Jak vybrat běžkařské vázání

Při výběru vázání na běžky je ideální začít od bot a vybrat si systém vázání podle toho, které běžecké boty vám nejlépe sednou.

Nejrozšířenější dva typy běžkařského vázání jsou SNS a NNN. Tyto dva systémy jsou vzájemně nekompatibilní a proto je třeba výběr nepodcenit.

SNS nebo NNN:

  • systém SNS má jeden podélný výstupek, který zapadá do vodící drážky v botě
  • systém NNN (Rottefella) má dva výstupky, které zapadají do dvou vodících drážek v botě

Typ SNS se na lyži přivrtává, zatímco typ NNN je možno kromě vrtané varianty jednoduše naklapnout pomocí tzv. NIS (Nordic Integrated System) desky, která je již z výroby součástí běžecké lyže.

Výhodou NIS desky je šetrnější spojení vázání a lyže, snazší a rychlejší montáž (bez vrtání) a také možnost kdykoliv posunout těžiště vázání v předozadním směru.

Nevýhodou lyže s NIS deskou je skutečnost, že na ní prakticky nemůžete instalovat jiné vázání, než NNN.

Na běžky, které NIS desku nemájí jw možno instalovat vrtací variantu vázání obou systémů.

Otázkou zůstává, zda pořídit SNS nebo NNN. Volba mezi těmito dvěma systémy vázání na běžky je čistě subjektivní záležitostí, oba systémy vedle sebe existují na všech výkonnostních úrovních a nelze říci, že by jeden nebo druhý byl v něčem lepší nebo horší.

klasický způsob – bruslení Rozdíl ve vázání určené pro klasický způsob a bruslení je pouze ve tvrdosti gumového flexoru v přední části vázání. Flexor na bruslení je tvrdší, než na klasický způsob.