Jak připravit sportovní vybavení na zimní sezónu aneb kdo maže, ten jede!

S přicházející zimou se nezadržitelně blíží i první sněhová nadílka a s ní očekávaná zimní sportovní sezóna. Připravte si své brusle, lyže, běžky i sáně včas, abyste mohli vyrazit na svah nebo led mezi prvními! Pokud věnujete vybavení náležitou péči, v terénu vás nic nepřekvapí. Poradíme vám, na co se zaměřit a jak sportovní náčiní připravit – voskování lyží, sání a broušení bruslí je nezbytnou součástí údržby.

Jak připravit sportovní vybavení na zimní sezónu aneb kdo maže, ten jede!

Voskování lyží a běžek zaručí hladkou jízdu

Voskování a parafínování lyží a běžek je nezbytné proto, aby skluznice po sněhu pěkně klouzala. Sjezdové lyže a snowboardy se obvykle parafínují alespoň jednou za rok. Tuto práci můžete nechat na odbornících v servisu, kteří na skluznice nanesou parafín a zafixují jej pomocí speciální žehličky.

Voskování u běžek není tak složité a zvládne jej každý pokročilejší běžkař. Potřebovat budete speciální vosk na běžky (stoupací nebo skluzný dle terénu) a kousek korku. Postupovat byste měli tak, že nejdříve seškrábnete pomocí škrabky zbytky starého vosku. Poté skluznici omyjete smývacím roztokem do čista. Následně je třeba určit vhodnou tvrdost vosku a nanést jej rovnoměrně na celou skluznici. Nakonec vosk důkladně rozleštěte pomocí kousku korku.

Na Mall.cz naleznete všechny nezbytné pomůcky na údržbu skluznic běžek a lyží.

Překontrolujte také skluznici u snowboardu

Abyste si jízdu na snowboardu užili, je třeba mít dobře nabroušené hrany a navoskovanou skluznici. Může se stát, že na skluznici jsou po sezoně nové škrábance – stačí vzít snowboard do servisu, kde je odborníci jednoduše rozleští a skluznice bude zase jako nová!

Zkontrolujte také stav přilby a chráničů, které musí dokonale sedět na těle a nesmí být v žádném místě poškozené.

TIP! Pokud zjistíte, že máte nefunkční vázání nebo obuv na snowboard, nezoufejte! Můžete si dokoupit potřebné náhradní díly a vybavení opravit, případně odnést do specializovaného servisu.

Nezapomeňte na pravidelné broušení bruslí

Rádi vyrážíte také na led, ať už na zimní stadion nebo dobře zamrzlý rybník? V tom případě si zkontrolujte brusle a jejich nože, které musí být dostatečně ostré, jinak si jízdu příliš neužijete. Brusle vám obvykle během chvilky nabrousí přímo na kluzišti. Brousit brusle lze za určitých okolností i doma, nepouštějte se však to toho, pokud vám chybí potřebné zkušenosti a nářadí – mohli byste je trvale poškodit. Nezapomeňte zkontrolovat také tkaničky, které nesmí být příliš steřelé, aby vám při utahování nepraskly.

Pokud máte již starší brusle, ve kterých kotník příliš nedrží, zvažte pořízení nového páru! Vybírejte takovou velikost, abyste do bruslí bez obav obuli i teplejší ponožky.

Připravte sáně a boby pro děti

Myslete také na nejmenší a než s nimi vyrazíte do víru zimních radovánek, zkontrolujte stav saní a bobů. Sáně musí mít pevný výplet i vodící šňůru, jejich skluznice by neměly být zrezivělé. Pokud nejsou v nejlepším stavu, očistěte je a navoskujte. U bobů je třeba zkontrolovat především funkčnost brzd.

Mohlo by se hodit pro vašeho pejska


Lyžařské vybavení skladujte čisté a v suchu

Po skončení každé sezony byste se měli o své vybavení řádně postarat, abyste jej udrželi ve skvělé kondici. Lyže, snowboard i běžky důkladně očistěte a osušte, aby nezrezivěly hrany. Doporučujeme nechat na skluznicích vrstvu vosku, které je ochrání před vysušením. Lyžařská obuv musí před uložením důkladně vyschnout, skladujte ji pokud možno se zapnutými přezkami.


Mohlo by vás dále zajímat

Jak vybrat lyžařské boty

Výběr lyžařských bot byste rozhodně neměli podceňovat. Pouze s dokonale padnoucími lyžáky bude jízda po svazích pohodlná... celý článek

Jak vybrat chrániče na zimní sporty

Chrániče páteře, případně boků a kostrče se naštěstí stávají samozřejmou výbavou lyžařů i snowboardistů. Jejich používání... celý článek

Jak vybrat běžky

Co může být v zimě lepšího a zdravějšího než vyrazit na běžkách na zasněžené hory? Že běžky nemáte? Žádný problém... celý článek