapit početní úlohou:

Potřebujete si koupit časopis, který stojí 97 Kč. Nemáte ale peníze. Proto si půjčíte 50 Kč od mámy a 50 Kč od táty (50 Kč + 50 Kč = 100). Za půjčené peníze si koupíte časopis, paní prodavačka vám na stokorunu vrátí 3 Kč.

Mámě vrátíte 1 Kč, tátovi 1 Kč a tu zbylou korunu si necháte. Nyní tedy tátovi dlužíte 49 Kč a mámě také 49 Kč (49 Kč + 49 Kč = 98 Kč, plus 1 Kč, kterou máte = 99 Kč). Kde je ta zbylá koruna?

(Řešení: Žádná koruna nechybí. Závěrečná otázka úkolu totiž spojuje nespojitelné, a to dluhy a majetek. Tyto dvě odlišné věci totiž nelze sčítat dohromady. Tátovi jste vrátili 1 Kč a mámě 1 Kč. Každému z rodičů tedy nyní dlužíte 49 Kč (49 + 49 = 98). 1 Kč, kterou jste si nechali, se ale k částce 98 Kč nepřipočítává, ale naopak odčítá. Když 1 Kč odečtete od 98 Kč, dostanete se právě na hodnotu časopisu, která byla 97 Kč.)

Na dlouhé cesty se skvěle hodí skladné hlavolamy!

Jestliže situace, ve které se nacházíte, nedovoluje se dětem plně věnovat, můžete jim pro zkrácení dlouhé chvíle pořídit originální hlavolam. Děti jsou zvídavé a s pomocí hlavolamu si procvičí logické myšlení i představivost! Chybu rozhodně neuděláte s populární Rubikovou kostkou, kdy je úkolem nastavit ji tak, aby se na každé její straně nacházela pouze 1 barva, nebo ježek v kleci, kdy je třeba ježka z klece správným naklápěním a otáčením osvobodit. Kovové hlavolamy jsou navíc obvykle velmi odolné a skladné, dítě si je tak může vzít takřka kamkoliv.

Strategické hry uvítá celá rodina

Pokud chcete zapojit celou rodinu, pořiďte některou ze strategických her, které vyžadují důkladné zvážení každého tahu, který má velký vliv na průběh i vyústění hry. Výhru tak neovlivňuje náhoda, ale právě promyšlené tahy, u kterých je třeba předvídat. Děti i dospělí mají možnost tímto způsobem rozvíjet logické myšlení, a navíc se u toho skvěle bavit se svými blízkými!

Hru si můžete vybrat na míru dle vašich zájmů – lze stavět například historické osady, přenést se do westernu nebo bojovat s globálními hrozbami v budoucnosti! V některých hrách hrají za sebe jednotlivci, v jiných můžete utvořit soupeřící týmy (tyto hry jsou ideální pro menší děti, kde může rodič spolupracovat s potomkem).

TIP! Na dovolenou nebo výlet si nezapomeňte pro zkrácení dlouhé chvíle v případě špatného počasí zabalit skladné karetní hry!

Rozvojové hračky děti nejen zabaví, ale také poučí

Chcete, aby se děti při poznávání a hádání zároveň nenuceně vzdělávaly? Od toho jsou rozvojové hračky, které jsou určené pro nejmenší děti i školáky! Například dřevěné pomůcky Montessori motivují děti k zamyšlení a spojování souvislostí. Hravou formou představují principy, na kterých náš svět funguje. Barevné i tvarové zpracování hraček je pro děti velmi přitažlivé, a proto si s nimi vydrží hrát často celé hodiny!

Tvořivé děti potěšíte kreslenými rébusy

Pokud si vaše děti rády kreslí, a vydrží touto činností strávit i celé odpoledne, překvapte je tištěnými rébusy. Dětské knihy plné hádanek a rébusů, které děti mohou počítat, dokreslovat i vybarvovat rozvíjí nejen logické myšlení, ale i kreativitu a haptické schopnosti.

Pro nejmenší děti se skvěle hodí leporela, ze kterých můžete nejmenším dětem předčítat jednoduché hádanky – obvykle na další straně najde dítko odpověď ve formě názorné ilustrace. Luštění hádanek pomáhá malým dětem rozvíjet fantazii a zároveň trénovat trpělivost.

TIP! K tištěným rébusům pořiďte dětem pestrobarevné pastelky nebo fixy!

Další zajímavé články ze světa dětí:

7 tipů, jak motivovat děti ke čtení

Čtení rozvíjí představivost, znalosti i slovní zásobu! Proto si každý rodič přeje, aby si jeho dítko čtení knih oblíbilo... celý článek

Jak zařídit dětský pokoj

Dětský pokojík by měl být bezpečným útočištěm, do kterého se děti rády vracejí. Zároveň je... celý článek

Panenka Barbie může pomoct dětem s empatií i komunikací

Chcete nastartovat rozvoj sociálních dovedností vašeho dítěte? Pomoci může hra s panenkami Barbie... celý článek