PR:CZ_2020-02-SG-NOVINKYMESICE


Jak vybrat LCD televizi

LCD televizory nahradily klasické CRT především díky své možnosti různě velikých úhlopříček. i nejlevnější LCD televize, oproti klasickým, mají ostrý obraz s jasnými barvami a čistým zvukem. Nové LCD televize se liší funkcemi a technologiemi, je pouze na vás, kterým dáte přednost.

Úhlopříčka

Úhlopříčka je první parametr určující výběr LCD televize. Udává se v centimetrech nebo palcích: 1 palec = 2,54 cm.

Při výběru vhodné úhlopříčky nové LCD televize je třeba brát v úvahu vzdálenost mezi televizorem a místem, odkud se na něj budete dívat. Nevhodně zvolená vzdálenost může snížit příjemný požitek ze sledování a nedovolí televizi využít celý její potenciál.

Díky neustálému přílivu čím dál tím větších úhlopříček na trh můžete mít dojem, že ta největší je nejlepší. Není tomu tak. LCD televize s obrovskými úhlopříčkami vyžadují velký prostor a pozorovací vzdálenost, jinak na nich uvidíte pouze jednotlivé body (pixely), ne celý obraz a budete zklamáni.

Pravidla pro sledování LCD televize

  • dívejte se na obraz rovně nebo mírně dolů (cca pod úhlem 9°)
  • střed obrazu mějte v úrovni očí
  • obraz by měl tvořit asi 35° – 40° vašeho zorného pole – to je prostor, který lidské oko dokáže zabrat, aniž byste museli otočit hlavu

Obecně doporučovaná vzdálenosti pro HD TV je 2–3 × délka úhlopříčky LCD televize.

Jak vybrat LCD televizi

Rozlišení

Rozlišení vypovídá o kvalitě a možnostech displeje LCD televizoru. Udává se v pixelech. Kompletní počet pixelů (bodů) na obrazovce získáme vynásobením uváděných hodnot (např. 1366×768 = 1 049 088 bodů). Čím větší je výsledek, tím lepší. Dokonalý obraz však závisí i na jiných faktorech, např. kontrast, jas, odezva apod (viz. níže).

Rozdělení LCD televizí dle rozlišení

HD Ready LCD televize patří mezi nejprodávanější, neboť jsou cenově dostupné a nabízí vysoký standard. Jsou vhodné pro běžné sledování televizního signálu. Rozlišení LCD televize HD ready = 1366×768.

Full HD LCD televize vynikají při sledování televize ve vysokém rozlišení, Blu-ray, digitálního SAT, ale i DVD filmů. Máte-li rádi nejvyšší kvalitu, tak je LCD televize s Full HD pro vás to pravé. Rozlišení Full HD = 1920×1080.

Kontrast

Je poměr jasu zobrazované bílé a černé barvy. Stejně jako u rozlišení platí – čím vyšší je hodnota, tím lepší je výsledný obraz statický kontrast (kontrast přirozený, daný podsvícením a rozdílem mezi černou a bílou) se pohybuje kolem 1 500:1 dynamický kontrast (kontrast pracuje tak, že se ztlumí podsvětlovací trubice (podsvícení panelu) při zobrazení tmavé scény a naopak se rozsvítí na maximum při zobrazení například prosluněné krajiny) dosahuje hodnoty až 10 000:1 (i vyšší) – zjistí se tak, že se ztlumí podsvícení panelu při tmavé scéně nebo se maximálně rozsvítí při velmi světlé scéně. Výrobci často dynamický a statický kontrast nerozlišují.

Jas

Udává v cd/m² a označuje svítivost televize při zobrazené bílé barvě. Klasické televize měly jas kolem 120 cd/m2. Pro U LCD televizí pro běžné sledování dostačuje hodnota kolem 500 cd/m2. Vyšší hodnoty jasu zajistí lepší pozorování obrazu za přímého slunečního světla.

Odezva

LCD panel se skládá z tekutých krystalů, které propouští světlo z podsvětlovacích trubic. Množství prošlého světla určí výslednou barvu pixelu – (jeden pixel se skládá ze tří subpixelů – červeného, zeleného a modrého). Tekutým krystalům nějakou dobu trvá, než dosáhnou správné polohy, aby byla zobrazena požadovaná barva. Tato doba se nazývá odezva. Standardem je odezva 6–8 ms.

Pozorovací úhel

Každá LCD televize při pohledu ze stran různě mění své barevné podání, tmavne a ztrácí kontrast. Za standard se považuje pozorovací úhel 170–178°. Větší úhel znamená možnost kvalitního sledování televize nejen čelně, ale i ze strany, a to bez zkreslení obrazu.

Novinka na trhu – 3D televize

Mezi nejnovější technologické počiny se rozhnodně řadí 3D LCD a plazmové televize. Nabídka 3D televizorů je pochopitelně úzce navázána na prodej 3D brýlí, 3D blu-ray přehrávačů, 3D domácích kin.