Jak vybrat kameru do auta

Autokamery se využívají pro natočení reálného průběhu dopravní situace. V případě nehody nebo jiné komplikace se záznam používá pro potřeby pojišťovny nebo policie. Na trhu naleznete velké množství typů kamer do auta, které se liší v mnoha parametrech. Jak se mezi nimi zorientovat a vybrat tu správnou?

Základní tipy pro výběr autokamery

 • Vyberte správný typ – potřebujete klasickou kameru na záznam dění před vozem, nebo více snímačů, které monitorují i interiér a oblast za vozem?
 • Rozlišení záznamu v HD poskytne horší kvalitu, ale video zabere na úložišti méně prostoru. S rostoucí kvalitou (až 4K) budete potřebovat větší SD kartu.
 • Snímková frekvence (ve fps) představuje plynulost záznamu. Vybírejte kameru s alespoň 25 fps, aby se video nezadrhávalo.
 • Doplňkové funkce jako automatický start a cyklické nahrávání ve smyčce vám zpříjemní obsluhu.
 • Speciální senzory a moduly z kamery vytvoří šikovného pomocníka. GPS modul poskytne vaši geografickou polohu, G-senzor zachová záznam i při nehodě a speciální filtry zaručí co nejlepší obraz.

Detailnější popis typů a funkcí autokamer najdete dále ve článku.

Typy autokamer

Variantu autokamery zvolte podle oblasti, kterou chcete snímat.

Klasické kamery

do auta natáčí pouze jednu oblast. Typicky se používají k záznamu dění před automobilem. Upevňují se na čelní sklo. Jejich cena bývá nižší.

Duální kamery

do auta pak snímají nejen prostor před vozem, ale i prostor uvnitř a částečně také za autem. Upevňuje se také na přední sklo.

Externí kamery

do auta jsou způsobem, jak natáčet, co se děje v oblasti za vozidlem. Externí kamera je často součástí hlavní vnitřní kamery a je s ní propojena kabelem. Umisťuje se na zadní sklo.

Některé typy autokamer vás dokážou varovat i před radary a nebezpečnými místy.
Některé typy autokamer vás dokážou varovat i před radary a nebezpečnými místy.
Jednou z nich je i kamera Eltrinex, která byla v roce 2017 oceněna jako produkt roku

Jaké parametry autokamery sledovat při výběru?

Moderní digitální kamery mohou obraz snímat v různé kvalitě či využívat další technologie. Využijte jejich potenciál naplno a vyberte si typ s kvalitním rozlišením a doplňkovými funkcemi.

Obrazový snímač

U většiny kamer naleznete jeden snímač obrazu, u duální varianty najdete dva. Velikost snímače je jedním z nejdůležitějších parametrů – odhalí vám kvalitu videa. Nerozmazaný záznam vám poskytnou přístroje s velikostí snímače od ¼ palce. Čím větší snímač je, tím jasnější a ostřejší obraz bude.

Rozlišení záznamu

S velikostí snímače souvisí i následná kvalita záznamu. Udává se v pixelech – čím více px, tím ostřejší záznam bude. Nejnižší rozlišení mají autokamery s HD nahráváním (1280 × 720 px). Dnes se za standard považují kamery s Full HD (1920 × 1080 px), které čitelně zachytí i SPZ. Nejlepší záznam získáte z kamer s rozlišením 4K (3840 × 2160 px), které natočí 4× více detailů než Full HD. Dejte však pozor – čím detailnější záznam bude, tím více prostoru zabere na paměťové kartě.

Pozorovací úhel

Úhel záběru označuje šířku plochy zachycené na záznam. Záleží na čočce, obvykle je však za ideální pozorovací úhel autokamer považováno rozmezí 110–150 °. Při menším úhlu (90 ° a méně) kamera nezachytí přijíždějící auta. Naopak při větším záběru, než je optimum, se záběr zkreslí efektem rybího oka a detaily budou méně zřetelné.

Kompatibilita s dalším zařízením a napájení

Autokamera může v balení obsahovat kabely, které vám usnadní její propojení s počítačem (USB kabel), televizí (HDMI) či dotykovým displejem na palubní desce (výstup AV). Některé typy autokamer pak můžete bezdrátově připojit ke smartphonu nebo tabletu. Podle preferencí si vyberte i typ napájení – na baterie nebo přímo z elektroinstalace vozidla.

Snímková frekvence záznamu

Parametr snímků za sekundu (fps), tedy frekvence záznamu, vám pomůže s odhadnutím plynulosti videa. Pokud vám záleží na obrazu bez zasekávání, vyberte produkt s alespoň 25 snímky za sekundu. Lepší autokamery pak nabízejí i 60 až 120 snímků za sekundu. Čím rychlejší frekvence bude, tím samozřejmě narůstají i nároky na datové úložiště.

Velikost úložiště

K většině autokamer budete potřebovat paměťovou kartu, na kterou se záznam ukládá. Nejčastěji jsou ve formátu SD, micro SD, SDHC, SDXC apod. S velikostí 16 GB nahrajete cca 7 hodin záznamu v HD kvalitě. Pokud však má kamera lepší rozlišení nebo vyšší frekvenci snímků, sáhněte raději po kameře do auta s podporou 64GB nebo 128GB paměťových karet.

TIP: Úložiště pro kamery do auta můžete pořídit již od cca 150 Kč. Koukněte na nabízené typy a velikosti paměťových karet.

Více snímačů dokáže zaznamenávat dění před, za i přímo ve vozidle.
Více snímačů dokáže zaznamenávat dění před, za i přímo ve vozidle

Doplňkové funkce autokamer

 • Automatický start zaručí, že se kamera sama zapne při rozjezdu.
 • Detektor pohybu využijete při parkování a stání. Nahrávání kamery se sepne samo při pohybu v okolí.
 • GPS modul autokamery pak umí zaznamenat rychlost vaší jízdy a polohu, resp. celou trasu.
 • Digitální zoom vám umožní ostré přiblížení snímaného obrazu.
 • G-senzor umí rozpoznat otřes. Pokud k němu dojde, uzamkne právě natočené video, aby jej nebylo možné smazat ani přehrát.
 • Díky cyklickému nahrávání (ve smyčce) se nemusíte bát, že vám dojde kapacita paměťové karty. V případě naplnění úložiště začne kamera automaticky přemazávat nejstarší nahrané záznamy novými. Důležitá videa můžete označit jako „nesmazatelné“, pak je kamera na úložišti nesmaže.
 • Polarizační filtry snižují míru odlesků a obraz je pak kvalitnější.
 • Noční režim díky přisvětlení dokáže nahrát obstojný záznam i za zhoršených světelných podmínek.
 • Díky manuálnímu uzamčení se nemusíte bát nechtěného smazání záznamu.
 • Pokud má autokamera i mikrofon, dokáže snímat zvuky uvnitř automobilu.

Doplňkové funkce autokamer

Vyberte si kameru do auta podle vašich potřeb a preferencí. Zaměřte se na správný typ, kvalitu snímání a možnosti rozšíření jejího úložiště. Další doplňkové funkce vám pak pomohou ke komfortní obsluze i k ostřejšímu záznamu. Pořízení autokamery vám usnadní mnohé nepřehledné situace a případně poskytne i důkazy. Proto se tento digitální pomocník objevuje ve vozidlech čím dál častěji. A pokud stále váháte, zda si kameru do auta pořídit, přečtěte si náš článek na blogu se 4 pádnými důvody.

TIP: Řiďte bezpečně za všech okolností – pomůže vám k tomu handsfree do auta a držáky k uchycení mobilů a tabletů. A pokud máte obavy z parkování, usnadní vám jej parkovací senzory.