Jak vybrat lednici

Chladnička je obvykle prvním spotřebičem, který si pořizujeme do nové domácnosti. Jde o poměrně vysokou a dlouhodobou investici, proto je třeba mít při výběru dostatek informací, aby nám lednice sloužila k maximální spokojenosti. Připomeňte si nejdůležitější kritéria, která byste měli mít při výběru nové chladničky na zřeteli.

4 body ke zvážení při výběru lednice

 • Budete si pořizovat volně stojící, nebo vestavnou ledničku?
 • Chcete, aby lednice měla zabudovaný i mrazák, nebo spíše oceníte větší chladicí prostor?
 • Jakou má vámi vybraná chladnička
 • spotřebu a objem? Spotřebu poznáte z energetického štítku, objem je zase důležitý pro ideální velikost pro vaši rodinu.
 • Jaký design by lednice měla mít? Bílá, nerez, nebo se do vaší kuchyně hodí úplně jiný dekor?
 • Kolik lidí bude lednici využívat? Počet vezměte v potaz při výběru správné velikosti spotřebiče.

Typy lednic

Volně stojící a vestavné lednice

Jak se rozhodnout mezi vestavnou nebo volně stojící chladničkou? Záleží na dispozici vaší kuchyně. Potřebujete lednici schovat? Potom zvolte vestavěný přístroj. Pokud řešíte problém s prostorem nebo se často stěhujete, kupte si volně stojící chladničku. Tu postavíte na prakticky libovolné místo v domácnosti a dle potřeby s ní můžete manipulovat.

Kombinovaná chladnička s mrazákem

Přistěhovali jste se do garsonky a hledáte kompaktní ledničku? Pak si zvolte variantu bez mrazáku, která má dostatek chladicího prostoru. Nicméně většina zákazníků dává přednost kombinovaným variantám, kde je již samostatná mraznička součástí přístroje (v horní nebo dolní části). Takové spotřebiče však bývají větší nebo je jejich chladicí objem zmenšen o mrazicí část.

Monoklimatické lednice

Monoklimatická chladnička bez mrazicího prostoru vám nabídne obrovské místo na uložení potravin do chladicí části. Hodí se pro ty, kteří mají samostatně stojící mrazničku.


TIP: Mrazíte velké množství potravin, třeba při nákupech v akcích nebo po sběru plodin ze zahrádky během sezóny? Pořiďte si pultový mrazák, do kterého se vše snadno vejde.

Retro lednice

Pokud máte rádi stylové kousky, slaďte s ostatním vybavením bytu i spotřebiče. Krásné retro lednice seženete v mnoha dekorech, nezapomeňte však porovnávat i technické parametry, abyste si vybrali správného pomocníka. U designových kousků počítejte s vyšší cenou.

Mini ledničky

Malé chladničky ocení každý student nebo obyvatel malého bytu. Jejich rozměry předurčují jejich využití v menších kuchyních, kancelářích nebo pro jednotlivce či páry. Menší objem zúročíte při poplatcích za energii. Miniledničky jsou úspornější než jejich obrovští příbuzní.

Americké lednice

Máte naopak velkou rodinu a žádná standardní lednice vám nestačí? Americké lednice mají díky dvoudveřovému provedení obrovskou chladicí a případně i mrazicí část. Navíc disponují mnoha moderními funkcemi. Rodinu v létě potěší výrobník ledu, dávkovač studené vody či bar. Nevýhodou může být vyšší energetická spotřeba a velké rozměry.

Jaké technické parametry lednice zvážit při výběru?

Počet kompresorů

V souvislosti s kombinovanými chladničkami přichází na řadu i otázka vybavení jedním, resp. dvěma kompresory. Verze s dvěma kompresory nabízí dostatek výkonu pro rychlé zamrazení nově vložených potravin a možnost selektivně vypnout buď chladicí, nebo mrazicí sekci.

Dnes se však vyrábí zejména lednice s jedním kompresorem, ale dvěma oddělenými okruhy. Šikovné funkce tak zůstaly zachovány, ale spotřeba lednic se snížila.

Spotřeba energie lednicí

Vzhledem k tomu, že chladnička bývá spuštěná nepřetržitě, měli bychom si pečlivě hlídat informace o nákladech na její provoz. Údaje o denní spotřebě rozlišíte podle rozdělení do několika energetických tříd – A+++, A++, A+, A, B apod. Nejúspornější jsou přístroje kategorie A+++ a A++, ale je třeba si uvědomit, že výsledná spotřeba závisí i na tom, kam chladničku umístíte. Bude-li na ni svítit sluníčko nebo působit jiný zdroj tepla, náklady na chlazení se zvýší.

Výkon a akumulační doba

Mrazicí výkon udává, kolik kilogramů potravin zvládne lednice zamrazit za 24 hodin. Akumulační doba pak udává počet hodin, po kterou lednice bez otevření dveří zvládne udržet nízkou teplotu. Taková informace se vám může hodit třeba po výpadku elektřiny.

Moderní vzhled bez otisků

Většina zákazníků si pořizuje chladničku v barvě celé kuchyně či v neutrálním odstínu. Pokud vám záleží na sjednocení designu, můžete využít vestavěnou lednici s dvířky ve stylu vaší kuchyně.

Jestli však hledáte moderní nerezový vzhled, měli byste znát dva jeho typy. Kromě nerezu můžete zakoupit i lednici s inoxovým povrchem, který nerez napodobuje. Pokud nechcete, aby byl na chladničce vidět každý otisk, vyberte si nerezový povrch s úpravou proti zanechávání otisků prstů. Pozor na parametr „nerezový vzhled“ – to bývá plast nalakovaný na stříbrnou barvu.

Hlučnost lednice

Většina zákazníků si pořizuje chladničku v barvě celé kuchyně či v neutrálním odstínu. Pokud vám záleží na sjednocení designu, můžete využít vestavěnou lednici s dvířky ve stylu vaší kuchyně.

Dnešní ledničky mívají hlučnost kolem 40 dB. Tato hladina odpovídá tlumenému hovoru.


Užitečné funkce a moderní technologie chladniček

Kromě základních funkcí se výrobci snaží neustále přicházet s novinkami.

 • BioFresh (nulová zóna) – vyhrazené prostory s udržovanou nízkou teplotou a stabilní vlhkostí. Zajistí ideální podmínky pro skladování ovoce, zeleniny i sýrů.
 • Speciální antibakteriální filtry zabraňují množení bakterií a růstu plísní.
 • Akustická signalizace dveří vás upozorní na nedovření a unikání chladného vzduchu z lednice ven.
 • LCD displej s TV tunerem vám poskytnou vyšší komfort při používání.
 • Díky beznámrazovému mrazicímu modulu s funkcí No Frost nebudete muset chladničku odmrazovat svépomocí.
 • Prázdninový režim zajistí teplotu 12 °C při vaší nepřítomnosti. Díky němu nemusíte lednici vytahovat ze zásuvky a myslet na otevřená dvířka. Přesto však lednice spotřebuje jen málo elektřiny.
 • Fresh Air Flow, IonAir a další podobné technologie ventilátorů zajišťují výměnu vzduchu ve spotřebiči a prodlouží trvanlivost čerstvých potravin.
 • Super Freeze funkce pak zajistí prudké a extrarychlé zmrazení potravin v mrazáku.