Jak vybrat běžky

Při výběru běžek je nejprve nutné zjistit, jak vlastně chcete jezdit a tedy jaký typ běžek je pro vás vhodný. Jiné běžky jsou vhodné pro závodníka a jiné pro turistu, který chce hlavně poznat hory v zimě a nemá sportovní ambice. Podle použití můžeme běžky rozdělit do těchto skupin:

  • Běžky na klasiku
  • Běžky na bruslení
  • Kombi běžky
  • Backcountry běžky
  • Běžky na klasiku

Běžky na klasiku jsou určené pro jízdu v upravené běžecké stopě klasickým způsobem. Délka lyže se volí o 20–30 cm delší než je výška postavy. Při výběru lyže je vhodné vzít v úvahu vaši hmotnost. Pro těžší běžkaře je vhodná delší lyže. Lehčí běžkař pak volí lyže kratší a měkčí. Lyže je totiž nutné prošlápnout při odrazu tak, aby bylo možné využít odrazu z mazací komory. Pokud lyži nejste schopni dostatečně prošlápnout, tak nedojde ke kontaktu vosku se sněhem a běžky vám budou podkluzovat. Pokud výrobce běžek uvádí na jakou hmotnost jsou běžky vhodné, postupujte ve výběru délky čistě podle hmotnosti běžkaře.

  • Běžky na bruslení – skate

Běžky na bruslení jsou kratší, tvrdší a méně prohnuté než ostatní typy běžeckých lyží. Jsou určené na upravené tratě a vhodné pro sportovně zaměřené běžkaře. Tvrdší běžky jsou pak obecně rychlejší (lépe vás vystřelí z odrazu), ale např. pro začátečníka je dobré nebrat uplně nejtvrdší varianty lyží. Délka běžek na bruslení se vybírá o 5 až 15 cm delší než je výška postavy. Výrobce pak většinou uvádí vhodnou délku podle hmotnosti běžkaře, kterou je dobré dodržet, pokud již nemáte větší zkušenosti s konkrétním modelem lyží, kde víte, že Vám víc sedne jiná délka, než je doporučená.

  • Kombi běžky

Kombi běžky jsou určeny jak na klasiku tak na bruslení. Vhodné jsou pak pro běžkaře, kteří nechtějí jen bruslit nebo jezdit jen klasický styl a přitom mají o něco sportovnější ambice než turista. Tyto běžky jsou o něco trdší než běžky turistické. Délka kombi běžek se volí o 10 až 20 cm delší než je výška běžkaře. Pokud výrobce běžek uvádí na jakou hmotnost jsou běžky vhodné, postupujte ve výběru délky čistě podle hmotnosti běžkaře.

  • Backcountry běžky

Tento typ běžek je určený pro jízdu mimo běžeckou stopu a je tedy určený pro jízdu v horském terénu. Běžky mají často ocelové hrany pro jízdu i na zledovatělém povrchu. Celkově je pak lyže širší a lépe tak drží na povrchu hlubšího sněhu (méně se propadá). Délku lyže volte u těchto běžek o 10 až 15 cm delší než je výška postavy. Pro mírnější terény pak zvolte lyže delší. Pro strmější svahy pak spíše kratší a tím ovladatelnější.