Trápí vás mušky v květináči? Poradíme vám, jak se jich zbavit

Drobné mušky, které poletují kolem doma pěstovaných rostlin, bývají nepříjemným problémem. Zavléct si je do bytu můžete s nově zakoupenou květinou nebo po přesazení rostliny do nového substrátu. Nejprve se jich objeví pouze několik, ale postupně se množí, až je kolem rostliny černo. Co v takovém případě dělat a jak se zbavit mušek v květináči?

Nejběžnějšími muškami v našich domácnostech jsou smutnice – černý drobný hmyz o velikosti dvou až čtyř milimetrů podobný komárům, který má ale tmavší tělo a nesaje krev. Jejich larvy žijí v hlíně, kde se množí. I když nejsou tak škodlivé jako mšice či svilušky, živí se kořínky a zejména mladé rostliny postupně zahubí. A navíc jejich poletování kolem květináčů není nikomu příjemné.

Trápí vás mušky v květináči? Poradíme vám, jak se jich zbavit

Kde se berou smutnice?

Smutnice mají tři vývojová stádia – vajíčko, larvu a mušku. A právě vajíčka jsou často nechtěnou součástí zakoupených substrátů. Z nich se vyvinou drobné, průsvitné až bělavé larvy s černou hlavičkou, z nichž se v dobrých podmínkách vylíhne muška, která vylétá na povrch. Smutnicím se daří v teple a vlhku, proto je pro ně domácí prostředí s bohatou zálivkou ideálním místem pro množení. Larvy se navíc živí vláskovými kořínky rostlin, což způsobuje, že rostlina začne žloutnout a chřadnout – a o to víc máme potřebu rostlinu zalévat, takže nevědomky podporujeme líhnutí larev a množení smutnic.

Jak bojovat s muškami v květináči?

Likvidace mušek v květináči je odvislá od jejich vývojového stádia. Začít byste měli ve chvíli, kdy zjistíte, že kolem květináče začíná tento drobný hmyz poletovat a zvedá se z povrchu substrátu.

  • Létající smutnice nejsnadněji zlikvidujete pomocí lepových štítků či šipek, které zapíchnete do květináče hned vedle rostliny. Hmyz se na ně přilepí, takže nebude již moct klást další larvy do hlíny, a nebude se tak dále množit. Jedná se o rychlé, účinné a poměrně levné řešení.
  • Larvy smutnic můžete zlikvidovat pomocí nejrůznějších insekticidů pro ochranu rostlin, pokud ale raději volíte přírodnější cestu, nebo pěstujete v květináčích například bylinky, které budete později konzumovat, zvolte biologickou ochranu v podobě parazitických hlístic rodu Steinernema. Ty se živí larvami smutnic a jakmile je plně zahubí, samy uhynou. Zakoupíte je v sáčku v zahradnictví nebo obchodech se zahradnickými potřebami, stačí je smíchat s vodou a nalít do květináče jako zálivku. Toto řešení vás vyjde zhruba na sto až dvě stě korun a je velmi účinné. Navíc se nemusíte obávat, že by se hlístice rozšířily mimo květináč, ani nejsou nebezpečné pro ostatní zvířata v domácnosti.

Přemnožení smutnic

Pokud jste si nevšimli smutnic v počátku, nebo jste se například vrátili z dovolené a smutnice jsou již přemnožené natolik, že vám lepové pasti nestačí, nemusíte zoufat – rostlinu je stále možné zachránit. Využít můžete chemický postřik ve spreji, který účinkuje rychle a efektivně – buďte však opatrní, pokud máte doma malé děti, nebo volně se pohybující zvířata, která by mohla přijít s rostlinou do styku a pozřít ji.

Další možností, jak se smutnic zbavit, je přesazení do nového, vydezinfikovaného substrátu:

  1. Vezměte starý plech, případně na plech umístěte pečicí papír, nasypte na něj substrát a vložte do předehřáté trouby (na 100 °C).
  2. Substrát ponechte v troubě při teplotě 100 °C přibližně 45 minut, aby se důkladně vydezinfikoval a došlo k zahubení veškerých parazitů.
  3. Po vyjmutí z trouby nechte substrát vychladnout.
  4. Napadenou rostlinu vyjměte z původního substrátu, důkladně ji očistěte a případně opláchněte kořeny, aby se zbavily původního substrátu.
  5. Následně rostlinu zasaďte do nového, vydezinfikovaného substrátu.

Prevence je základ

Abyste měli jistotu, že se ve vašich květináčích nebudou množit larvy smutnic, je vhodné dodržovat určitá preventivní opatření. Mezi ta nejběžnější patří následující:

  • Přiměřená zálivka – častým nešvarem, který vede k vytvoření ideálního prostředí pro množení smutnic, je příliš častá zálivka. Většinu rostlin je třeba zalévat až tehdy, když vyschne substrát. Zalévejte proto rostliny ve větších intervalech.
  • Karanténa – pokud si zakoupíte novou rostlinu, umístěte ji nejprve do karantény, tedy na místo, kde se nenacházejí jiné rostliny a ponechte ji tam několik dnů, abyste měli jistotu, že z květináče nezačnou vylétávat mušky.
CHYTRÁ RADA

Chcete-li mít jistotu, že substrát, ve kterém je zasazena zakoupená rostlina, neobsahuje žádné škůdce, vyzkoušejte ověřený tip: vezměte jednu bramboru, rozkrojte ji na půlku a tu zasuňte do substrátu tak, aby zhruba polovina vyčnívala ven. Během dvou až tří dnů by měl bramborový škrob nalákat ven ze substrátu mušky i larvy. Pokud se na bramboře během této doby žádní nevítaní návštěvníci neobjeví, můžete rostlinu v květináči bez obav umístit mezi ostatní pokojové rostliny.

RADA NA ZÁVĚR: Chcete-li se vyhnout případnému nepříjemnému překvapení v podobě poletujících škůdců po přesazení rostlin, vždy je přesazujte do vydezinfikovaného substrátu – ten vydezinfikujte dle návodu uvedeného výše.

Další zajímavé články z naší dílny Hobby a zahrada

Jak správně přesazovat pokojové rostliny

Toužíte po bujné zeleni, ale vašim pokojovkám se nechce růst? Tak je trochu popožeňte přesazením do nové zeminy... celý článek

Pořiďte si domů rostliny, které čistí vzduch

Čistý vzduch je dnes spíše vzácností, a to i na menších vesničkách v přírodě. Řešením může být čistička... celý článek

Co dělat, když pokojová rostlina žloutne

Pokud nemá vaše rostlina vše, co k životu potřebuje, nebo je naopak něčeho příliš, projeví se to nejčastěji...celý článek