Chystáte se na první stanování s dětmi? Důkladná příprava je nezbytná!

Pár nocí strávených pod stanem je skvělou příležitostí, jak si užít společné chvíle s rodinou. Pro děti se jedná o vidinu skvělého dobrodružství a nezapomenutelných zážitků – ke štěstí by jim stačilo sbalit si kufřík s oblíbenými hračkami a vyrazit na cestu. Dospělí to však mají trochu složitější, jelikož stanování – a obzvláště s malými dětmi – vyžaduje důkladnou přípravu, aby vše proběhlo bez komplikací.

Strávit několik dní v přírodě je přeci jen něco zcela jiného, než se ubytovat v hotelu či penzionu, kde je k dispozici veškerý komfort podobný domácímu prostředí. Než se tedy vydáte na samotné dobrodružství, nezapomeňte vše důkladně naplánovat – od výběru vhodného místa, přes všechny věci, které je třeba sbalit s sebou, až po samotnou cestu. I sebemenší detail totiž může hrát zásadní roli v tom, zda si vaši netradiční dovolenou užijete naplno.

Chystáte se na první stanování s dětmi? Důkladná příprava je nezbytná!

Věk dítěte je pro stanování důležitý

Zásadní otázkou, kterou byste si měli před samotnou dovolenou důkladně promyslet, je to, zda už je vaše dítko dostatečně připravené na to strávit noc pod stanem, mimo svůj dosavadní komfort. Nejčastěji doporučovanou věkovou hranicí jsou tři roky, kdy už je váš potomek dostatečně odolný na to, aby se vyrovnal se změnou prostředí, a výpravu si užil. Najdou se však i rodiče, kteří vyrážejí pod stan i s mladšími dětmi. Rozhodnutí byste měli učinit individuálně, protože nikdo jiný nezná vaše děti tak, jako vy – pamatujte ale na to, že po probdělé a probrečené noci netoužíte ani vy ani vaše ratolest – a už vůbec ne sousedé ve vedlejším stanu.

INFO: Největším problémem při stanování s malými dětmi je zachování teplotního komfortu. Při pobytu ve stanu dochází během dne a noci k velkým teplotním rozdílům, které mohou způsobit nejen prochladnutí, ale i přehřátí dítěte. Proto je třeba pravidelně kontrolovat, zda vašemu dítku není zima (pro tyto případy s sebou mějte teplou deku či fusak), nebo zda se naopak během spánku nepotí.

Nepodceňte výběr kempu

Výběr vhodného místa pro vaše kempování je základem úspěchu. A to obzvláště tehdy, pokud se vydáváte pod stan poprvé. Zaměřte se proto na následující kritéria:

Vzdálenost

Ať už se vydáváte pod stan s malými či většími dětmi, vzdálenost od domova je rozhodující. Snažte se alespoň pro první stanování vybrat kemp, do kterého nepojedete přes celou republiku. Nikdy totiž nevíte, co se může stát – výlet se nemusí dětem líbit, nebo se zkazí počasí, či děti onemocní, a tak se budete muset vrátit domů. Navíc obzvláště děti ve věku mezi třemi až šesti lety nemají moc rády dlouhé cestování, je obtížné je v autě zabavit, nebo se jim dokonce dělá za jízdy nevolno. Zvolíte-li tedy kemp v rozumné vzdálenosti, ušetříte si spoustu starostí a nepříjemností.

CHYTRÁ RADA

Aby cesta autem dětem rychleji utíkala, nezapomeňte jim s sebou přibalit nějakou hru, hračku či knížku nebo se podívejte na náš článek „Jak zabavit děti doma nebo na cestách“.

Zázemí kempu

Dalším důležitým parametrem při výběru kempu vhodného pro stanování s dětmi je jeho zázemí. Dopředu proto zjistěte, jaká je kvalita sprch a toalet (pročtěte si recenze na internetu), zda je v kempu možné rozdělávat oheň a opéct si buřty, zda je zde hřiště pro děti, zda zde máte možnost zakoupit si základní potraviny či drobné občerstvení, a zjistěte, jaké jsou další možnosti vyžití.

Okolí

Máte-li v plánu podnikat výlety do okolí, pak se rozhodně zajímejte o to, kam se dá v okolí kempu vyrazit, kde je co zajímavého, jak daleko je to k nejbližšímu koupališti či k turistickým tratím.

Sbalte raději dvakrát tolik

Pro pobyt v přírodě toho budete potřebovat mnohem více, než kdybyste byli ubytovaní v hotelu. Vlastně potřebujete vše, co běžně používáte doma, plus spoustu věcí navíc. Vždy si raději sepište seznam, který ještě před odjezdem několikrát zkontrolujte. Pokud byste ale přeci jen něco zapomněli, nepanikařte – většina potřebných věcí se dá koupit i po cestě nebo ve městě, které se nachází v blízkosti kempu. Pojďme se tedy podívat, co by vám na seznamu nemělo chybět:

Kvalitní výbava

Jelikož jedete stanovat, neobejdete se bez kvalitního stanu, karimatek a spacáků.

 • Stan zvolte s ohledem na celkový počet osob – vícečlenná rodina jistě ocení rodinný stan s oddělenými ložnicemi, který poskytne dostatek pohodlí i soukromí. Vhodné je zvolit stan s předsíní, kde budete moci ponechat nepotřebné věci.
 • Karimatku vybírejte tak, aby byla co nejpohodlnější nejen na ležení, ale zároveň vám zajistila dostatečný tepelný komfort a chránila vás před zimou od země. Vynikající volbou jsou nafukovací karimatky, které jsou velmi pohodlné a zároveň skladné.
 • Spacák vyberte dle vašich požadavků – na teplé noci vám stačí lehčí a prodyšný letní spacák, případně můžete vybrat dekový spacák, který je možné rozložit a spát pod ním jako pod dekou. Dětem vždy pořiďte dětský spacák, do kterého se pohodlně zavrtají a během noci se neodkopou.
 • Pokud máte rádi měkko pod hlavou, nezapomeňte na polštářek pod hlavu.


TIP! Pokud si nejste jisti, zda vaše ratolest ve stanu usne, přibalte pro jistotu cestovní postýlku. Zároveň nezapomeňte na usínací dečku či oblíbenou hračku, pokud je na ni dítě zvyklé a neusne bez ní.
Oblečení

Vždy pamatujte na to, že počasí může být nevyzpytatelné a pod stanem nemáte možnost oblečení rychle usušit. Proto vždy nabalte raději pár kousků navíc. A připravte se jak na hezké, tak deštivé a chladné počasí. Do zavazadel dětského kufru proto nezapomeňte sbalit následující oděvy a obuv:

Hygienické potřeby

Počítejte s tím, že ve stanu nemáte k dispozici opravdu nic, proto nezapomeňte i na takové běžné věci, jako je toaletní papír či ručníky. Pro malé děti pak přibalte pleny a nočník, pokud je ještě používají, vlhčené ubrousky, pudr, opalovací krém a panthenol proti spáleninám. Samozřejmostí jsou pak pro celou rodinu kartáčky na zuby a zubní pasta.

TIP! Připravte se na to, že v přírodě může být nejrůznější hmyz, zejména pak komáři, proto si nezapomeňte vzít s sebou repelent a gel po bodnutí. Je-li někdo z vás alergický na včelí či vosí bodnutí, pak je nezbytností potřebný lék, který vám před cestou předepíše váš lékař.
Stravování

Nezapomeňte s sebou nabalit veškeré potřebné jídlo a pití, na které jste zvyklí – například zavařená jídla, příkrmy a jinou dětskou výživu. Nezbytná je pak i dětská láhev na pití, případně vlastní jídelní set s plastovým příborem. Oceníte také nejrůznější pamlsky, jako jsou dětské sušenky, křupky a podobně.


Při stanování s dětmi musíte počítat s tím, že vám nebude stačit běžná autolékárnička. Nezapomeňte s sebou zabalit veškeré léky či doplňky, které vaše děti užívají, dále pak náplasti, obvazy, léky proti průjmu či nevolnosti.

Další nezbytnosti

Pokud je vaše dítko malé, zvažte, zda s sebou povezete kočárek, nebo vám stačí nosící šátek či krosna.

 • Dále nezapomeňte na nafukovací hračky k vodě, pro větší děti pak pastelky či stolní a karetní hry (Člověče, nezlob se, šachy apod.).
 • Z praktického hlediska oceníte menší plastové kanystry, které vám ušetří neustálé chození pro vodu (zdroj pitné vody může být v kempu vzdálen i několik desítek metrů od vašeho stanu), či menší lavůrek nebo vaničku pro opláchnutí ručiček či přemáchnutí zašpiněného oblečení.
 • Hodit se bude také šnůra na prádlo a pár kolíčků, kde usušíte nejen ručníky, ale i oblečení.
 • Zapomenout byste neměli ani na baterku či čelovku, které vám poslouží jak k osvětlení stanu, tak pokud půjdete v noci na toaletu.
 • V horkých letních dnech vaše děti ocení nafukovací bazének, do kterého jim nanosíte vodu pro osvěžení a večer je v něm můžete vykoupat. Skvělým řešením do horkého počasí je také plážový stan, který vám nezabere téměř žádné místo a dětem poskytne ochranu před přímými slunečními paprsky.

TIP! Pokud už ve vašem dítku dřímá duše malého dobrodruha, dopřejte mu pocit důležitosti a nechte ho, ať si sbalí svůj vlastní batůžek, do kterého si může nabalit, co uzná za vhodné. Můžete mu přidat například i mapku či kompas, nebo speciální nožík pro děti, díky kterým se z něj stane skutečný tramp.

Umístění stanu rozhoduje o kvalitě pobytu

Jakmile dorazíte do vybraného kempu, přichází čas na postavení stanu. Ovšem než se do něj pustíte, měli byste si důkladně rozmyslet, jaké místo zvolit. Ideální je, pokud se ohledně lokality poradíte přímo s provozovatelem kempu, který vám doporučí, jaké místo je ideální pro stanování s dětmi. Hlavní roli hrají především následující faktory:

 • Vzdálenost stanu od sprch a toalet – obzvláště v noci oceníte, když nebudete muset chodit na toaletu nijak daleko. Na druhou stranu ale musíte počítat s tím, že pokud budete v blízkosti sociálního zázemí, bude zde zvýšená koncentrace lidí, proto zvažte, co pro vás má prioritu. Pro děti můžete nahradit noční chození na záchod poskytnutím nočníku.
 • Vzdálenost od hlavní cesty, po které přijíždějí a odjíždějí ostatní návštěvníci – vyberte si raději klidnější místo, kde budete moci nechat děti volně pobíhat a nebudete se muset strachovat o jejich bezpečnost.
 • Vzdálenost od veřejných míst, kde se pořádají večerní akce – chcete-li si užít klidné noci a bezstarostný spánek vašich ratolestí, rozhodně si postavte stan co nejdále od míst, kde se pořádají taneční zábavy či jiné akce s velkým počtem lidí.
 • Možnost připojení k elektřině – většina moderních kempů už dnes disponuje možností připojení k elektřině. Pokud s sebou máte například cestovní chladničku, nebo chcete mít jistotu, že si bez problému dobijete mobil, rozhodně si připlaťte a zvolte místo s elektrickou přípojkou.
 • Umístění s ohledem na světové strany a možnost zastínění – volte takové místo, kam nebude celý den svítit slunce, a kde se budete moci schovat do stínu, například pod vzrostlé stromy.
CHYTRÁ RADA

Pokud jedete pod stan poprvé, je vhodné, pokud si předem nacvičíte jeho sestavení. Ušetříte si tak spoustu případných nervů a stresujících situací přímo v kempu. Stejně tak, pokud máte možnost, vyzkoušejte přespání s dětmi takzvaně nanečisto – přespěte například jednu noc ve stanu na vlastní zahradě, či u příbuzných nebo známých – zjistíte tak, jak vaše děti na stanování reagují a zda se jim vůbec bude ve stanu líbit.

Připravte se na nejhorší

Při stanování s dětmi je třeba počítat se všemi možnými variantami – a také s tím, že vše nemusí vyjít přesně podle plánu. Někdy se může pokazit počasí, jindy může dítko onemocnět, nebo bude odmítat trávit čas ve stanu. Proto se již dopředu obrňte a připravte se na to, že vaše plány se mohou kompletně zhatit.

 • Na nepřízeň počasí se můžete připravit – vezměte s sebou nejrůznější hry, nebo vymyslete alternativní řešení, kde v blízkosti kempu strávit den, pokud bude pršet.
 • Stejně tak můžete vymyslet další způsoby, jak děti zabavit, aby si užily co nejvíce dobrodružství a večer poklidně usnuly – můžete například naplánovat hledání ztraceného pokladu nebo vymyslet bobříka odvahy.
 • Pokud ale vaše dítko onemocní, je nejlepší smířit se s tím, že vaše dovolená končí, sbalit se a odjet domů. Jen tam se budete moci o vašeho potomka vhodně postarat a zajistit mu veškerý komfort.
RADA NA ZÁVĚR: I když je stanování s dětmi určitým uvolněním režimu a přináší řadu nezvyklých situací a dobrodružství, měli byste, a to obzvláště u malých dětí, dbát na dodržování zaběhnutého režimu – zejména pak s ohledem na stravování a spánek. Pokud je například vaše dítko zvyklé spát po obědě, naplánujte si raději dva kratší výlety než jeden dlouhý a dopřejte mu standardní odpočinek – předejte tak řadě nepříjemných situací, kdy by byla vaše ratolest unavená či uplakaná. U větších dětí můžete večerku trochu posunout a dopřát jim více volnosti, ale i tak je třeba jednat s rozvahou, abyste dětem nerozhodili jejich zaběhnutý rytmus. Odpočinuté a spokojené děti jsou totiž základ pro to, abyste si společné kempování všichni užili na maximum.

Další zajímavé články

Jak spát pohodlně pod stanem?

Volnost, svoboda a příroda na straně jedné. Na té druhé pak obavy z bolavých zad, prochladnutí, probdělých nocí... celý článek

Jak vybrat samonafukovací karimatku

Karimatky patří hned po spacím pytli k základní výbavě každého, kdo alespoň občas vyráží přespat do přírody nebo do kempu... celý článek

Jak vybrat stan

Stan se na cestách stane vaším druhým domovem. Investice do jeho pořízení jsou nemalé, ale při správné péči slouží... celý článek