Podle čeho vybrat televizi

Moderní televize jsou větší, chytřejší a jejich obraz se stále zdokonaluje. Parametrů, se kterými se při jejich výběru v popisech setkáte, je tak celá řada. Poradíme vám, jak vybrat TV, abyste v obýváku měli takovou, která splní všechna vaše očekávání.

Podle čeho vybrat televizi

Hned na začátku je důležité si zodpovědět několik základních otázek, které vám napoví, jakou koupit televizi.

  • Jak velkou televizi chcete?
  • Na co chcete televizi využívat kromě sledování TV vysílání?
  • Jakým způsobem přijímáte televizní signál?

Jak velkou televizi vybrat

Neustále se zvyšující kvalita obrazu si žádá větší úhlopříčku. Velikost TV je při výběru tím nejdůležitějším parametrem. Závisí nejen na vašich preferencích, ale hlavně na místě, odkud budete obrazovku sledovat.Na televizích s uhlopříčkou 65“ si užijete
sportovní přenosy, jako byste byli na stadionu.

Čím větší, tím lepší?

Při rozhodování, jak velkou televizi vybrat, ne vždy platí „čím větší, tím lepší“. Pokud vybíráte televizi do menšího bytu nebo třeba do ložnice, zvolte úhlopříčku menší. Obecně ale platí, že televize s úhlopříčkou alespoň 50“ poskytne velmi komfortní zážitek. To pravé domácí kino si užijete s 60“ televizí.

Jak daleko sedět od televize

V případě Full HD rozlišení by měla pozorovací vzdálenost odpovídat 2–3násobku úhlopříčky televize. Jestli máte gauč například 2,5 m od zdi, je ideální úhlopříčka okolo 120 cm. Toto pravidlo ale neplatí u televizí s rozlišením 4K. Tam se ideální úhlopříčka rovná minimální pozorovací vzdálenosti.

Kam televizi umístit

Spoustu místa ušetříte, pokud televizi uchytíte na stěnu pomocí držáků. Můžete si vybrat fixní nebo konzolový. Záleží na tom, jestli chcete umístění TV v budoucnu měnit. Naklápěcí držák se hodí v momentě, kdy budete televize nad výškou vašich očí.

Při výběru správného držáku musíte znát tzv. rozteč otvorů pro upevnění a také hmotnost televize, aby ji držák unesl. Potřebné rozměry určuje rozteč VES. Ta se udává ve formátu VESA 400 × 400. To znamená, že horizontální i vertikální vzdálenosti otvorů na šrouby na televizi jsou 400 mm a držáky tak musí mít minimálně stejně tak velkou rozteč.

Pamatujte také na to, že správně by televize měla být ve výšce očí sedícího člověka. Předejdete tak bolestem krční páteře. Při výběru umístění televize také počítejte s alespoň 3 cm volného místa na každé straně pro správnou ventilaci.

Kam televizi umístit

Ideální vzdálenost televize záleží i na rozlišení.
Vzdálenost diváka od televizoru (v metrech) Vhodná úhlopříčka (v palcích)
Do 1,8 m 17″ – 27″
1,9 m – 2,5 m 27″ – 40″
2,6 m – 3,6 m 40″ – 47″
3,7 m – 4,2 m 47″ – 56″
Nad 4,3 m 56″ a více

Výběr televize podle parametrů

V popiscích najdete řadu vlastností a čísel, které vám jako laikovi příliš neřeknou. Při výběru se proto řiďte jen podle skutečně důležitých vlastností. Třeba funkce SMART TV jsou dnes už poměrně standardní.

Mnohem podstatnější měřítka jsou odezva nebo obnovovací frekvence. Ta se udává v Hz a určuje, jak moc bude obraz rozmazaný při přehrávání obsahu s rychlými změnami obrazu. Platí, že čím více Hz, tím plynulejší přenos. To nejvíc oceníte u sledování sportovních utkání, akčních filmů nebo hraní videoher. Naopak odezva televize by měla zůstat co nejnižší. Určuje se v milisekundách a neměla by být vyšší než 5. Při výběru televize se zaměřte i na další parametry, jako jsou rozlišení, obraz nebo spotřeba.LED televize s Full HD rozlišením jsou standardem, vyplatí se ale připlatit si za Ultra HD.

Rozlišení televize: Full HD stačí, ale 4K stojí za to

Ideální rozlišení televize ovlivňuje doporučenou pozorovací vzdálenost. U obrazovek s vyšším rozlišením můžete sedět blíž. Pro porovnání televizí na základě rozlišení je rozhodující i to, na co se chcete dívat. Na sledování běžného televizního vysílání vám postačí Full HD. Pokud si však chcete užít vaše oblíbené bijáky se vším všudy, 4K je tou nejlepší volbou. Stejně tak se vyplatí investovat pár korun navíc a pořídit si televizi s prvotřídním rozlišením, pokud plánujete hrát videohry.

Full HD versus 4K

Full HD televize jsou dnes už standardem. Naopak rozlišení 4K nebo také Ultra HD TV mají 4× více pixelů než Full HD. A to už při výběru televize stojí za zvážení. Navíc je 4K dnes poměrné běžné a ceny už nejsou tak přehnaně vysoké, jako tomu bylo dříve. Kupovat si televizi s Full HD rozlišením proto může být poněkud krátkozraké, přestože vám dnes pro většinu přehrávaného obsahu bohatě postačí.

8K neboli HDR

Novinkou na poli rozlišení je technologie HDR, která poskytuje vyšší kontrast a lepší barvy. HDR televize fungují na širším barevném prostoru. Mají větší rozsah barev, dokážou prokreslit stinné detaily a zároveň ozářit bílé plochy. Díky tomu má obraz výraznou hloubku. Za HDR televize si však připlatíte a zatím jsou tak spíše hudbou budoucnosti. Toto rozlišení totiž musí podporovat i zdroj obrazu a s tím se dnes setkáte spíše výjimečně.

LED obraz je standard, OLED ocení i ti nejnáročnější

Na správně nastavené televizi můžete dosáhnout kvalitnějšího obrazu bez ohledu na nižší rozlišení. Nejdůležitější vlastností, co se kvality obrazu týče, je vysoký kontrast. Tedy schopnost zobrazit co nejtmavší odstín černé. Na dalším místě jsou pak sytost a přesnost obrazu. V místnostech plných slunečního světla také dosáhnete lepšího zobrazení na matné obrazovce.

LED

Full HD televize jsou dnes už standardem. Naopak rozlišení 4K nebo také Ultra HD TV mají 4× více pixelů než Full HD. A to už při výběru televize stojí za zvážení. Navíc je 4K dnes poměrné běžné a ceny už nejsou tak přehnaně vysoké, jako tomu bylo dříve. Kupovat si televizi s Full HD rozlišením proto může být poněkud krátkozraké, přestože vám dnes pro většinu přehrávaného obsahu bohatě postačí.

OLED

Ještě na vyšší úrovni jsou OLED televize, které mají nejvyšší kvalitu obrazu a nejvěrnější podání barev. Vedle těchto výhod jsou ještě úsporné a ultra tenké. Na rozdíl od LCD televizí nejsou OLED panely podsvícené, jednotlivé body vyzařují světlo samy o sobě. Díky tomu se můžete na obrazovku dívat z jakéhokoli úhlu a obraz bude vždy stejný.

Tuner

Velkou roli při rozhodování, jakou TV vybrat, hraje také tuner. Tedy způsob, jakým TV přijímá televizní signál. Pokud nemáte televizi jen na filmy, Netflix nebo konzoli, existují tři typy televizního vysílání:

Pozemní DVB-T2

DVB-T2 je dnes už standart pozemního vysílání a postupně nahrazuje zastaralé DVB-T, které bude ukončeno nejpozději 1. února 2021.

Kabelové DVB-C

U tohoto tuneru se neobejdete bez zdroje signálu a karty pro sledování placených stanic.

Satelitní DVB-S a DVB-S2

Vedle tuneru rovněž potřebujete zdroj signálu a kartu pro placené stanice.

S pozemním a kabelovým vysíláním si poradí téměř všechny televize na trhu. Většina z nich zvládne i DVB-S.

Spotřeba televize

Rozhodování, jakou TV koupit, ovlivňuje i její spotřeba. Ta se u jednotlivých výrobků pohybuje od 20 do 515 kWH za rok. Spotřebu však ovlivňuje i to, jaký režim zobrazení si nastavíte. Dynamický režim sice poskytuje jas a vysoký kontrast, ale spotřebuje mnohem více energie než šetrnější ECO režim. Informace o spotřebě najdete na energetickém štítku každé TV.S chytrou televizí získáte přístup ke spoustě pořadů, filmů a seriálů online.

Jaký typ televize vybrat?

Nástup chytrých televizí přinesl do světa domácí zábavy nové rozměry. Důležitá je podpora HbbTV, která propojuje vysíláný obsah s tím internetovým. Můžete tak říct sbohem televizním programům a pustit si oblíbený pořad z digitálního archivu TV stanic kdykoli chcete.

SMART TV

Smart TV umožňuje připojení k internetu. Díky tomu se pyšní celou řadou aplikací a služeb, jako jsou Netflix nebo HBO GO.

Zakřivené televize

V posledních letech se začaly objevovat modely televizí se zakřivenou obrazovkou. Mají vytvořit lepší pozorovací úhel a zlepšit zážitek ze sledování. Dokonalý zážitek z obrazu ale mají ve skutečnosti jen ti, kteří sedí v ideálním pozorovacím úhlu, který je u zakřivených televizí úzký. Pro vícečlenné rodiny tak tento typ TV rozhodně není tou nejlepší volbou.

3D televize

Většina výrobců od trojrozměrné technologie ve svých televizorech pomalu upouští. 3D by tak při rozhodování, jakou televizi koupit, nemělo být prioritou, ale spíš příjemným bonusem.

Spotřeba televize

Rozhodování, jakou TV koupit, ovlivňuje i její spotřeba. Ta se u jednotlivých výrobků pohybuje od 20 do 515 kWH za rok. Spotřebu však ovlivňuje i to, jaký režim zobrazení si nastavíte. Dynamický režim sice poskytuje jas a vysoký kontrast, ale spotřebuje mnohem více energie než šetrnější ECO režim. Informace o spotřebě najdete na energetickém štítku každé TV.

Jakou značku televize vybrat?

Výběr televize dnes není snadný a zcela určitě to není zařízení, které byste chtěli za rok kupovat znovu. Jakou značku televize vybrat vám napoví i jejich operační systém. Každý z nich má své plusy i minusy. Rozhodující je to, jestli je pro vás přednější široký výběr aplikací, rychlý prohlížeč, nebo jednoduchost ovládání.

Android TV

Momentálně nejoblíbenější systém. Vzniknul pod taktovkou společnosti Google a setkáte se s ním v televizích Philips nebo Sony. Oproti ostatním nabízí opravdu širokou nabídku aplikací v Google Play. Uživatelské prostředí je přehledné a jednoduché, obzvlášť pro majitele telefonů s Androidem.

Tizen

Systém, který svým televizorům na míru ušil sám Samsung. Má sice méně aplikací než Android TV, dohání to ale přehledností, rychlostí a možností multitaskingu. Během sledování videa tak můžete zároveň procházet nabídku. Oproti Androidu má přístup k Netflixu i YouTube. Hráči u Samsungu ocení integraci služby Steam Link, se kterou je možné streamovat hry v lokální síti.

WebOs

Software v televizích LG je podobně jako Tizen uživatelsky přívětivý. Navíc ale nabízí BeanBird. Průvodce, který naučí ovládat televize i malé děti nebo seniory. Samozřejmostí je pak přístup do filmoték (Netflix, HBO Go apod.) i multitasking. Aplikací na LG TV ale najdete poskrovnu a zabudovaný internetový prohlížeč nemusí vyhovovat všem.

My Home Screen

Operační systém, na kterém běží televizory Panasonic, se od začátku ovládá intuitivně a dokazuje, že v jednoduchosti je krása. Oproti Tizenu a WebOs disponuje rychlým internetovým prohlížečem. Na druhou stranu neumožňuje sledování videa a zároveň procházení nabídky a nabízí nejméně vychytávek ze všech systémů.