Jak vybrat stan

Stan se na cestách stane vaším druhým domovem. Investice do jeho pořízení jsou nemalé, ale při správné péči slouží řadu let. Jak si tedy vybrat ten správný stan pro vaše dobrodružství i pohodlnou dovolenou?

Jak vybrat stan

Základní tipy při výběru stanu

 • Abyste měli ve stanu dostatek prostoru, pořiďte si velikost vhodnou pro vás + 1 osobu. Pokud jste 2, pohodlněji se vejdete do stanu pro 3.
 • Pokud chcete stan často přenášet, zajímejte se o jeho hmotnost. Ideálně by měla být do 3,5 kg.
 • Pro české podmínky volte tropiko s vodním sloupcem alespoň 2 500 mm, u podlážky pak minimálně 5 000 mm.
 • Délku stanu vyberte podle výšky nejvyšší osoby + 25 cm.

Kde a na co budete stan používat?

Stany se dají rozdělit na několik různých typů podle způsobu využití:

 • Turistické stany se hodí pro pěší turisty, jsou lehké a složené mají menší rozměry.
 • U campingových stanů výrobci kladou důraz na snadné postavení v přírodě.
 • Expediční stany díky moderním materiálům vynikají vysokou odolností vůči náročným povětrnostním podmínkám.

Jak velký stan koupit?

Při výběru se zaměřte na všechny parametry:

 • délku,
 • šířku,
 • výšku stanu.

Obzvlášť u větších stanů si nezapomeňte prohlédnout půdorys, ať víte, jestli jde o rozměr prostoru na spaní, nebo o velikost celého stanu.

Správná velikost stanu neexistuje – vyberte takový, do kterého se pohodlně vejdete. Délku určete vždy podle nejvyššího ze skupiny, ať nikdo nemusí spát s pokrčenýma nohama. K výšce osoby přidejte nejméně 25 centimetrů – ty zajistí možnost při spaní propnout špičky nebo si hlavu podložit loktem bez toho, aby se člověk dotýkal stanu. Pokud cestujete se stanem pěšky, zaměřte se i na rozměry sbaleného stanu. Měl by se pohodlně vejít do batohu nebo k němu vhodně připnout.


Pro kolik osob stan pořídit?

I když plánujete cestovat jen ve dvou, nehledejte nutně stan pouze pro dvě osoby. Představte si situaci, kdy kvůli dešti budete ve stanu trávit půl dne a hrát karty – trocha prostoru navíc určitě nebude na škodu.

Prostor v podobě „osoby navíc” se hodí i ve chvíli, kdy chcete kvůli bezpečnosti nebo nepřízni počasí mít své věci ve stanu a ne pouze v předsíňce. Vždy však uvážlivě hledejte kompromis mezi dostatečným prostorem a hmotností stanu.

Při větším počtu osob nezapomeňte také na více vchodů. Výrazně zvýší komfort obzvlášť ve chvíli, kdy všichni nocležníci jdou spát nebo vstávají v rozdílný čas.

Jaký tvar stanu je nejlepší?

Každý z tvarů stanu má své plusy i mínusy:

Kopule

 • méně prutů, stan může být i samonosný
 • vyšší hmotnost (s počtem prutů roste stabilita i hmotnost)
Prohlédnout nabídku

Tunel

 • lehký a uvnitř prostorný
 • musí se vždy ukotvit, vítr do boků snižuje stabilitu
Prohlédnout nabídku

Áčko

 • snadná stavba
 • dnes se již téměř nevyrábí
 • neefektivní využití prostoru, nižší odolnost vůči povětrnostním vlivům
Prohlédnout nabídku

Přístřešek

 • velmi lehký a lehce rozložitelný
 • nehodí se do nepříznivého počasí
Prohlédnout nabídku

Obzvlášť u menších stanů se zaměřte i na jejich tvar. Vyšším lidem mohou prudce svažité stěny viset těsně nad obličejem. Řešením je dostatečná rezerva v rozměru stanu nebo volba jiného tvaru.

V kempu i při horské túře oceníte předsíňky. Některé z nich (obzvlášť u větších stanů) mají i vlastní podlážku, jsou dostatečně vysoké a za deště nebo ostrého slunce poskytují příjemný prostor pro společné posezení. Větší předsíň se skvěle hodí jako úložný prostor, třeba i na kola.

U menších stanů tvoří předsíň pouze prodloužené tropiko (vrchní krycí plachtová část stanu). Ale i takto malé a zespodu neizolované prostory jsou užitečné. Vejdou se do nich batohy nebo alespoň boty a když kvůli počasí nemůžete vařit venku, lze pod nimi se zvýšenou opatrností manipulovat i s vařičem.

Celodenní aktivity na dovolené vás vyčerpají. Dopřejte si proto pohodlný odpočinek
Celodenní aktivity na dovolené vás vyčerpají.
Dopřejte si proto pohodlný odpočinek

Jaké další parametry při výběru stanu sledovat?

Vodní sloupec

Vodní sloupec určuje nepromokavost materiálu. V našich podmínkách si vystačíte s vodním sloupcem tropika od 2 500 mm. Pokud jedete na hory, kde bude stan vaše jediné jisté suché útočiště, vybírejte stany s vodním sloupcem začínajícím na 4 500 mm. Nejdůležitější údaj o vodním sloupci najdete u podlážky. Zde by vodní sloupec neměl klesnout pod 5 000 mm kvůli tomu, že déšť tropiko zatěžuje rovnoměrně a relativně malým tlakem – ale na podlážku tlačíme nepravidelně a vahou celého těla.

TIP: Počítejte s tím, že vodní sloupec časem klesne. Předcházet tomu můžete pečlivým balením, ale i stavěním stanu. Pokud je například podlážka nerovnoměrně napnutá, jsou dva rohy namáhány více a materiál se přehnaně roztahuje a bude tedy více propouštět vodu.

Prodyšnost

S vodním sloupcem je spojená i prodyšnost. Čím vyšší vodní sloupec na materiálu je, tím více ochranných vrstev nese. A tím hůře také propouští vzduch dovnitř i ven. Zkontrolujte si proto, že stany s vysokým vodním sloupcem mají dobře vyřešené větrání, ať vás ráno nebudí odkapávání zkondenzované páry do obličeje.

Materiál stanu

Pro výrobu stanů se dnes používají hlavně polyester a nylon. Zatímco polyester (stabilnější vůči záření i vodě) se využívá na tropika, lehký a pevný nylon najde upotřebení na podlážkách. Ripstopová úprava látky pak zajistí její vyšší průsvitnost a zamezí trhání.

Nosná konstrukce

Čím více prutů stan nese, tím je stabilnější. Záleží však i na křížení a správném materiálu. Nejčastěji se potkáte s laminátovými pruty, které jsou celkem levné a snadněji se lámou. Technologie durawrap či wraplex pak zvyšuje jejich životnost. Ocelové konstrukce se používají u velkých rodinných stanů, jsou pevné, ale také těžké. Lehké a zároveň velmi pevné materiály s dlouhou životností jsou dural, skandium, karbon (kevlar).

Barva tropika

Pokud máte možnost výběru, zaměřte se i na barvu tropika. Nejde pouze o estetický prvek – světlé barvy mnohem lépe propouštějí světlo. Pokud tedy hrozí, že ve stanu strávíte delší dobu i během dne (například při nepříznivém počasí nebo odpočinku), sáhněte po světlejších odstínech. Ty navíc mnohem lépe odráží sluneční paprsky, takže v nich v létě bude příjemněji.

Hmotnost stanu

Pokud jedete autem na festival, dovolenou k Lipnu či kempovat k moři do Chorvatska, nemusíte si hmotnost stanu nijak úzkostlivě hlídat. Jestli ale plánujete stan nosit několik dní v batohu, pronese se vám každé deko navíc. Stan pro 2–3 osoby vám krosnu zatíží maximálně 3,5 kg. Nejlehčí stan na světě váží přibližně 800 gramů.

Vnitřní členění a kapsy

Nakonec dolaďte detaily – u stanů jsou praktické nejrůznější boční kapsy. A když na horní síťku položíte baterku, poslouží jako lustr. Především u větších stanů zjistěte, zda můžete prostor členit látkovými přepážkami a zajistit si tak alespoň trochu soukromí.

Trocha počtů stojí za to, že se v noci pohodlně natáhnete a nepromoknete
Trocha počtů stojí za to, že se
v noci pohodlně natáhnete a nepromoknete

Než vyjedete poprvé na cesty

Nový stan nikdy nerozbalujte poprvé až na dovolené. Věnujte pozornost návodu a stan nejprve postavte v klidu doma bez stresu nebo nepříznivého počasí. Každý model může mít odlišný způsob kotvení, pokud vám něco nebude jasné, zkontrolujte znovu návod. Nikdy neohýbejte tyče silou. Stan se naučte rychle stavět především v případě, že plánujete vyrazit na hory, kde se počasí rychle mění a stan mnohdy stavíte se začínajícím deštěm nebo už za tmy. Každý z členů výpravy by měl být schopný stan postavit co nejrychleji a sám.

TIP: Potřebujete ke stanu dokoupit kolíky, lanka nebo ochrannou plachtu? Navštivte sekci doplňků ke stanům.