PR:CZ_2020-08-SG-AUTUMNOUTDOOR


Jak vybrat dětskou autosedačku

Dítě do výšky 150 cm a váhy do 36 kg musí při jízdě autem sedět v autosedačce. Bohužel však nestačí koupit jednu univerzální – protože dítě roste a sílí, potřebuje autosedačky alespoň dvě, případně tři. Tu první už pár dní po narození, kdy jej vezete z porodnice.

První autosedačku je třeba pořídit už pár dní po narození dítěte

Rozdělení autosedaček: 5 základních kategorií

Většina dnešních autosedaček splňuje bezpečnostní standard ECE R44/04 (případně ECE R44/03). Pro ujištění, že ho autosedačka skutečně splňuje, hledejte na konstrukci oranžový štítek. Z něj mimo jiné vyčtete, jakým způsobem se sedačka upíná k sedadlům nebo pro jak velké dítě je vhodná.

 ECE R44 rozděluje dětské autosedačky do 5 kategorií dle hmotnosti a přibližného věku dítěte.

ECE R44 rozděluje dětské autosedačky do 5 kategorií dle hmotnosti a přibližného věku dítěte.

Do kategorií 0 a 0+ patří tzv. vajíčka (skořepiny), které můžete využít i pro přenášení dítěte nebo upevnit na podvozek kočárku. Tyto autosedačky vždy instalujte proti směru jízdy, což je pro křehkou dětskou páteř bezpečnější. Pokud sedačku instalujete na přední sedadlo, deaktivujte airbag.

Sedačky z kategorií I, II a III instalujte ve směru jízdy.

 Autosedačka 0/0+, tzv. vajíčko. Slouží i k přenášení dítěte nebo připevnění na kočárek.

Autosedačka 0/0+, tzv. vajíčko. Slouží i k přenášení dítěte nebo připevnění na kočárek.

Není vůbec nutné, abyste dítěti kupovali všech pět autosedaček, často to ani nejde, protože výrobci kategorie kombinují. Většina rodičů pořizuje tři autosedačky – první z kategorie 0/0+, druhou z kategorie I a třetí z kategorie II/III.

Jestliže vás limitují finance, vystačíte si i s dvěma autosedačkami – první z kategorie 0/0+/I a druhou z kategorie II/III. Další možností je kombinace kategorií 0/0+ a I/II/III.

V takovém případě je ale zásadní, aby autosedačka I/II/III měla nastavitelnou výšku opěrky hlavy nebo snímatelný potah , protože dítě v ní bude jezdit více než 10 let.

Ať už budete kupovat dvě nebo tři autosedačky, nikdy dítě nepřesazujte do větší příliš brzy. Čas na změnu nastává teprve ve chvíli, kdy dítě hlavou převyšuje horní okraj sedačky.

 Jakmile dítě přeroste horní okraj autosedačky, je na čase koupit větší.

Jakmile dítě přeroste horní okraj autosedačky, je na čase koupit větší.

i-Size: novější a bezpečnější

Některé novější autosedačky z kategorií 0, 0+ a I splňují normu i-Size (R129), která existuje teprve od července 2013. Standardy ECE R44 i i-Size nyní platí současně, ale do budoucna se to změní a i-Size bude jediným platným standardem pro bezpečnost autosedaček. Přesné datum zatím neznáme, mělo by se tak stát v průběhu roku 2018.

i-Size na rozdíl od R44 nařizuje, aby dítě až do 15 měsíců věku cestovalo vždy proti směru jízdy. Crash testy dokazují, že tento způsob je k jeho páteři až 5× šetrnější než cestování ve směru jízdy. Odborníci na bezpečnost dokonce radí, aby dítě cestovalo proti směru jízdy až do 4 let věku, tedy do doby, než přesedlá na kategorii autosedaček II.

Současný systém ECE R44 přitom umožňuje posadit dítě ve směru jízdy už od váhy 9 kg, což odpovídá asi 9 měsícům věku.

Všechny autosedačky i-Size jsou navíc odolnější proti bočním nárazům a vždy je kotvíte pomocí jednoduchého systému ISOFIX, který nepřipouští variantu, že byste sedačku do auta ukotvili špatně.

S ISOFIXem nebo bez?

ISOFIX je kotvící systém, při kterém autosedačku přicvaknete k jistícím bodům auta – vůbec přitom nevyužíváte bezpečnostní pásy. Tento systém je bezpečný a nehrozí při něm, že byste sedačku ukotvili špatně.

Autosedačky z kategorií 0 a 0+ systém ISOFIX nemají, pokud jej chcete použít, musíte si dokoupit i základnu. Jen si ověřte, zda je systém univerzální, respektive kompatibilní s vaším autem.

Sedačky bez ISOFIXU bývají levnější a kotvíte je klasickými bezpečnostními pásy. To je pohodlné v případě, že sedačku často vytahujete a zase nasazujete. Hrozí ale, že ji neukotvíte správně.

S příchodem normy i-Size už to bude jednodušší, protože všechny autosedačky i-Size mají systém ISOFIX kompatibilní se všemi novějšími auty.

 ISOFIX usnadňuje kotvení sedačky do auta.

ISOFIX usnadňuje kotvení sedačky do auta.

Jaké autosedačky jsou nejbezpečnější?

Když máte vybranou velikost a kotvení, je na čase řešit bezpečnost. Dlouhodobě nejlepší výsledky ve většině testů mají značky Römer, Cybex nebo Maxi-Cosi – koupí těchto autosedaček neprohloupíte. Dobře si však vedou také další výrobci.

Pokud jste si vybrali autosedačku a chcete prověřit, zda je bezpečná, zkuste se podívat na testy ADAC. V Česku testuje bezpečnost autosedaček dTest.

Pomoci vám může i hodnocení ostatních kupujících. Doporučujeme však nekupovat autosedačku z druhé ruky, protože nikdy nevíte, zda není poškozená. Stejně tak autosedačku vyměňte v případě autonehody – byť na první pohled vypadá v pořádku, mikrotrhliny v konstrukci mohou snížit její bezpečnost.

Myslete i na detaily

Potah sedačky by měl být bavlněný, aby se v něm dítě nepotilo a nedostalo ekzém. Pokud máte autosedačku s vyměnitelným potahem, můžete si pořídit více potahů a ty dle potřeby měnit – na léto jsou skvělé ty chladivé.

Svou roli hraje i hmotnost autosedačky. 10kg konstrukce se v ruce rychle pronese, takže takovou si pořizujte jenom v případech, kdy sedačku nebudete moc často přenášet.

K autosedačce si dokupte i příslušenství. Třeba díky zpětným zrcátkům můžete své dítě během jízdy sledovat, zatímco s měkkými podložkami váš prcek zvládne i dlouhé cesty.