CZ 2018-10-SG-XmasDeco


Jak vybrat myčku nádobí

V dnešní hektické době čím dál více domácností upřednostňuje myčky před mytím nádobí ve dřezu. Důvodem je úspora času i peněz, myčkou totiž proteče prokazatelně méně vody než při ručním omývání. Myčka navíc šetří vaše ruce. Už se nemusíte potýkat s těžkými hrnci pod kohoutkem a vařící vodou. Vše schováte do myčky a je uklizeno! Poradíme vám, jak vybrat tu správnou.

Video: Koupě myčky nemusí být věda

Jak velkou myčku pořídit?

V první řadě záleží, jak máte velkou kuchyň. V nabídce najdete klasické myčky široké 60 cm nebo úzké se šířkou 45 cm. Pokud by se vám ani tato užší nikam nevešla, můžete zvolit stolní myčku, kterou šikovně umístíte na linku.

Myčka
se šířkou 60 cm

 • Skvělá pro rodiny s dětmi
 • Ocení ji i milovníci vaření, protože bez problémů pojme také veškeré hrnce, mísy a pekáče
 • Kapacita pro 12 - 16 sad nádobí

Prohlédnout nabídku

Úzká myčka
se šířkou 45 cm

 • Ideální pro 1 - 2 osoby nebo do menších prostor
 • Kapacita pro 9 - 11 sad nádobí

Prohlédnout nabídku

Stolní myčka
nádobí

 • Vhodná pro kanceláře, na chatu nebo do malých prostor
 • Kapacita pro 6 sad nádobí

Prohlédnout nabídku

Co je to jídelní sada?

Vnitřní velikost myčky se udává jako počet jídelní sad. Jedna jídelní sada obsahuje jeden kus od:

melky talir Created with Sketch.

Mělký talíř

hluboky talir Created with Sketch.

Hluboký talíř

dezertni talir Created with Sketch.

Dezertní talíř

hrnek Created with Sketch.

Hrnek

sklenice Created with Sketch.

Sklenice

pribory Created with Sketch.

Příbor – vidlička, nůž a lžíce

Při počítání sad nádobí v myčce nezapomeňte na hrnce, misky a pekáče, které mohou kapacitu myčky podstatně zmenšit. Pokud rádi vaříte a připravujete pohoštění pro rodinu a přátele, určitě oceníte myčku s větší kapacitou.

Jaký typ myčky vybrat?

Pokud máte ujasněnou velikost, pusťte se do výběru typu myčky. Jestli dáváte přednost klasické se šířkou 60 cm nebo 45 cm, můžete volit volně stojící nebo vestavnou.

Video: Jak vybrat myčku

Volně stojící myčky

Cena od: 5 000 Kč

Volně stojící myčku můžete postavit kamkoli, kde máte připravený přívod vody, elektřiny a odpad. Pokud chcete tuto myčku zasunout pod kuchyňskou linku, dobře porovnejte výšku desky od země s celkovou výškou vybrané myčky. U některých myček lze snížit myčku odmontováním její horní desky.

 • Jednoduchá instalace
 • Lze je umístit kamkoliv, kde je odpad a přívod vody a elektřiny
 • Bílé i nerezové provedení
 • Standardní (šířka 60 cm) i úzké (45 cm) provedení
 • Nehodí se do některých moderních interiérů

Prohlédnout nabídku

Vestavné myčky

Cena od: 6 000 Kč

Vestavné myčky skvěle zapadnou do každé kuchyně. U čelních dvířek je totiž počítáno s montáží desky ve stejném v designu kuchyňských dvířek.

 • Hodí se do jakékoliv kuchyně
 • Volitelný dekor dvířek, takže dokonale splyne s designem vaší kuchyně
 • V nabídce standardní (60 cm) i úzké (45 cm) provedení
 • Vyžaduje odbornou montáž
 • Dekor dvířek není dodáván s myčkou

Prohlédnout nabídku

Na co se dále při výběru zaměřit?

Hlučnost

Pokud chcete myčku pouštět hlavně večer nebo máte kuchyň propojenou s obývacím pokojem, sledujte údaje o hlučnosti. Hlučná myčka by vás mohla rušit. Tiché myčky nádobí vydávají zhruba 39 dB, což je hluk srovnatelný s tlumeným hovorem. Ty nejhlučnější se však pohybují až okolo 59 dB. V tomto případě vás už mycí cyklus může znatelně omezovat.

Hadice s ochrannou aqua stop

Systém Aquastop, umístěný na přívodní hadici, se stará o vnější ochranu myčky. V případě poruchy a následném úniku vody uzavře přívod do myčky.

Spotřeba vody

Spotřeba vody je při výběru myčky jedním z nejdůležitějších faktorů. Nejprve zvažte, jak často chcete myčku používat. Poté si spočítejte, zda je pro vás výhodnější levnější myčka s větší spotřebou vody, či naopak.

Spotřeba vody na jeden mycí cyklus začíná od 6 litrů. Neměla by však překročit 25 litrů. Nezapomeňte ale zohlednit počet sad, který myčka pojme. U každé myčky totiž platí základní pravidlo - nejúsporněji myjete, když je myčka plně naložena.

Špičkové myčky jsou vybaveny automatickým programem s technologií, která rozpozná míru zašpinění vody. Podle toho následně efektivně přizpůsobí spotřebu vody, teplotu a délku mycího programu.

Dětská pojistka

Dětská pojistka uzamkne ovládání myčky, takže se nemůže stát, že by vaše ratolesti narušily chod mycího procesu.

Video: Jak zapojit a používat myčky

Mycí programy a funkce, které vám usnadní život

Odložený start

Funkce odloženého startu umožňuje nastavení začátku mytí. To se může hodit, když potřebujete umýt nádobí, zatímco nejste doma. Případně můžete mýt nádobí během noci a využít tak levnější proud.

Rychlý program

Rychlý program oceníte u běžně zašpiněného nádobí. Délka takového programu je pouze 30 – 45 min.

Samočisticí filtr

Automatický systém čištění filtru odstraňuje zbytky jídla a zajišťuje průchodnost celého filtru. Tím se předchází případným potížím a nesprávnému chodu spotřebiče.

Speciální program na mytí skla

Vlastníte spoustu krásného skleněného nádobí? Podívejte se po myčce, která má program na mytí skla. Skleněné nádobí program šetrně umyje, usuší a zanechá ho zářivé čisté.

Automatické otevření dvířek

Myčka po skončení programu sama otevře dvířka. Nemusíte se tak starat o to, kdo ji otevře, když nejste doma. Navíc tento systém zajistí lepší usušení nádobí a jeho bezpečnou teplotu při úklidu.

Možnost podstavby

Možnost podstavby využijete, potřebujete-li zasunout příliš vysokou myčku pod kuchyňskou linku. S touto možností lze totiž odmontovat horní desku, čímž se sníží celková výška myčky.

Příborová zásuvky

Příborová zásuvka nahrazuje klasický koš na příbory, čímž uvolňuje spoustu místa ve spodní přihrádce. Do zásuvky uložíte nejen příbory, ale i drobné nádobí. Některé zásuvky je možné vyjmout a místo nich vložit a umýt plech na pečení.

Automatický program

Automatický program někdy výrobci nazývají jako AutoSense nebo 6. smysl. Ušetří vám přemýšlení nad výběrem programu. Stačí zmáčknout jedno tlačítko a myčka si nastaví vše sama podle míry znečištění nádobí. Mytí pak dle potřeby zkracuje, čímž šetří energii i vodu.

Co budete k myčce potřebovat?

Důležitý je také výběr mycích prostředků. Přípravek na mytí můžete pořídit ve formě kombinovaných tablet, tekutého gelu nebo sypkého prášku. Koupit si můžete i tablety All in 1, které obsahují jak leštidlo, tak změkčující sůl. Leštidlo zajišťuje, aby na skleničkách a příborech nezůstávaly skvrny od vody. Sůl do myčky slouží k změkčení vody a je rozhodně nezbytná pro oblasti s tvrdou vodou.

Tablety do myčky

Změkčující sůl

Leštidlo

Jak se o myčku starat?

Myčka nádobí příliš péče nevyžaduje. Stačí jen pravidelně podle návodu výrobce čistit filtr od zbytků jídla a mastnoty. Jednou za čas je také vhodné použít přípravek na mytí samotné myčky. Ten myčku důkladně vyčistí od mastnoty i vodního kamene.

Video: Shrnutí