10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak spát pohodlně pod stanem? Vyzkoušejte naše vychytávky na pohodlné kempování!

Volnost, svoboda a příroda na straně jedné. Na té druhé pak obavy z bolavých zad, prochladnutí, probdělých nocí… To jsou pozitiva a negativa, která s sebou nese stanování. Máme pro vás však dobrou zprávu – negativa campingu můžete minimalizovat či úplně eliminovat. Stačí vyzkoušet některé z našich TOP vychytávek pro stanování, a pobyt v přírodě se pro vás stane nezapomenutelným zážitkem, na který budete s láskou vzpomínat.

Staré známé přísloví říká, že jak si usteleme, tak si lehneme. A u stanování to platí dvojnásob. Však jsou to právě obavy o kvalitu spánku, které mnoho lidí odrazují od toho, aby se vydali kempovat. Možná si pamatujete na stanování z dětství, kdy jste ráno vylézali ze stanu rozlámaní, nevyspalí a těšili se, až konečně zase ulehnete doma do své postele. To už dnes ale dávno neplatí – existuje spousta vymožeností, díky kterým si pobyt nejen ve stanu, ale i mimo něj, maximálně zpříjemníte.

Náhrada pohodlné postele? Kvalitní karimatka!

Ty tam jsou probdělé noci, bolavá záda a chlad od země. Už i ve stanu se můžete vyspat do růžova a zapomenout na stesk po vlastní posteli. Nabídka kvalitních karimatek je dnes opravdu široká – od rolovacích pěnových karimatek, které máte možná doma ve skříni, a které vám ale moc komfortu nezajistí, až po kvalitní nafukovací karimatky, které jsou díky několikacentimetrové tloušťce opravdu komfortní. Nafukovací karimatky jsou navíc velmi skladné a lehké, takže vám nezaberou moc místa mezi vašimi zavazadly. Zvolíte-li samonafukovací variantu, ušetříte si spoustu práce a navíc s sebou nemusíte vozit pumpu – stačí totiž odklopit ventilek a karimatka se začne sama nafukovat. A stejně pohodlné je i vyfukování – stačí ventilek uvolnit a samonafukovací karimatku několikrát stlačit, aby se vzduch vypustil.


Praktické rady pro pohodlný spánek:

Při výběru karimatky vždy zkontrolujte, zda je vyrobena z neklouzavého materiálu – na nerovném terénu to skutečně oceníte.

Patříte-li k náročným osobám, které vyžadují vysokou kvalitu svého lůžka, pořiďte si místo karimatky nafukovací matraci, která vám zajistí ještě větší komfort.

Pro maximální spací pohodlí jsou vám k dispozici také outdoorová lehátka či kempingové postele. Ty jsou skládací, lehké a snadno přenosné, takže je využijete jak na noční spánek, tak třeba na poobědový odpočinek před stanem.

Jak spát pohodlně pod stanem

Nepodceňujte výběr spacáku

Další důležitou vychytávkou pro stanování je kvalitní spacák. Při jeho výběru je však třeba zvážit určitá kritéria:

Tím nejdůležitějším kritériem je to, kde a kdy se chystáte stanovat. Plánujete-li cestu do hor, vysokohorskou turistiku či stanování zejména v chladnějším období, pak rozhodně zvolte zimní spacák, který má kvalitní izolaci a zajistí vám tak dokonalou výhřevnost. Pro běžné stanování v kempu během teplých letních dní vám pak stačí letní spacák, který je navíc dobře skladný. Univerzální variantou je takzvaný třísezónní spacák, který, jak už jeho název napovídá, je ideální na kempování od jara do podzimu.

Další faktor, který je třeba zvážit, je délka spacáku. Příliš dlouhý spacák bude vyhřívat zbytečně velkou plochu a můžete v něm pociťovat chlad. V krátkém spacáku zase budete tlačit nohama na izolační výplň, která bude mít zhoršenou výhřevnost. Proto vybírejte spacák tak, aby vám byl tak akorát.

Plánujete-li stanování s dětmi, pak jim rozhodně pořiďte dětský spacák. Na trhu naleznete i takzvané rostoucí spacáky, které můžete uzpůsobit výšce dítěte – standardně jsou doporučovány pro děti od tří let do doby, než dorostou 150 cm.

Chytrá rada: Při výběru spacáku nezapomeňte zohlednit i jeho tvar a provedení – rozšířené boky umožní volné otáčení; trapezoidový tvar dna odpovídá přirozené poloze chodidel a zajišťuje tak maximální pohodlí a tepelnou izolaci; nastavitelná kapuce zajistí dokonalé podložení hlavy. Praktický je pak také dvoucestný zip, který umožňuje otevření ve spodní části a větrání nohou.


Puzzle vás ochrání před bolavými zády

Abyste se ve stanu cítili jako v pokojíčku a netrpěli bolavými zády či otlačenými koleny, doporučujeme vám další vychytávku – pěnové puzzle. Možná je mají vaše děti v pokojíčku, a pokud ne, doporučujeme vám pořídit si je. Jsou lehké, skladné, a když s nimi vyložíte dno stanu, vytvoříte si pohodlnou podlahu. A venku vám skvěle poslouží i jako sedáky do trávy.

Chytrá rada: Rozhodující roli při pohodlném stanování má také samotný stan. Vždy volte takový, aby odpovídal počtu osob, které v něm budou spát. Do stanu pro jednu osobu se vás možná vejde víc, ale pohodlí v něm rozhodně mít nebudete. Praktické jsou pak stany s předsíňkou či vysoké stany, ve kterých se můžete pohodlně pohybovat ve stoje. .

Elektřina stále s sebou

V dnešní moderní době se ani při stanování většinou neobejdeme bez mobilů či fotoaparátů, které vyžadují čas od času nabití. Ve volné přírodě však přípojku k elektřině nenajdete, v kempu může být k dispozici pouze v omezeném počtu. Proto je dobré pořídit si solární nabíječku, díky které si pomocí USB kabelu pohodlně nabijete všechna vaše zařízení. Vybrat si můžete ze dvou typů:

Solární článek s přímým nabíjením, který má velký výkon (zvládne tedy nabít například i notebook), ale neumí uložit energii na pozdější využití a nabíjet lze pouze ze slunce.

Solární nabíječka s integrovaným akumulátorem, kterou lze nabíjet jak pomocí slunečních paprsků, tak ze sítě. Funguje podobně jako powerbanka, je podstatně menší a lehčí než solární článek a také levnější.


Budiž světlo – i v noci

Pohybovat se v noci ve stanu nebo po kempu není nic příjemného. Proto byste si s sebou rozhodně měli vzít také nějaký zdroj světla. Většinou vás asi napadne sáhnout po klasické baterce, která je ale nepraktická v tom, že ji musíte držet v ruce. Skvělou vychytávkou jsou proto turistické svítilny či lampy, které můžete kdekoliv položit nebo zavěsit. Většinou se jedná o LED svítilny, které osvětlí prostor velmi kvalitně a usnadní vám tak vaše kempování.

TIP: Skvělým řešením osvětlení, a to zejména ve venkovním prostoru, nebo když si potřebujete posvítit na cestu, a přitom mít volné ruce, je čelovka. Navíc ji využijete i při pěší turistice, když už se venku začne stmívat.

S plným žaludek jde všechno líp

Sehnat kvalitní stravu v kempu nebývá vždy snadné, proto je velkou výhodou, pokud si můžete uvařit vlastní pokrm. Nechcete-li vařit v kotlíku na ohni, nebo být živi na opékaných špekáčcích, pak si s sebou na kempování vezměte vařič, a to buď plynový, benzínový nebo lihový.

Lihový vařič představuje nejlevnější variantu, funguje na tekutý líh, ale hodí se spíše jen na ohřev vody či přípravu jednodušších a rychleji připravených jídel.

Plynový vařič je klasickou a běžně vyhledávanou variantou. K dispozici je s jednou nebo dvěma plotýnkami, takže umožňuje i přípravu náročnější pokrmů či více pokrmů najednou. Montuje se na kartuši, která je naplněna směsí propanu a butanu. Jeho nevýhodou je vyšší hmotnost a horší vzdorování větru, ale pro běžné stanování v kempu je naprosto ideální.

Nejdražší, ale zato nejvýkonnější variantou je benzínový vařič, který funguje při jakékoliv teplotě a dobře hoří i ve vyšších nadmořských výškách. Je tedy ideálním řešením pro táboření v horách.

Jak spát pohodlně pod stanem
Tip na rychlý oběd či večeři : Pokud nepatříte k milovníkům vaření, můžete si vzít pod stan i jídlo na cesty, které je již hotové a stačí ho pouze ohřát.

Pitná voda kdekoliv

Vezete-li si s sebou pod stan vařič, můžete si na pití převařit i vodu z přírody, pokud nechcete tahat PET lahve nebo nemáte přístup k pitné vodě. Nebo můžete použít mnohem rychlejší a efektivnější vychytávku – filtrovací láhev. Ta díky obsaženému filtru okamžitě zbaví vodu jakýchkoliv mikrobakterií a udělá z ní bezpečnou čistou vodu, které se můžete bez obav napít.

Alternativou k filtrovací láhvi jsou pak UV filtry na vodu nebo filtrovací tablety, které zvládnou zbavit vodu mikrobiologického znečištění zhruba během půl hodiny. Oproti filtrovací láhvi ale musíte počítat s tím, že tablety nezvládnou odstranit větší nečistoty, jako jsou zrnka písku, proto je třeba cedit vodu přes kus látky.

Osvěžení na konci dne

Další vychytávkou, kterou vám vřele doporučujeme, a která vás osvěží v horkých letních dnech či po náročné túře, je kempingová sprcha. Vyjde vás na pár stovek, pojme až 40 litrů vody a můžete ji zavěsit na strom či jiné vyvýšené slunné místo. Outdoorová sprcha je vybavena hadičkou s ventilem, takže jakmile vám sluneční paprsky vyhřejí vodu ve vaku na příjemnou teplotu, můžete si vychutnat úžasné osvěžení, ať jste kdekoliv.

Jak spát pohodlně pod stanem

Doporučení na závěr

Jak vidíte, vychytávek na stanování je opravdu celá řada. Představili jsme vám ty, které jsou opravdu top, a díky kterým pro vás bude pobyt v přírodě maximálně pohodlný. Patříte-li k náročným cestovatelům, můžete si svou výbavu doplnit i o další vymoženosti, jako je chemické WC či campingový nábytek, a ze svého stanu si tak udělat malý hotel.


Další zajímavé články

Kempovat můžete po celý rok, stačí správné vybavení

Víkend v přírodě je nádhernou relaxací, nemusíte se ho vzdávat ani v podzimním období. Stačí mít správný stan a spacák... celý článek

Jak vybrat stan

Stan se na cestách stane vaším druhým domovem. Investice do jeho pořízení jsou nemalé, ale při správné péči slouží... celý článek

Jak vybrat trekingové hůlky

Hole jsou oblíbenou součástí výbavy sportovců i turistů všech věkových kategorií. Jsou neocenitelnými společníky... celý článek