Jak vybrat kočárek

Musí být bezpečný, praktický a samozřejmě taky hezký. Tím ale seznam požadavků na ideální kočárek zdaleka nekončí. Co je skutečně důležité a podle čeho vybírat? Projděte si našeho průvodce a udělejte si jasno, který typ potřebujete právě vy.

Podle čeho vybrat ideální kočárek?

Podle čeho vybrat ideální kočárek?

Není kočárek jako kočárek

Nejdřív si uděláme rychlý přehled v různých typech kočárků a pak si je podrobněji představíme.

První možností jsou jednoúčelové kočárky podle věku dítěte.

Kočárky a autosedačky můžete koupit zvlášť, nebo rovnou sáhnout po kombinaci.

Kočárky a autosedačky můžete koupit zvlášť, nebo rovnou sáhnout po kombinaci.


Kočárky obvykle dokupujete postupně, jak dítě roste. Výhodou je tedy menší jednorázová investice.

Druhou variantou jsou kombinované kočárky, které se také někdy nazývají cestovní systémy.

  • Dvojkombinace – obsahuje univerzální rám, hlubokou korbičku a sportovní sedačku.
  • Trojkombinace – oproti předchozí verzi ještě navíc obsahuje autosedačku, která se dá na kočárkový rám připevnit.

Počáteční pořizovací investice je sice jednorázově vyšší, ale v součtu můžete ušetřit. Výhodou je také, že vyřešíte koupi všech typů kočárků najednou.

Hluboký kočárek

Klasická hluboká korbička slouží pro miminka přibližně do 6–9 měsíců. Pak si už děti začínají sedat a s tímto kočárkem se nespokojí.

Při výběru korbičky dbejte na to, aby byla prostorná. Její dostačující délka je kolem 80 centimetrů. To je zvlášť důležité pro rodiče, kteří mají děti v zimě. Aby kojencům nebyla zima, balí se do takzvaných fusaků, které připomínají miniaturní spacáky. Pokud je kočárek moc úzký, zabalené miminko se do něj nemusí vejít.

Hluboké kočáry jsou určené pro miminka, která si ještě neumí sednout.

Hluboké kočáry jsou určené pro miminka, která si ještě neumí sednout.

Sportovní kočárek

Výběru takzvaného sporťáku věnujte ještě větší pozornost než hlubokému kočárku. Budete ho totiž používat mnohem déle. Jakmile bude dítě schopné samo sedět, je čas přejít na tento typ. Používat ho budete zhruba do 2–3 let dítěte. Kočárek má být vybavený bezpečnostním pásem, aby z něj batole nemohlo vyskočit.

Velmi důležitá je polohovatelná sedačka. Spaní vsedě je totiž dost nepohodlné a neprospívá vývoji páteře. Takže když váš capart konečně usne, sedačku mu jednoduše sklopte do rovné polohy.

Golfový kočárek

Setkáte se i s označením golfové hole, golfáč nebo golfky. Tento kočárek je tím posledním, který dítě potřebuje. Přestože už samo chodí, brzy se unaví a chce se svézt. Právě k tomuto účelu golfky slouží. Jsou vhodné zejména do města.

Obvykle jsou lehčí než sportovní kočárky a také skladnější. Proto jsou skvělou volbu na dovolenou. Golfky složíte do zavazadlového prostoru a ještě se vám tam vejdou kufry.

Až se dítě unaví, svezete ho v golfovém kočárku.

Až se dítě unaví, svezete ho v golfovém kočárku.

Kombinované kočárky

U kombinací si pohlídejte, co vše je v ceně. Jestli rám plus všechny typy sedaček nebo jestli si musíte některou z korbiček dokoupit zvlášť.

Pro rodiny, které často jezdí autem, je výhodná kombinace s autosedačkou. Když třeba jedete na návštěvu za babičkou, stačí do kufru auta naložit pouze rám. Pokud se pak rozhodnete, že si po obědě uděláte malou vycházku, jednoduše autosedačku připnete na rám a hned máte kočárek, ve kterém můžete vozit dítě přibližně do jednoho roku věku.

Rozměry a váha kočárku

Ať už si zvolíte jakýkoliv typ kočárku, vždy si pohlídejte rozměry. Pokud se vám nevejde do kufru od auta, je to hodně nepříjemná komplikace. Vždy se proto zajímejte o rozměry ve složeném stavu.

Pokud už máte vyhlédnutý vysněný kočárek, ale je příliš velký, podívejte se, jestli nemá rychloodmínatelná kola. Po této úpravě by vám jeho rozměry mohly stačit. Je to dobré řešení na příležitostnou přepravu autem. Pokud však cestujete denně, raději si přece jen vyhlédněte menší model.

Bydlíte v domě s výtahem? Ten také raději přeměřte, ať máte jistotu, že do něj s kočárkem vjedete.

Dalším důležitým kritériem je váha. Odlehčené modely využijete hlavně v situacích, když:

  • nakládáte složený kočárek do kufru auta,
  • nemáte výtah a vynášíte kočár do poschodí,
  • jezdíte často MHD.

Kolečka

Záleží hlavně na tom, v jakém terénu budete s kočárkem jezdit. V městských ulicích si vystačíte i s plastovými kolečky, do terénu jsou vhodnější nafukovací nebo gumová kolečka.

Důležitá je i velikost. Do přírody nebo třeba také do sněhu jsou potřeba větší, která se snáz vypořádají s překážkami.

Na výběr máte také mezi pevnými a natáčivými koly. Pokud chcete s pevnými koly zabočit, potřebujete větší manipulační prostor, nebo musíte kočár trochu nadzvednout a posunout do správného směru. Naopak s natáčivými kolečky se snadněji zabočuje. A pokud máte pocit, že kola jezdí tam, kam nemají, "zamknete” je v rovné poloze. Tato funkce se nazývá aretace kol.

Poslední věcí je počet kol. Někdo dává přednost modelům se 4 koly, jinému víc vyhovují 3 kola. Oba typy konstrukce jsou kvalitní, záleží jen na vás, čemu dáte přednost.

Do přírody potřebujete větší kolečka než do města.

Do přírody potřebujete větší kolečka než do města.

Další detaily, na které se hodí myslet

Nastavitelná rukojeť

Pravděpodobně bude s kočárkem jezdit více lidí. Pokud je třeba tatínek výrazně vyšší než maminka, pohlídejte si nastavitelnou rukojeť. Díky ní se nemusí ani vysoký člověk hrbit.

Vyjímatelná vnitřní část

Kočárek jste uložili do kočárkárny, ale jak spící miminko dostat do bytu? V těchto situacích oceníte, když můžete vzít vnitřní část za popruhy a vynést v ní dítě nahoru.

Pratelný povlak

Už při koupi se zajímejte o to, jak se dá kočárek čistit. Případy s vylitým pitím nebo rozpatlanou svačinou se vám pravděpodobně nevyhnou. Čím víc částí dáte do pračky, tím lépe.

Ochrana proti slunci

Myslete také na ochranu citlivé dětské pleti před ostrým sluncem. Jednou z možností jsou přídavné slunečníky. Někteří rodiče si oblíbili kočárky, které jim umožňují otočit sedačku po nebo proti směru jízdy – vždy tak, aby na dítě nesvítilo slunce.

Ruční brzda

Kočárky jsou standardně vybavené parkovací brzdou. Ale pokud s kočárkem jezdíte na in-line bruslích nebo ho často vozíte z kopce, oceníte model s ruční brzdou.

Polohovatelná opěrka nohou

Toto vybavení se týká sportovních a golfových kočárků. Když dítě spí, nevisí mu nohy dolů z kočárku. Jednoduše zdvihnete opěrku a batole má nohy stejně natažené, jako kdyby spalo doma v postýlce.