Jak vybrat chladničku

Chladnička je obvykle prvním spotřebičem, který si do domácnosti pořizujete. Jde o poměrně vysokou a dlouhodobou investici, proto je třeba mít při výběru dostatek informací tak, aby chladnička sloužila k maximální spokojenosti. Vše kolem vás prochází dynamickými změnami, u domácích spotřebičů to platí dvojnásob, ať už jde o módní trendy nebo technické parametry. Není proto od věci si připomenout nejdůležitější kritéria, která byste měli mít při výběru nové chladničky na zřeteli.

Volně stojící, nebo vestavné chladničky

Rozhodnout se mezi vestavnou, nebo volně stojící chladničkou je prvním krokem na cestě ke spokojenosti. Záleží na dispozici vaší kuchyně. Potřebujete diskrétní řešení zakomponované do kuchyňské linky? Potom zvolte vestavěný přístroj. Pokud řešíte problém s prostorem nebo se často stěhujete, kupte si volně stojící chladničku. Takovou postavíte na prakticky libovolné místo v domácnosti a dle potřeby s ní můžete manipulovat.

Příklady v našem obchodě: vestavné chladničky, volně stojící chladničky

Chladnička s mrazákem, nebo bez mrazáku

Přistěhovali jste se do garsonky a hledáte kompaktní chladničku? Pak si zvolte variantu bez externího mrazáku. Nicméně většina našich klientů dává přednost kombinovaným variantám, kde je již samostatná mraznička součástí přístroje. V souvislosti s kombinovanými chladničkami přichází na řadu i otázka vybavení jedním, resp. dvěma kompresory. Druhá jmenovaná verze nabízí dostatek výkonu pro rychlé zamrazení nově vložených potravin a možnost selektivně vypnout buď chladící nebo mrazící sekci.

Jak vybrat chladničku

Úsporné přístroje třídy A+, A

Vzhledem k tomu, že chladnička bývá spuštěná nepřetržitě, měli bychom si pečlivě spočítat náklady na její provoz. Informace o denní spotřebě lze získat v materiálech výrobce. Nicméně tento údaj může být zavádějící, protože není v žádném vztahu s velikostí chladničky. Tento problém řeší rozdělení do několika energetických tříd, kde A+, A, B apod. Nejúspornější jsou přístroje kategorie A a A+, ale i zde je třeba si uvědomit, že výsledná spotřeba závisí i na tom, kam chladničku umístíte. Bude-li na ni svítit sluníčko nebo působit jiný zdroj tepla, náklady na chlazení se zvýší.

Moderní funkce a design

Kromě základních funkcí se výrobci snaží neustále přicházet s novinkami. Od vyladěné ergonomie, přes použití moderních funkcí rychlého namrazování, až k extravagantnímu designu (například retro). Taková je cesta producentů do kuchyní našich domovů. Mezi další lákadla patří vyhrazené prostory s teplotou udržovanou od 0 do 3°C nazývané jako BioFresh, resp. nulová zóna, kdy speciální filtry zabraňující množení bakterií a růstu plísní a akustické signalizace otevřených dveří. Kdo touží po extravaganci a velkém užitném prostoru, tomu lze doporučit takzvané americké chladničky. Nejvyšší modely jsou dokonce vybaveny výrobníky ledu a LCD displejem s TV tunerem.

Bílá nebo nerezová

Většina zákazníků si pořizuje chladničku v barvě celé kuchyně, mnoho si ji však vybírá jako první spotřebič do kuchyně, kterou teprve budují. Pokud chcete klasickou bílou, není co řešit. Jestli však hledáte moderní nerezový vzhled, měli byste znát všechny typy. Inox a nerez se liší v zanechávání otisků prstů. Inoxový povrch je broušený, na něm stopy nezanecháte (stejně jako u stříbrné barvy), nerezové provedení je vzhledově atraktivnější. Pozor na nerezový vzhled, což bývá plast nalakovaný na stříbrnou barvu.

Měli byste vědět

Každé zařízení vyžaduje určitou provozní teplotu. To platí i pro chladničky a mrazáky. Neměly by stát blízko silných zdrojů tepla. Ideální provozní teplota pro tuto kategorii přístrojů je 15 – 30 °C. Většina chladniček má zabudovanou funkci automatického odmrazování chladící části. Přesto vám doporučujeme si tento parametr ověřit u konkrétního výrobku. Stejně jako přítomnost beznámrazového mrazicího modulu s funkcí NoFrost. Design výrobku není všechno, velmi záleží na kvalitě provedení izolačních vrstev. Dobře navržená chladnička dokáže udržet teplotu i několik hodin po vypnutí elektrického proudu. Viz heslo „akumulační doba“ v našem slovníku.

Výběr chladničky v kostce

Chladnička je obvykle prvním spotřebičem, který si do domácnosti pořizujete. Pamatujte na to, že jako jeden z mála spotřebičů bude zapnutá neustále a pro většinu lidí jde o dlouhodobou investici. Proto je třeba si před nákupem pořádně promyslet, jaké by měla mít parametry a výběr nepodcenit. Ty nejdůležitější si ještě jednou zopakujeme. Zkuste si proto před nákupem odpovědět na následující otázky:

  1. Má být chladnička pevnou součástí kuchyňské linky, nebo volně stojící chladničky?
  2. Hledáte přístroj s nízkou spotřebou
  3. Vyžadujete přítomnost mrazáku?
  4. Záleží vám na výkonu?
  5. Chcete chladničku bílou, nerezovou nebo s jiným povrchem?