Jak vybrat matraci pro miminko

Miminka tráví spánkem velkou část dní i nocí. Proto bychom jim už od narození měli dopřát kvalitní matraci, která zaručí zdravý a nerušený spánek. Pokud si nejste jisti, jakou matraci do postýlky miminku vybrat, rádi vám poradíme. Výběrem kvalitní matrace zajistíte miminku pohodový spánek, při kterém si dostatečně odpočine a načerpá nové síly.

Jakou matraci pro miminko zvolit? Zaměřte se na tvrdost a druh jádra.

Nejdůležitější částí matrace je jádro, které může mít odlišnou tvrdost a prodyšnost.Miminkům vyhovuje vždy spíše tvrdší matrace, která poskytuje páteři dostatečnou oporu. Příliš měkká matrace by mohla vést k nesprávnému vývoji páteře a vyústit např. ve skoliózu.

Jaké druhy matrací jsou pro miminka vhodné?

Kokosová matrace pro miminko je prodyšná a velmi vyhledávaná

Matrace z přírodního kokosového vlákna (obvykle v kombinaci s molitanovou vrstvou) patří k nejoblíbenějšímu typu matrací pro miminka.

 • prodyšnost
 • materiál je antibakteriální a hypoalergenní
 • dobře odvádí vlhkost
 • ve vlhkém prostředí se mohou množit plísně
Prohlédnout nabídku
Puppolina matrace z kokosového vlákna a molitanu je navíc ortopedická a vybavena dvojitým potahem ze 100 % bavlny, který lze pohodlně prát v pračce.

Pohanková matrace pro miminko není vhodná pro novorozence

Pohankové matrace se dají přirovnat ke kokosovým matracím, jsou však o něco měkčí, proto jsou vhodné pro odrostlejší miminka.

 • optimální prodyšnost
 • hypoalergenní
 • nevhodné pro novorozeňata
Prohlédnout nabídku

Pružinová matrace pro miminko poskytuje optimální oporu při spánku

Pružinové matrace pro miminka jsou méně rozšířené, jejich jádro je tvořeno mikropružinami nebo taštičkovými pružinami, které tělu poskytují dostatečnou oporu.

 • výborná prodyšnost
 • odolnost
 • časem se mohou některé části proležet
Prohlédnout nabídku

Latexová matrace je ideální pro miminka s alergiemi

Latexové matrace pro miminka jsou vyrobeny z kombinace přírodního a umělého latexu a vhodné i pro alergiky, vynikají vysokou kvalitou.

 • hypoalergenní a ortopedické vlastnosti
 • dobrá prodyšnost
 • vysoká kvalita i odolnost matrace
 • vyšší pořizovací cena
Prohlédnout nabídku

Matrace pro miminko ze studené pěny účinně odvádí teplo

Matrace z HR pěny bez lepidel je pro miminka také vhodná, dosahuje totiž optimální tvrdosti.

 • napomáhá optimální termoregulaci
 • odvádí teplo i vlhkost
 • vyšší cena
Prohlédnout nabídku

Molitanová matrace pro miminko musí dosahovat dostatečné tvrdosti

Matrace s molitanovým jádrem patří mezi nejrozšířenější, pro miminka však příliš vhodné nejsou z důvodu přílišné měkkosti. Pokud se tedy pro molitanovou matraci rozhodnete, vybírejte modely s dostatečnou výškou alespoň 8 cm.

 • levné a dostupné
 • příliš měkké
 • nepříliš prodyšné, hůře odvádí vlhkost
Prohlédnout nabídku

Vyhněte se matraci z paměťové pěny, pro miminka je nevhodná!

Pro miminka se nedoporučují matrace z paměťové pěny z důvodu vysoké poddajnosti materiálu, která u nedospělých jedinců může způsobovat deformaci páteře a jiné zdravotní problémy. Matrace z paměťové pěny jsou vhodné až pro děti od 12 let.

TIP: Nezapomeňte také na výběr kvalitní matrace do cestovní postýlky. Přestože v cestovní postýlce spí miminko obvykle pouze přechodně na cestách, příliš měkká matrace může ovlivňovat kvalitu spánku.


Matrace pro miminko 120×60 cm patří k nejvyhledávanějším.

Jaký rozměr zvolit? Matrace pro miminko 120×60 cm patří k nejvyhledávanějším.

Pamatujte na to, že matrace musí dokonale vyplňovat celý prostor dětské postýlky, aby nedošlo ke zranění miminka. Jelikož nejběžnější rozměry postýlek pro miminka jsou 120 × 60 cm, patří právě tyto matrace k nejvyhledávanějším. Nemusíte však mít obavy, na trhu najdete také bohatou nabídku matrací pro miminka do postýlek o rozměrech 140 × 70 cm.


U matrace pro miminka rozhoduje také druh potahu. Který vybrat?

Pokud jste se již rozhodli, jaký typ matrace miminku pořídíte, zaměřte se na materiál potahu, kterým je matrace vybavena.

Jaké parametry by měl vhodný potah na kojeneckou matraci splňovat?

 • Potah musí být dostatečně prodyšný, aby nedocházelo k nadměrnému pocení miminka.
 • Jádro matrace by měl potah ochránit před promočením.
 • Měl by být snadno pratelný alespoň na 60 °C (kvůli hubení roztočů) a rychleschnoucí.
 • Ideálně dvoudílný, u kterého lze prát pouze jednu stranu a druhou mezitím užívat.
 • Výhodou jsou hypoalergenní schopnosti.
Bavlněný potah

Bavlněné potahy na dětské matrace jsou nejvyhledávanější, vynikají skvělou prodyšností a snadnou údržbou. Oblíbené jsou také pro svoji dlouhou životnost. Na trhu najdete také potahy z BIO bavlny, které však vyžadují šetrnější údržbu.

Vlněný potah

Běžná max. nosnost u matrací je do 120 kg. Matrace vyšší tvrdosti jsou vhodné i pro osoby do 150 kg. Měkké matrace mají obvykle max. nosnost 70 – 100 kg.

Potah z polyesterového rouna

Potahy z kombinace polyesteru a bavlny jsou pružné. Polyesterové rouno je velmi prodyšné, nemačká se a vyniká skvělými izolačními vlastnostmi. Výhodou je také jeho stálost, oproti bavlně si dlouhodobě zachovává objem i tvar.

Bambusový potah

Přírodní potahy z bambusových vláken efektivně odvádí vlhkost, navíc mají antibakteriální účinky. Jsou hedvábně jemné a k dětské pokožce velmi citlivé, nedráždí ji. Lze je prát až na 60 °C.

Tencelový potah na matraci pro miminko

Potah ze 100 % vlny je hřejivý, zároveň dobře odvádí vlhkost. Vlněné potahy mají vliv na správnou termoregulaci a nedráždí dětskou pokožku. Velmi oblíbené jsou potahy z vysoce kvalitní merino vlny.

Potah z kapoku

Moderní kapokové potahy ocení především alergici, materiál na výrobu potahů pochází ze semen stromů. Efektivně odpuzuje vodu, čímž zabraňuje vzniku a množení bakterií a plísní, které jsou zejména pro alergiky velmi dráždivé.

TIP: Kvalitní potahy vybírejte také na klasické matrace do postele. Nejenže chrání jádro matrace před poškozením a znečištěním, ale ovlivňují také prodyšnost, odvod vlhkosti a celkový komfort při spánku.


Nejčastěji kladené otázky při výběru matrace pro miminko

Které matrace pro miminka mohou ovlivňovat funkčnost monitoru dechu?

Pokud již užíváte, nebo plánujete pořídit do postýlky monitor dechu, dbejte na vzájemnou kompatibilitu konkrétního modelu monitoru dechu a matrace pro miminka. Může se stát, že vyšší matrace (obvykle nad 10 cm) nebo matrace z kokosového vlákna mohou způsobovat mírné odchylky v měření dechu či dokonce nesprávnou funkčnost přístroje.

Jaká je optimální výška matrace pro miminka?

Nejčastěji se výška kojenecké matrace pohybuje mezi 6 - 9 cm, díky čemuž poskytuje dostatečnou oporu pro dětské tělíčko. Nižší matrace (pod 6 cm), především pokud mají molitanové jádro, mohou být pro miminka nedostatečné z důvodu přílišné měkkosti.

Kolik spánku miminko potřebuje?

V prvních týdnech či měsících života spí miminka v průměru až 18 hodin denně, od 6 - 12 měsíců prospí přibližně 15 hodin v průběhu jednoho dne (24 hodin). Doba spánku se poté s přibývajícím věkem pomalu zkracuje.