10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vybrat kameru do auta, aby se stala opravdovým pomocníkem

Každý, kdo alespoň občas usedá za volant svého vozidla, si je dobře vědom toho, jak zásadně se mění situace na silnicích – provoz je stále hustší, na cestách se setkáváme s mnoha překážkami, výjimkou nejsou ani agresivní, bezohlední řidiči. A i když se snažíme jezdit sebeopatrněji, můžeme se dostat do situace, kdy dojde k nehodě nebo jiné nepříjemné záležitosti. Právě v těchto případech (a nejen v nich) je skvělým pomocníkem autokamera – malé, ale přesto velmi efektivní zařízení, které by nemělo chybět v žádném vozidle.

K čemu je autokamera dobrá?

Autokamera, často označovaná také jako palubní kamera či černá skříňka, zvládne natáčet reálný průběh dopravní situace a v případě nehody nebo jiné komplikace můžete záznam z ní použít pro potřeby pojišťovny nebo policie. Kromě toho je však také skvělým pomocníkem při parkování, jelikož zvládá monitorovat dění kolem vozidla – jak před ním, tak u duálního provedení i za ním, zaznamenává polohu vozidla a zvládá nahrávat i za tmy nebo když nejste ve vozidle, takže slouží jako důkazní materiál v případě vandalství, nebo pokud vám někdo nabourá/odře vozidlo a ujede.

Jak vybrat kameru do auta

Tipy pro výběr autokamery

Autokamery procházejí neustálým vývojem, aby byly co nejspolehlivější, a proto dnes najdete v nabídce velké množství typů, které se liší svými parametry. Jak se mezi nimi zorientovat a vybrat tu správnou? Při rozhodování o nové autokameře je třeba zaměřit se na její hlavní vlastnosti a požadované parametry.

  • Zvažte, jaký typ je pro vás vhodný – potřebujete klasickou kameru na záznam dění před vozem, nebo více snímačů, které monitorují i interiér a oblast za vozem?
  • Upřednostněte vysokou kvalitu obrazurozlišení záznamu v HD poskytne horší kvalitu, ale video zabere na úložišti méně prostoru. Měli byste volit minimálně Full HD či rostoucí kvalitu (až 4K) – u nich však budete potřebovat větší SD kartu.
  • Důležitá je také plynulost záznamu, kterou zajišťuje snímková frekvence (udávaná ve fps). Vybírejte kameru s alespoň 30 fps, tedy s 30 snímky za sekundu, aby se video nezadrhávalo.
  • Doplňkové funkce, jako je automatický start, cyklické nahrávání ve smyčce, ovládání hlasem, superkondenzátor místo baterie, parkovací mód, zpracování obrazu s protisvětlem, varování při opuštění jízdního pruhu apod., vám zpříjemní jak vaši jízdu, tak i ovládání autokamery.
  • Speciální senzory a moduly vytvoří z kamery šikovného pomocníka. GPS modul poskytne vaši geografickou polohu, G-senzor zachová záznam i při nehodě a speciální CPL filtry zlepší viditelnost a zaručí co nejlepší obraz.
Jak vybrat kameru do auta

Typy autokamer

Z bohaté nabídky variant autokamer si už dnes můžete zvolit takovou, která bude mít funkce, vlastnosti a provedení plně odpovídající vašim potřebám. Základní rozdělení autokamer však záleží na oblasti, kterou chcete snímat.

Klasické autokamery s displejem

Tento typ patří mezi nejrozšířenější. Umisťuje se na přední sklo a používá se k záznamu dění před automobilem. Standardní kamery jsou nabízeny v různých velikostech, s různou kvalitou zpracování obrazu i nejrůznějšími doplňkovými funkcemi. Upevnění je možné pomocí přísavky na sklo, nebo oboustranné lepicí pásky pro stabilnější a pevnější fixaci – obraz se pak tolik netřese.

→ Mezi osvědčené typy v této kategorii patří například kamery do auta LAMAX T6 GPS WiFi a TrueCam H5 WiFi.

Duální autokamery

Duální autokamery mají výhodu v tom, že snímají nejen prostor před vozem, ale i prostor uvnitř a částečně také za autem, takže zajišťují případný důkazní materiál při nárazu zezadu. Při parkování vám přinášejí přehled o tom, jak daleko a kam můžete s automobilem zacouvat.  Pokud navíc kameru napojíte přímo na couvací světlo, při zařazení zpátečky se displej automaticky přepne na zadní autokameru a vy tak vidíte, kam couváte. Tento typ se upevňuje také na přední sklo.

→ Mezi oblíbené modely patří například TrueCam H25, LAMAX T10.

Autokamery bez displeje neboli bezdisplejovky

Tato kategorie kamer do auta vyniká malým rozměrem, tudíž i nenápadností. I když jí chybí displej, nemění tento fakt nic na kvalitě záznamu a vybavenosti – máte tak k dispozici vysoce účinnou autokameru, o které ale nikdo neví. Bezdisplejovka se většinou ovládá přes aplikaci v mobilním telefonu, který se ke kameře připojuje přes Wi-Fi.

→ Osvědčeným typem z této kategorie je například model TrueCam H7 GPS 2.5K.

Autokamery ve zpětném zrcátku

Tato kategorie představuje jedny z nejpropracovanějších autokamer na trhu, které zvládají funkci jak zrcátka, tak přední i zadní kamery zároveň. Většinou disponují veškerými základními i doplňkovými funkcemi a například modely od značky LAMAX jsou koncipovány s důrazem na bezpečnost při jejich ovládání. Abyste při řízení nemuseli dávat ruce z volantu, stačí dát autokameře hlasový pokyn a ona udělá požadovaný úkon – např. pořídí fotografii, uzamkne natáčené video apod. Jelikož tyto kamery vypadají jako klasické zrcátko, nelákají případné zloděje.

→ Vyzkoušet můžete například typ LAMAX S9 GPS Dual.

Jaké parametry autokamery sledovat při výběru?

Moderní digitální kamery mohou snímat obraz v různé kvalitě či využívat další technologie. Abyste mohli využívat jejich potenciál naplno, vyberte si typ s kvalitním rozlišením a doplňkovými funkcemi. Pojďme si představit základní parametry a funkce, které byste měli při svém výběru zohlednit.

Rozlišení záznamu

S velikostí snímače souvisí i následná kvalita záznamu. Udává se v pixelech (px) a platí, že čím více pixelů, tím ostřejší záznam bude. Nejnižší rozlišení mají autokamery s HD nahráváním (1280 × 720 px). Dnes se za standard považují kamery s Full HD (1920 × 1080 px), které čitelně zachytí i SPZ. Nejlepší záznam získáte z kamer s rozlišením 4K (3840 × 2160 px), které natočí 4× více detailů než Full HD. Pamatujte však na to, že čím detailnější záznam bude, tím více prostoru zabere na paměťové kartě.

Pozorovací úhel

Pozorovací úhel neboli úhel záběru označuje šířku plochy zachycené na záznam. Záleží na čočce, obvykle je však za ideální pozorovací úhel autokamer považováno rozmezí 110–150 °. Při menším úhlu (90 ° a méně) kamera nezachytí přijíždějící auta. Naopak při větším záběru, než je optimum, se záběr zkreslí efektem rybího oka a detaily budou méně zřetelné. Jen správně zvolený pozorovací úhel zajistí relevantní a dobře čitelný záznam v případě dopravní nehody.

Kompatibilita s dalším zařízením a napájení

Autokamera může v balení obsahovat kabely, které vám usnadní její propojení s počítačem (USB kabel), televizí (HDMI). Některé typy autokamer pak můžete bezdrátově připojit ke smartphonu nebo tabletu.

Snímková frekvence záznamu

Parametr snímků za sekundu (fps), tedy frekvence záznamu, vám pomůže s odhadnutím plynulosti videa. Pokud vám záleží na obrazu bez zasekávání, vyberte produkt s alespoň 30 snímky za sekundu. Lepší autokamery pak nabízejí i 60 až 120 snímků za sekundu. Čím rychlejší frekvence bude, tím samozřejmě narůstají i nároky na datové úložiště.

Velikost úložiště

K většině autokamer budete potřebovat paměťovou kartu, na kterou se záznam ukládá. Nejčastěji jsou ve formátu SD, micro SD, SDHC, SDXC apod. S velikostí 16 GB nahrajete cca 7 hodin záznamu v HD kvalitě. Pokud však má kamera lepší rozlišení nebo vyšší frekvenci snímků, sáhněte raději po kameře do auta s podporou 64GB nebo 128GB paměťových karet.

Jak vybrat kameru do auta

Slovníček pojmů aneb doplňkové funkce autokamer

  • Automatický start zaručí, že se kamera sama zapne při rozjezdu.
  • Detektor pohybu využijete při parkování a stání. Nahrávání kamery se sepne samo při pohybu v okolí – tedy i tehdy, když nejste ve vozidle přítomni. 
  • Digitální zoom vám umožní ostré přiblížení snímaného obrazu.
  • G-senzor zaznamenává směr vaší jízdy v trojrozměrném prostoru a je schopen rozpoznat náhlý náraz. Pokud k němu dojde, uzamkne právě natočené video, aby jej nebylo možné smazat ani přehrát.
  • GPS modul autokamery umí zaznamenat rychlost vaší jízdy a polohu, resp. celou trasu. 
  • Díky cyklickému nahrávání (záznam ve smyčce) se nemusíte bát, že vám dojde kapacita paměťové karty. V případě naplnění úložiště začne kamera automaticky přemazávat nejstarší nahrané záznamy novými. Důležitá videa můžete označit jako „nesmazatelné“ – díky této ochraně záznamu je kamera na úložišti nesmaže (k tomuto označení většinou postačí zmáčknout jedno tlačítko).
  • Časosběrné video vám umožní vytvářet video pomocí snímků v intervalu 0,2 s, 0,5 s a 1 s. Při trvalém napájení tak dlouhodobě monitoruje dění kolem zaparkovaného vozu.
  • CPL a UV filtry chrání objektiv a zajišťují ještě vyšší kvalitu obrazu. CPL filtr zajistí odstranění nepříjemných odrazů světla a odlesků čelního skla auta, UV filtr v případě potřeby zajistí větší živost a sytost barev. Noční režim díky přisvětlení dokáže nahrát obstojný záznam i za zhoršených světelných podmínek.
  • Parkovací mód vám umožní ponechat vozidlo na místě a střežit jej i po dobu vaší nepřítomnosti (většinu kamer je přitom nutné mít neustále připojené k napájení). Pokud nastane situace, že do vozidla narazí jiné vozidlo, nebo ho poničí vandalové, autokamera automaticky spustí nahrávání a díky G-senzoru budete mít celý incident nejenom zaznamenaný, ale i uzamčený proti přepsání.
  • Pokud má autokamera i mikrofon, dokáže snímat zvuky uvnitř automobilu.
  • Funkce LDWS (Lane Departure Warning System) se stará o vaši bezpečnost a upozorní vás, kdykoliv začnete neplánovaně vybočovat z jízdního pruhu (mikrospánek, jiná nepozornost). 
  • Funkce FCWS (Forward Collision Warning System) vám poskytuje dodatečnou ochranu, jelikož detekuje rychle se blížící objekt a varuje před čelním střetem. Funkce širokého dynamického rozsahu WDR (Wide Dynamic Range) pomáhá kameře vyrovnat ostrý kontrast světla a stínu, což zajistí jasné záběry, i když zrovna vyjíždíte z tunelu.
  • Pro dlouhodobý bezproblémový provoz by součástí autokamery měl být i superkondenzátor. Ten lépe zvládá změny teplot, je spolehlivější, bezpečnější, a vydrží násobně déle. Pro svůj provoz potřebuje být neustále připojen k nabíjení, což je u autokamery samozřejmost.
  • Důležité je také ovládání kamery – některé modely se ovládají přímo tlačítky na kameře, jiné přes aplikaci v mobilním telefonu. Zvolte proto možnost, která je pro vás nejpohodlnější.
Praktický tip: Při zakoupení autokamery s GPS si ověřte, zda je také vybavena databází rychlostních radarů, na které autokamera bude upozorňovat – už vás tak nikdy nepřekvapí měření rychlosti.
Jak vybrat kameru do auta


Rada na závěr

Při výběru kamery do auta zohledněte vaše potřeby a preference. Zaměřte se na správný typ a kvalitu snímání. Další doplňkové funkce vám pak pomohou ke komfortní obsluze i k ostřejšímu záznamu. Pořízení autokamery vám usnadní mnohé nepřehledné situace, zajistí bezpečnost vašeho vozidla (i pokud se v něm zrovna nenacházíte) a případně poskytne i důkazy v případě nehody nebo vandalství – proto by rozhodně neměla ve vašem vozidle chybět


Další zajímavé články

Jak vybrat navigaci do auta

Chcete mít v autě spolehlivou GPS navigaci, která bude přehledná, jednoduchá na ovládání, vždy vám poskytne aktuální data a zdárně vás ... celý článek

Jak vybrat autonabíječku

Asi většině z nás se už někdy stalo, že se nám nepodařilo automobil po ránu nastartovat. Obvykle je na vině... celý článek

Jak vybrat autobaterii

Autobaterie asistuje při každém startu automobilu a pohání jeho elektronickou výbavu, proto patří... celý článek