Tipy, jak proměnit osobní auto na pohodlný obytňák

Rádi byste vyrazili za dobrodružstvím, nebo strávili s rodinou netradiční dovolenou v podobě roadtripu? Obliba karavanů, obytných automobilů a dodávek stále roste – pokud však vlastní obytné auto nemáte, vystačíte si i s běžným osobákem. Poradíme vám, jak jej upravit, abyste v něm mohli pohodlně cestovat i přespávat a užít si nezapomenutelnou dovolenou na cestách po naší vlasti i daleko za hranicemi!

Základem je prostor pro pohodlný spánek! Jak jej v autě vytvořit? 


Rozhodli jste se upravit váš vůz tak, abyste s ním mohli vyrazit na několikadenní, nebo i měsíční výlet, a plánujete v něm přespávat? V tom případě bude spací prostor první věcí, kterou byste měli vyřešit. Možností je hned několik, záleží na možnostech vašich i velikosti a uspořádání vašeho vozu. 

Tipy, jak proměnit osobní auto na pohodlný obytňák

V případě, že vlastníte vůz v provedení kombi, je nejsnazším řešením sklopit zadní (případně i přední) sedačky do roviny (pokud to tedy konstrukce sedaček umožňuje) a prostor spojit s kufrem auta. Vznikne vám tak rovná nebo téměř rovná plocha s délkou cca 2 metry (v závislosti na modelu vozidla), na kterou můžete umístit molitanovou nebo nafukovací matraci. Pokud si nepotrpíte na vysoký komfort a matrace by vám mohla překážet, vystačíte si i s nafukovacími nebo klasickými karimatkami, které zároveň využijete při treku do přírody. K přikrytí si vezměte klasické přikrývky, nebo teplé spacáky, do kterých se zachumláte v případě nižších teplot.


Tipy, jak proměnit osobní auto na pohodlný obytňák

Jestliže není možné sklopit ve vašem voze zadní sedačky do roviny a chystáte se vyrazit maximálně ve dvou, můžete je z auta demontovat úplně, a vzniklý prostor srovnat s úrovní kufru jednoduchou konstrukcí z latí a OSB desek nebo překližky, na kterou opět rozložíte matraci. Tuto konstrukci vyrobte vyjímatelnou, abyste ji mohli používat opakovaně – díky tomu budete moci kdykoliv jednoduše proměnit klasické osobní auto na obytné a vyrazit na dovolenou.  

  • Vlastníte offroad vozidlo a rádi byste vyrazili za dobrodružstvím do terénu a pokud možno na delší čas? V tom případě zvažte pořízení skládacího střešního stanu s žebříkem, který se kotví na střešní konstrukci s dostatečnou nosností. Tím pádem vám v interiéru vozidla zůstane dostatek prostoru na potřebné vybavení do divočiny.

Nezapomeňte na praktické úložné prostory, které pomohou zachovat pořádek

Další věcí, kterou je třeba před zahájením cesty vyřešit, jsou úložné prostory, do kterých umístíte vše potřebné. Pamatujte na to, že všechny věci v autě by měly být dobře zafixovány, aby vás, například v případě prudkého brzdění, neohrozily. 

Protože budete fungovat na malém prostoru, důležitou roli hraje také pořádek ve věcech, který je třeba udržovat. Proto jsou oblíbeným řešením praktické kapsáře do auta na zip, které můžete zafixovat na stěny i zadní části předních sedaček. Vše potřebné tak budete mít vždy po ruce. 

Tipy, jak proměnit osobní auto na pohodlný obytňák

Do prostoru pod zadními sedačkami můžete umístit uzavíratelné boxy na potraviny a oblečení. Jestliže vám v kufru zbývá kousek místa, pořiďte si přehledný textilní organizér.


Tipy, jak proměnit osobní auto na pohodlný obytňák

Jak vytvořit v malém obytném autě provizorní kuchyni?

Abyste si mohli během výletu také sami vařit, budete potřebovat základní vybavení. Prostor pro vaření se odvíjí od toho, jaký vůz máte k dispozici. V případě klasického kombíku se vyplatí uložit pod matraci malý kempingový stolek a židle, a přibalit si plynový nebo lihový vařič. Během cest pak můžete stavět na odpočívadlech nebo v kempech a oběd nebo večeři si připravit pohodlně venku.

Výhodou je, pokud vlastníte automobilu tipu MPV (tedy s větším a vyšším kufrem). V tom případě můžete postel umístit výše a do prostoru pod ní instalovat výsuvné přihrádky, z nichž v jedné může být umístěn právě vařič. Vařit pak můžete přímo z auta, po vyklopení zadních dveří směrem nahoru, které mohou v případě deště sloužit jako stříška. Do těchto modelů se obvykle vejdou také cestovní autochladničky, ve kterých lze převážet chlazené potraviny i v horkých dnech a kanystry na vodu, které využijete na vaření a pro základní hygienu. 


I malé obytné auto může s vhodnými doplňky nabídnout vysoký komfort

Pokud s osobním autem, které jste díky několika úpravám proměnili na obytné, chcete vyrazit na cesty na delší dobu, pravděpodobně se čas od času nevyhnete návštěvě kempu, kde si doplníte zásoby vody, dopřejte horkou koupel nebo dobijete potřebná zařízení v podobě chytrého telefonu, případně notebooku nebo tabletu. 

Na trhu však existuje řada moderních vychytávek do auta, díky kterým se můžete stát takřka nezávislými. Které byste rozhodně neměli nechat doma? 

Tipy, jak proměnit osobní auto na pohodlný obytňák
  • Powerbanky, elektro příslušenství do auta a nabíječky – umožňují dobíjet nejrůznější elektronická zařízení. 
  • Měniče napětí – jsou schopny převádět napětí z 12 na 230 V a dobíjet tak i notebooky a další přístroje. 
  • Cestovní sprchy – voda se ohřívá ze slunečních paprsků a pumpuje za pomoci malého čerpadla, můžete si tak teplou sprchu dopřát takřka kdekoliv. 
  • Clony do oken auta – izolují před slunečními paprsky, některé modely i před chladem, který proniká sklem do interiéru. Zároveň fungují jako zatemnění.
TIP! Dopřát si můžete i další doplňky pro pohodlné cestování, v podobě přídavného topení, zrcátek, nebo cestovního polštářku.

Proč vyrazit na roadtrip osobním autem?

Pokud si stále nejste jisti, zda plánovanou cestu osobním autem s úpravou na spaní podniknout, je zde hned několik důvodů, proč vyrazit!

  • Zažijete nevšední dobrodružství s minimem potřeb a maximální volností pohybu! 
  • Ušetříte za ubytování, restaurace i cestovní náklady v podobě letenek, jízdenek apod.
  • Zatímco parkování karavanů a obytných dodávek je na mnoha místech zakázané, osobní auto působí nenápadně v případě, že se budete chovat ohleduplně k okolí. 
  • Auto po návratu z dovolené snadno uvedete do původního stavu
  • Hned po ránu si můžete dopřát nezapomenutelné výhledy do krajiny přímo z postele. 
Tipy, jak proměnit osobní auto na pohodlný obytňák

Další zajímavé články

Chystáte se na první stanování s dětmi? Důkladná příprava je nezbytná!

Pár nocí strávených pod stanem je skvělou příležitostí, jak si užít společné chvíle s rodinou... celý článek

Jak spát pohodlně pod stanem? Vyzkoušejte naše vychytávky na pohodlné kempování!

Volnost, svoboda a příroda na straně jedné. Na té druhé pak obavy z bolavých zad... celý článek

Kempovat můžete po celý rok, stačí správné vybavení

Víkend v přírodě je nádhernou relaxací, nemusíte se ho vzdávat ani v podzimním období. Stačí mít správný stan a spacák... celý článek