Jak vybrat správný stan

Stan se na cestách stane vaším druhým domovem. Investice do jeho pořízení jsou nemalé, ale při správné péči slouží řadu let. Jak si tedy vybrat ten správný pro vaše dobrodružství i pohodlnou dovolenou?

 Kde budete stan používat je první otázka, kterou si musíte zodpovědět

Kde budete stan používat?

Od toho se odvíjí hmotnost stanu. Pokud jedete autem na festival, dovolenou k Lipnu či kempovat k moři do Chorvatska, nemusíte si hmotnost úzkostlivě hlídat. Jestli ale plánujete stan nosit několik dní v batohu, pronese se vám každé deko navíc.

Stan pro 2 – 3 osoby vám krosnu zatíží maximálně 3,5 kg, což není mnoho. Nejlehčí stan na světě váží přibližně 800 gramů.

Pro kolik osob?

I když plánujete cestovat jen ve dvou, nehledejte nutně stan pouze pro dvě osoby. Představte si situaci, kdy kvůli dešti budete ve stanu trávit půl dne a hrát karty – trocha prostoru navíc určitě nebude na škodu. Stejně tak po celodenním zdolávání kopečků v pohorkách oceníte možnost lehnout si i bez toho, že byste svému spolunocležníkovi uštědřili ránu loktem.

Prostor v podobě „osoby navíc” se hodí i ve chvíli, kdy chcete kvůli bezpečnosti nebo nepřízni počasí mít své věci ve stanu a ne pouze v předsíňce. Nezapomínejte ale na první bod a uvážlivě hledejte kompromis mezi dostatečným prostorem a hmotností stanu.

Při větším počtu osob nezapomeňte také na více vchodů. Výrazně zvýší komfort obzvlášť ve chvíli, kdy všichni nocležníci jdou spát nebo vstávají v rozdílný čas.

Ve stanu pro tři se dva nocležníci vyspí pohodlně i s batohem.

Ve stanu pro tři se dva nocležníci vyspí pohodlně i s batohem.

Jak velký stan pořídit?

Při výběru se zaměřte na všechny parametry – délku, šířku i výšku stanu. Obzvlášť u větších stanů si nezapomeňte prohlédnou půdorys, ať víte, jestli jde o rozměr prostoru na spaní nebo o velikost celého stanu. Na obrázcích od výrobců naleznete vysvětlení, která část stanu je určena pro spaní.

Správná velikost stanu neexistuje – vyberte takový, do kterého se pohodlně vejdete. Délku určete vždy podle nejvyššího ze skupiny, ať nikdo nemusí spát s pokrčenýma nohama. K výšce osoby přidejte nejméně 25 centimetrů – ty zajistí možnost při spaní propnout špičky nebo si hlavu podložit loktem bez toho, aby se člověk dotýkal stanu.

Pokud cestujete se stanem pěšky, zaměřte se i na rozměry sbaleného stanu. Měl by se pohodlně vejít do batohu nebo k němu vhodně připnout.

Trocha počtů stojí za to, že se v noci pohodlně natáhnete a nepromoknete

Trocha počtů stojí za to, že se v noci pohodlně natáhnete a nepromoknete.

Jaký tvar stanu?

Opět nelze říct, který tvar stanu je nejlepší. Souvisí ale s předchozím bodem. Obzvlášť u menších stanů se zaměřte i na jejich tvar. Vyšším lidem mohou prudce svažité stěny viset těsně nad obličejem. Řešením je dostatečná rezerva v rozměru stanu nebo volba jiného tvaru.

V kempu i při horské túře oceníte předsíňky. Některé z nich (obzvlášť u větších stanů) mají i vlastní podlážku, jsou dostatečně vysoké a za deště nebo ostrého slunce poskytují příjemný prostor pro společné posezení. Větší předsíň se skvěle hodí jako úložný prostor, třeba i na kola.

U menších stanů tvoří předsíň pouze prodloužené tropiko (vrchní krycí část stanu). Ale i takto malé a zespodu neizolované prostory jsou užitečné. Vejdou se do nich batohy nebo alespoň boty a když kvůli počasí nemůžete vařit venku, lze pod nimi se zvýšenou opatrností manipulovat i s vařičem.

Celodenní aktivity na dovolené vás vyčerpají. Dopřejte si proto pohodlný odpočinek.

Celodenní aktivity na dovolené vás vyčerpají. Dopřejte si proto pohodlný odpočinek.

Jak vysoký vodní sloupec?

Vodní sloupec určuje nepromokavost materiálu. V našich podmínkách si vystačíte s vodním sloupcem tropika od 2 500 mm. Pokud jedete na hory, kde bude stan vaše jediné jisté suché útočiště, vybírejte stany s vodním sloupcem začínajícím na 4 500 mm.

Na podlážce výrazně přidejte, vodní sloupec by neměl klesnout pod 5 000 mm. Je to kvůli tomu, že déšť tropiko zatěžuje rovnoměrně a relativně malým tlakem, ale na podlážku tlačíme nepravidelně a vahou celého těla.

S vodním sloupcem je spojená i prodyšnost. Čím vyšší vodní sloupec na materiálu je, tím více ochranných vrstev nese. A tím hůře také propouští vzduch dovnitř i ven. Zkontrolujte si proto, že stany s vysokým vodním sloupcem mají dobře vyřešené větrání, ať vás ráno nebudí odkapávání zkondenzované páry do obličeje.

Počítejte také s tím, že vodní sloupec časem klesne. Předcházet tomu můžete pečlivým balením, ale i stavěním stanu. Pokud je například podlážka nerovnoměrně napnutá, jsou dva rohy namáhány více a materiál se přehnaně roztahuje a bude tedy více propouštět vodu.

Pokud máte možnost výběru, zaměřte se i na barvu tropika. Nejde pouze o estetický prvek – světlé barvy mnohem lépe propouštějí světlo. Pokud tedy hrozí, že ve stanu strávíte delší dobu i během dne (například při nepříznivém počasí nebo odpočinku), sáhněte po světlejších odstínech. Ty navíc mnohem lépe odráží sluneční paprsky, takže v nich v létě bude příjemněji.

 V našich klimatických podmínkách si vystačíte i s vodním sloupcem tropika od 2 500 mm.

V našich klimatických podmínkách si vystačíte i s vodním sloupcem tropika od 2 500 mm.

Vnitřní členění a kapsy

Nakonec dolaďte detaily – u stanů jsou praktické nejrůznější boční kapsy. A když na horní síťku položíte baterku, poslouží jako lustr.

Především u větších stanů zjistěte, zda můžete prostor členit látkovými přepážkami a zajistit si tak alespoň trochu soukromí.

Než vyjedete poprvé na cesty

Nový stan nikdy nerozbalujte poprvé až na dovolené. Věnujte pozornost návodu a stan nejprve postavte v klidu doma bez stresu nebo nepříznivého počasí. Každý model může mít odlišný způsob kotvení, pokud vám něco nebude jasné, zkontrolujte znovu návod, nikdy neohýbejte tyče silou.

Stan se naučte rychle stavět především v případě, že plánujete vyrazit na hory, kde se počasí rychle mění a stan mnohdy stavíte se začínajícím deštěm nebo už za tmy. Každý z členů výpravy by měl být schopný stan postavit co nejrychleji a sám.