Praktické tipy, jak se zbavit vos

K letním měsícům neodmyslitelně patří a někdy dokážou opravdu znepříjemnit pobyt ve venkovních prostorách. Ano, řeč je o vosách, pro které je magnetem především sladké – ať už ve formě sladkých pokrmů či nápojů. To, že kolem vás poletují, je nepříjemné – ovšem ještě nepříjemnější je, pokud si v blízkosti vašeho obydlí či zahradního domku postaví hnízdo. Co v takovém případě dělat a jak se zbavit vos a jejich hnízd?

Vosa obecná patřící do čeledi sršňovitých je blanokřídlým hmyzem, který nám může znepříjemnit pobyt venku během letních měsíců, a to zejména kvůli obavám z jedovatého žihadla, případně pozření společně se sladkým jídlem či pitím. Kromě toho, že je toto bodnutí bolestivé, obzvláště pro alergiky může představovat závažné zdravotní komplikace. A i když je vosa, na rozdíl od vče ly, schopna používat své žihadlo opakovaně, aby ohrozila zdravého dospělého člověka na životě, musela by mu uštědřit těchto bodnutí desítky.

Praktické tipy, jak se zbavit vos

Vyzkoušejte nejprve prevenci – citrusy, ocet a pepř vosy nesnáší

Vosy jsou pro mnoho lidí opravdovým nepřítelem, přesto se ale vždy snažte namísto likvidace nejprve sáhnout po preventivních opatřeních. I když je totiž považujete za velké škůdce, je třeba uvědomit si, že vás chrání před dalšími otravnými živočichy, jako jsou mouchy či jiný drobný hmyz, který je pro ně potravou.

  • Vybavte se citrusy – vůně citrusů je vosám silně nepříjemná, proto si můžete v okolí zahradního nábytku, ohniště či dalších míst, kde se chcete vosám vyhnout, rozmístit talířky s nastrouhanou citronovou kůrou. Velmi účinná je i citronová vonná svíčka.
  • Hřebíček, pepř či česnek – to jsou další aromata, která vosám nevoní. Nezapomeňte toto koření důkladně podrtit v hmoždíři, aby se co nejvíce rozvonělo. Osvědčeným tipem je také vzít kousek dřeva, pomazat jej česnekem a rozmístit například kolem pergoly.
  • Ocet – ani ten vosy rozhodně nepřitáhne. Použít můžete také kyselinu octovou, která je vhodná i na potření prahů, dveří či oken, aby vám vosy nelétaly do místnosti.
INFO: Velmi častým zvykem v mnoha domácnostech je nalít do misky či láhve sladkou tekutinu a dát ji na místo kousek vzdálené od toho, kde se nacházíte. Cílem je odvést pozornost vos od vás, ovšem efekt je většinou opačný. Misky či láhve se sladkými nápoji jsou vhodné pouze tehdy, pokud je umístíte například pod/na stromy, u kterých chcete ochránit svou úrodu – vosy nabodávají ovoce především proto, aby se napily, proto když jim dáte možnost osvěžení se v této podobě, nebudou mít potřebu atakovat vaše plodiny.

Využijte lapače vos

Aby vás vosy neobtěžovaly, můžete je chytat do vlastnoručně vyrobených pastí nebo speciálně vyvinutých lapačů na vosy.

  • Past na vosy si můžete vyrobit z plastové láhve či plechovky od piva, do které nalijete sladkou tekutinu (například šťávou nebo medem rozpuštěným ve vodě). Vosy vletí dovnitř a ven už se nedostanou. Jak už jsme ale zmiňovali výše, umisťujte takto připravené pasti dále od míst, kde se pohybujete, jelikož sladká chuť je bude přitahovat.
  • Lapače vos jsou skvělým řešením, jak se těchto nechtěných návštěvníků zbavit. Jsou prodávány se speciálním návnadovým roztokem, který vosy láká – dokonce ještě více než sladké nápoje. Tento roztok můžete navíc zakoupit i samostatně a lapače tak tedy používat opakovaně.

Vsaďte na konkurenci – umělá vosí hnízda

Pokud chcete dosáhnout toho, aby se u vás vosy vůbec neuhnízdily, vytvořte jim ještě před sezónou konkurenci, a to v podobě umělých vosích hnízd. Ta jsou svým provedením věrnou kopií reálných hnízd a vosy tak nejsou schopny rozeznat, že se jedná o pouhou maketu. A jelikož jej vnímají jako nepřátelské hnízdo, odletí a uhnízdí se dostatečně daleko od vás.

Pomůže i chemie

Nejste-li schopni vosy odehnat a dosáhnou klidu pomocí výše uvedených technik, nezbude vám pro váš klid nic jiného, než se pustit do likvidace vos. V té vám pomohou nejrůznější chemické přípravky proti hmyzu, které nejčastěji seženete ve formě sprejů, případně prášků. Zvolit můžete přípravky určené speciálně na vosy, nebo i univerzální insekticidy na létající hmyz.

CHYTRÁ RADA

Při používání přípravků proti hmyzu ve spreji buďte opatrní a nikdy jej nestříkejte proti větru! Mohlo by dojít k zasažení očí. Pokud vosy hubíte v uzavřených prostorách, nezapomeňte pak důkladně vyvětrat a při samotné aplikaci používejte ochranné pomůcky, ideálně ve formě respirátoru, aby nedocházelo ke vdechování insekticidu.

Při likvidaci hnízda neriskujte

Poslední a zároveň nejnáročnější metodou, jak se zbavit vos, je likvidace jejich hnízda, pokud víte, kde se nachází. V takovém případě je ale třeba postupovat skutečně obezřetně a s rozmyslem.

Před samotou likvidací hnízda byste si měli uvědomit, že v hnízdě může být i několik stovek vos, proto likvidujte pouze malá hnízda a u větších se obraťte buď na specializovanou firmu nebo hasiče.

  • Vosí hnízda likvidujte zásadně v pozdních večerních nebo brzkých ranních hodinách, kdy nejsou vosy aktivní.
  • Používejte vždy dostatečně ochranný oblek, který vás ochrání před pobodáním – ideálně z džínoviny nebo několik vrstev na sobě. Nezapomeňte na rukavice, kuklu a uzavřenou ochrannou přilbu s brýlemi či obličejovým štítem. Na těle by nemělo zůstat žádné nezakryté místo.
  • Je-li hnízdo volně visící, odřízněte jej pomocí ostrého nože do pytle nebo krabice, ihned důkladně uzavřete a ideálně spalte.
  • K likvidaci hnízda můžete použít speciální sprej, který se přeměňuje v pěnu a po nastříkání obalí hnízdo tak, že se z něj vosy nedostanou ven. Vždy začínejte s aplikací na vchod do hnízda!
  • Využít můžete insekticidy s podchlazujícím účinkem, které sníží pohyblivost vos a minimalizují tak riziko vašeho napadení.
  • V případě, že se vosí hnízdo nachází v úzkých štěrbinách, můžete je zasádrovat, ucpat jílem, drnem či montážní pěnou.
RADA NA ZÁVĚR: Nikdy nelikvidujte hnízdo v uzavřeném prostoru! I ve venkovním prostranství mějte vždy dopředu promyšlený únikový plán, pokud by se odstraňování hnízda nepovedlo správně a vosy na vás zaútočily. Pokud je hnízdo větších rozměrů, vždy se obraťte na specialisty – i když vás bude zásah likvidačních firem něco stát, je rozhodně lepší za něj zaplatit, než ohrozit vlastní zdraví.

Související články

Jak se zbavit molů ve skříni?

Mol – nenápadný, drobný motýlek, přesto ale velmi agresivní domácí škůdce. Jakmile ho objevíte ve své skříni, můžete si být téměř stoprocentně jisti, že... celý článek

Trápí vás mravenci ve skleníku? Poradíme vám, jak na ně!

Mravenci jsou ze své podstaty užitečný hmyz – jsou výkonnými sběrači, lovci i staviteli. Dokážou ulovit velké...celý článek

Trápí vás mušky v květináči? Poradíme vám, jak se jich zbavit

Drobné mušky, které poletují kolem doma pěstovaných rostlin, bývají nepříjemným problémem... celý článek