10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vybrat pračku

Pokud kupujete novou pračku, zajímejte se i o jiné aspekty než jen pořizovací cenu. Víte, jaké má vámi vybraná pračka otáčky, spotřebu vody a elektrické energie nebo hlučnost? Všechny otázky ohledně výběru pračky vám zodpovíme v našem poradenském článku.

Pračky s horním plněním

Typy plnění pračky jsou jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru nového spotřebiče. Jaké mají různé varianty výhody a nevýhody?

Pračky s horním plněním

Kupujete pračku do malé koupelny či garsoniéry a nemáte prostoru nazbyt? Ideálním řešením jsou pračky s vrchním plněním. V naší nabídce najdete různé výrobce praček s horním plněním – pračky AEG, pračky Electrolux, pračky Siemens, pračky Whirlpool a pračky Zanussi.

 • jsou užší a nepotřebují před sebou prostor pro otevření dvířek.
 • možnost přerušení pracího procesu a vložení zapomenutého prádla
 • není možné na ní nic odložit, víko bude často v pohybu
Prohlédnout nabídku

Pračky s předním plněním

Předem plněné pračky umožňují vestavbu, disponují větší kapacitou pro prádlo a v koupelně poslouží jako další odkládací prostor.

 • užší verze, které mají hloubku 45cm se vejdou do menší koupelny či kuchyně
 • umožňují přímý vizuální kontakt s pracím procesem
Prohlédnout nabídku

Pračky se sušičkou

Pračky se sušičkou vám pomohou ušetřit místo i čas. Spotřebič funguje jako 2 v 1 – mokré prádlo nemusíte přemisťovat jinam, pračka jej zvládne i vysušit.

 • nižší pořizovací cena
 • stačí jeden spotřebič na praní a sušení - šetří místo
 • vyšší spotřeba vody
 • menší kapacita pro sušení (do 6 kg)
 • méně funkcí než u samostatné sušičky
Prohlédnout nabídku

Vestavné pračky

U nás můžete vybírat také vestavné pračky . Nabízíme varianty vestavných praček s předním plněním nebo jako kombinaci pračky se sušičkou.

Důležité parametry při výběru pračky

Spotřeba vody pračkou

Spotřeba vody se u praček značně liší. Testuje se při 60° pracím cyklu pro bavlnu a pohybuje se zhruba od 26 do 160 l.

Energetická spotřeba pračky

Podobně jako u jiných spotřebičů se označuje spotřeba elektrické energie písmeny A (resp. A+++) až B. Nejvyšší úspornost pračky udává třída A+++. Spotřeba vody a energie vám poskytne dobrý přehled o vaší možné úspoře financí v budoucnosti.

Kapacita – kolik prádla se vejde do pračky?

Podle typu pračky do ní na jeden prací proces můžete naložit od 3 do 16 kg prádla. Optimální náplň pračky volte podle počtu členů v domácnosti – obvyklé množství 6 kg pokryje čtyřčlennou rodinuv – nebo podle objemnosti prádla (potahy, povlečení apod.). Pro jednotlivce nebo pár většinou stačí na denní praní pračky kapacitou 4 kg.

Počet otáček při odstřeďování pračky

Čím vyšší je počet otáček, tím sušší bude vyprané prádlo. Avšak pozor! Pokud zvolíte maximální počet otáček (u některých modelů až 1 800), vyprané prádlo bude téměř suché, ale také pomačkané a bude se vám špatně žehlit. Něco jiného platí pro majitele sušičky. Důsledné odstředění snižuje spotřebu elektrické energie v sušičce – čím sušší je prádlo z pračky, tím menší bude spotřeba energie sušičkou. Pro běžné praní doporučujeme nejméně 800 otáček za minutu, pro následné sušení v sušičce alespoň 1 200 otáček za minutu.

Hlučnost pračky

Jestliže bydlíte v domě se sousedy nebo plánujete prát večer a v noci, předem se informujte o hlučnosti pračky. Šepot se pohybuje na úrovni 30 dB, běžný hovor okolo 60 dB – vybírejte pračku s hlučností, která vás nebude obtěžovat.

Rozměry pračky

Šířka klasické předem plněné pračky je 60 cm. Pračky označované jako slim mají hloubku do 45 cm a spotřebiče extraslim dokonce jen do 37 cm. Užší jsou zejména pračky s vrchním plněním. Výška pak bývá 85 až 89 cm. Místo pro pračku si předem změřte, ať se vyhnete komplikacím při montáži.

TIP: Pár tipů na vyčištění pračky naleznete v našem průvodci Jak vybrat pračku.

Šetrné funkce a programy praček

Některé pračky mají funkce navíc, které vám pomohou k dokonale vypranému a rychle suchému prádlu. Při výběru pračky hledejte některou z následujících doplňkových funkcí.

Parní pračka

Některé modely praček nabízejí praní v páře. Mohou spotřebovávat až o 30 % méně energie a vody, jsou o třetinu rychlejší a mnohem tišší. Pára prostupuje bubnem rychleji než voda a zbaví odolných skvrn a zápachu i nejjemnější látky (např. hedvábí). Navíc je párou prádlo zbaveno 99 % mikroorganismů, které by mohly způsobovat nepříjemnosti alergikům.

„Chytrá“ pračka

Díky moderním technologiím můžete svou pračku ovládat a kontrolovat i na dálku. K některým modelům praček se můžete připojit pomocí aplikace, která vás informuje o spotřebě i průběhu programů a pomůže vám dokonce vybrat optimální program praní. Při případné poruše pak systém dokáže problém diagnostikovat a navést vás k řešení.

Snadné žehlení

Speciální funkce, díky které bude prádlo po vyprání méně zmačkané. Tkaniny jsou chráněné proti mačkání ochlazováním lázně a vypouštěním vody pouze při zastavení bubnu.

AquaStop

Šikovná ochrana před vytopením koupelny – systém AquaStop vypne přívod vody, pokud se něco porouchá. Nemusíte se tak bát prát ve chvílích, kdy nejste doma.

Sprchování prádla

Technologie přímého sprchování je založena na cirkulaci vody mezi vanou a tryskou umístěnou nad prádlem. Oběhové čerpadlo zajišťuje koloběh vody a prádlo je během praní sprchováno. Dostatečně se tím propírá, ale nepoškozuje. Díky tomu se:

 • zvýší účinnost pracího prostředku,
 • zkrátí doba praní,
 • ušetří voda a elektrická energie nutná k ohřevu,
 • prádlo se intenzivněji propere.
Odložený start

Perte, kdy a jak chcete vy. Nastavte program, vložte do pračky prádlo, prášek a aviváž a zadejte čas, kdy se má prádlo začít prát. Nenapadá vás možné využití? Dáme vám několik tipů:

 • Ráno před odchodem nastavte čas na pračce tak, aby praní skončilo těsně před vaším příchodem domů. Odpoledne se vrátíte ze zaměstnání a máte vypráno.
 • Noční odběr elektřiny je v některých lokalitách podstatně levnější. Večer před spaním nastavte čas na pračce tak, aby praní skončilo těsně před vaším budíčkem. V tomto případě ovšem dbejte na výběr tiché pračky nebo na její vhodné umístění, aby vás při spánku nerušila.