Jak vybrat televizi

Televize už dávno není pouze šedou krabičkou přehrávající pár programů. Pokud si správně vyberete, může se vaše nová televize stát středobodem veškeré domácí zábavy.

Na začátku si řekněme tři základní pravidla. Když se podle nich budete řídit, nic při výběru televize nezkazíte.

Na začátku si řekněme tři základní pravidla. Když se podle nich budete řídit, nic při výběru televize nezkazíte.

1. Ignorujte (některé) specifikace

V popiscích najdete řadu vlastností a čísel, které vám jako laikovi příliš neřeknou. To ale nevadí, můžete je klidně ignorovat.

Například kontrastní poměr je sice důležitý, ale setkáte se třeba s číslem 150 000:1. Samo o sobě ale v podstatě nic neznamená, protože:

  1. každý výrobce měří kontrastní poměr jiným způsobem,
  2. kontrastní vlastnosti televize nezáleží pouze na tomto čísle ale také na kvalitě displeje a dalších vlastnostech.

Při výběru se řiďte jen podle skutečně důležitých vlastností. Třeba funkce SMART TV jsou dnes už poměrně standardní. A jsou tak důležitější parametry, jako třeba odevza nebo obnovovací frekvence.

Obnovovací frekvence se udává v Hz a určuje, jak moc bude obraz rozmazaný při sledování obsahu s rychlými změnami obrazu, například sportovních utkání. Obecně platí – čím více Hz, tím méně rozmazaný obraz. Naopak odezva televize by měla zstat co nejnižší. Udává se v milisekundách a neměla by by být vyšší než 5.

2. Větší je lepší

Neustále se zvyšující kvalita obrazu si žádá větší úhlopříčku. Čtyřicetipalcová televize (101,6 cm) je už dnes spíš minimálním standardem než velkou televizí. Velmi komfortní zážitek při sledování budete mít u televizí s úhlopříčkou alespoň 50” (125 cm). S 60” (150 cm) televizí už si užijete to pravé domácí kino.

Pokud vybíráte televizi do menšího bytu nebo třeba do ložnice, volte menší úhlopříčku. V případě Full HD rozlišení by měla pozorovací vzdálenost odpovídat 2–3násobku úhlopříčky televize. Jestli máte gauč například 2,5 m od zdi, je ideální televize s úhlopříčkou okolo 120 cm.

Toto pravidlo neplatí u televizí s 4K rozlišením. Tam se úhlopříčka rovná minimální pozorovací vzdálenost.

Jaká je ideální vzdálenost od televize?

Jaká je ideální vzdálenost od televize?

Při výběru televize například do obývací stěny máte rozměry předem dané. Počítejte ale na každé straně a nahoře alespoň s 3 cm volného místa pro správnou ventilaci.

Pamatujte také na to, že televize by správně měla být ve výšce očí sedícího člověka, předejdete tak bolestem krční páteře.

Spoustu místa ušetříte, pokud televizi uchytíte na stěnu pomocí držáků. Můžete si vybrat fixní nebo konzolový, podle toho, jestli budete chtít umístění televize v budoucnu měnit. Naklápěcí držák se hodí v momentě, kdy bude televize nad výškou vašich očí.

Při výběru správného držáku musíte znát tzv. rozteč otvorů pro upevnění držáků a také hmotnost televize, aby ji držák unesl. Nosnost držáku musí být jednoduše vyšší než hmotnost televize. Potřebné rozměry udávavá tzv. rozteč VES. Ta se udává ve formátu VESA 400×400, což znamená, že horizontální i vertikální vzdálenosti otvorů na šrouby na televizi jsou 400 mm a držáky tak musí mít alespoň takovou rozteč.

3. Full HD stačí, ale 4K stojí za to

Full HD TV s rozlišením 1920 × 1080p jsou dnes standardem. Televize s 4K rozlišením (také Ultra HD TV) má ale 4× více pixelů než Full HD televizory. A to už stojí za zvážení.

Zvláště u větších úhlopříček rozdíl poznáte. Televizní vysílání ve 4K je však v ČR zatím ve stádiu plánování. Vysoké rozlišení si ale užijete třeba u filmů na Blu-ray nebo přes streamovací službu Netflix, která je dostupná i v Česku a 4K nabízí. Ultra HD rozlišení využijete i při prohlížení videí a fotek z telefonů, které stále častěji natáčení a fotografování v tomto rozlišení podporují.

Navíc se 4K stává už poměrně zajetým standardem a ceny nejsou přehnaně vysoko, takže kupovat si televizi pouze s Full HD rozlišením může být krátkozraké. Nicméně dnes stále dostačuje pro většinu přehrávaného obsahu.

Na televizích s úhlopříčkou 65” si užijete sportovní přenosy, jako byste byli na stadionu.

Na televizích s úhlopříčkou 65” si užijete sportovní přenosy, jako byste byli na stadionu.

Novinkou je technologie HDR, která poskytuje vyšší kontrast a lepší barvy. HDR televize fungují na širším barevném prostoru (větší rozsah barev) a dokážou prokreslit stinné detaily a zároveň ozářené bílé plochy. Obraz má tak výraznou hloubku.

Za HDR televize si však připlatíte a jsou zatím spíše hudbou budoucnosti. HDR totiž musí podporovat i zdroj obrazu a s tím se dnes zatím setkáte spíš výjimečně.

LED a jedině LED

Dnes už nemusíte vybírat mezi plazmou a LCD. Drtivá většina televizí na trhu jsou LCD podsvícené LED diodami, správně označované jako LED TV. Tyto televize disponují jasnými barvami, vysokým kontrastem i širokými pozorovacími úhly.

Vše ještě vylepšuje tzv. local dimming – lokální ztmavení jasu. Pokud jej televize má, je to významné plus, není to však nezbytnost.

LED televize s Full HD rozlišením jsou standardem, vyplatí se ale připlatit si za Ultra HD.

LED televize s Full HD rozlišením jsou standardem, vyplatí se ale připlatit si za Ultra HD.

Ještě na vyšší úrovni jsou OLED televize, které mají nejvyšší kvalitu obrazu a nejvěrnější podání barev.

Na správně nastavené televizi však ve výsledku můžete dosáhnout kvalitnějšího obrazu bez ohledu na nižší rozlišení. Nejdůležitější vlastností televize, co se kvality obrazu týče, je vysoký kontrast, tedy schopnost zobrazit co nejtmavší odstín černé. Na dalším místě jsou pak sytost a přesnost barev.

V místnostech plných slunečního světla také dosáhnete lepšího zobrazení na matné obrazovce.

DVB-T2? Ještě je čas

Nedílnou součástí televizí je TV tuner. Tedy způsob, kterým TV přijímá televizní signál. Pokud tedy nemáte televizi jen na filmy na Blu-ray, DVD nebo Netflix. Existují 4 základní typy televizního vysílání:

  • DVB-T, DVB-T2 – pozemní,
  • DVB-C – kabelové,
  • DVB-S, DVB-S2 – satelitní.

S DVB-T a DVB-C si poradí téměř všechny televize na trhu. DVB-S také zvládne většina. Některé televize už dokážou přijímat i DVB-T2, který bude od roku 2020 jediný dostupný pro šíření televizního signálu. Takže pokud nechcete za pár let pořizovat další krabičku pro přijímání signálu, sáhněte po televizi s DVB-T2 tunerem.

Zvuk řešte externě

I ty nejlepší, největší a nejdražší obrazovky mají často Achillovu patu – audio. Na tenkých televizích, které jsou téměř celé pokryté displejem zkrátka na pořádné reproduktory není místo.

Pokud si potrpíte na kvalitní zvuk, ať už u akčních filmů nebo poslechu koncertů vážné hudby, máte 3 možnosti:

  • Sluchátka – kvalitní zvuk, ale jenom pro jednoho.
  • Externí audiosystém – reproduktorové soustavy 2.1, 5.1 nebo 7.1 ozvučí vaši televizi nejlépe, ale nejsou nejlevnější.
  • Soundbar – přináší dobrý kompromis mezi kvalitou zvuku a cenou. Navíc se snadno umístí pod nebo nad televizi a stane se její přirozenou součástí.
Zajímavým řešením ne příliš kvalitního zvuku u televizí je tzv. soundbar.

Zajímavým řešením ne příliš kvalitního zvuku u televizí je tzv. soundbar.

3D zakřivená televize? Spíše ne

Na závěr se podívejte, co ještě by vaše nová televize mohla mít, a jak by mohla vypadat.

SMART TV

Funkce SMART TV umožňuje televizi připojení k internetu a může tak těžit z dalšího obsahu mimo televizní stanice. Ať už se jedná o videa na YouTube, placený obsah z Netflixu nebo přístup k různým aplikacím.

S chytrou televizí získáte přístup ke spoustě pořadů, filmů a seriálů on-line.

S chytrou televizí získáte přístup ke spoustě pořadů, filmů a seriálů on-line.

Zakřivené televize

V posledních pár letech se začaly objevovat modely televizí se zakřivenou obrazovkou. Mají vytvořit lepší pozorovací úhel a zlepšit zážitek ze sledování. Dokonalý zážitek z obrazu ale mají jen ti, kteří sedí v tzv. sweet spotu – v nejlepším pozorovacím úhlu – a ten je u zakřivených televizí úzký. Pro vícečlenné rodiny je tak zakřivená televize špatnou volbou.

3D televize

Většina výrobců od trojrozměrné technologie ve svých televizorech ustupuje. 3D televize by pro vás neměla být prioritou, ale spíš příjemným bonusem.

Zakřivené 3D televizory se zpočátku těšily velké pozornosti. Příliš se ale neuchytily.

Zakřivené 3D televizory se zpočátku těšily velké pozornosti. Příliš se ale neuchytily.

Konektivita

Počet různých konektorů, kterými televize disponuje, přestal hrát důležitější roli ve chvíli, kdy se dominantním stalo rozhraní HDMI. Důležitější než mnoho různých výstupů je tak spíš počet zdířek právě pro HDMI. Jednoduše si spočítejte, kolik zařízení k televizi budete připojovat (set top box, PC, herní konzole) a tolik konektorů musí vaše nová televize mít.

Pokud si chcete na televizi promítat fotky a videa z telefonu, neobejdete se bez USB konektoru. Pro 4K rozlišení je nezbytný konektor HDMI 2.0, s tím však výrobci počítají. Pokud si ale chcete užít obraz v HDR kvalitě, potřebujete buď HDMI 2.0a pro HDR10 nebo HDMI2.0b pro všechny HDR formáty.

Pro přenos zvuku z TV do externí audio sestavy se nejčastěji použivá konektor HDMI (s označením "ARC”) či digitální optický audio výstup.

Dálkový ovladač

Pokud nepoužíváte svůj univerzální dálkový ovladač nebo ovládání kabelové televize, můžete chvíli věnovat i vlastnostem ovladače dodávaného s televizí. Je dobré, když vám padne do ruky, má tlačítka dostatečně daleko od sebe a dobře se mačkají.

Na trhu najdete i ovladače s touchpady nebo ovládáním pomocí gest. Dálkový ovladač by však měl být až poslední v hierarchii kritérií, podle kterých televizi vybíráte.