Jak vybrat sjezdové hole

Hůl k lyžaři patřila a patří. V terénu, na rovině či do svahu to jde i bez holí, ale už při sjíždění na upravené trati je mnohého lyžaře jen polovina, když svou obvyklou balanční pomůcku postrádá.

Délka: Délka je zásadním parametrem při výběru holí. Existuje celá řada návodů, všechny se však nakonec sejdou v rozmezí zhruba 5 cm. Tady je přehled způsobů, jak vypočíst ideální délku hole (v závorce je uvedena vždy délka vypočtená pro osobu vysokou 175 cm):

  • Vestoje v civilu při úchopu obrácené hole pod kroužkem má být předloktí vodorovné, případně malinko skloněné k zemi.
  • Tělesnou výšku dělte 1,4 (125) nebo naopak násobte 0,72 (126), 0,7 (122,5), dokonce i 0,68 (119).
  • Odečtěte 50 cm od výšky postavy – jednoduché, ale funguje (125).
  • Konec hole 1 až 2,5 cm pod xyphoideum (mečovitý výběžek kosti hrudní).
  • Někteří výrobci mají své vlastní tabulky, kde vhodnou délku zjistíte velice snadno bez zkoušení a počítání. Jako příklad tabulka Swix: 165 cm vysoká postava = 110–115cm dlouhá hůl, 170 = 115–120, atd. po 5 cm až k 185 = 130–135 (pro osobu 175 cm = 120–125).

Když konfekce nestačí: Ne vždy však běžné pěticentimetrové odstupy poskytnou ideální délku. Pokud má hůl jednoduše snímatelné madlo (obvykle po nahřátí nebo namočení v horké vodě), nebojte se hůl zkrátit na mezivelikost, případně zkrácením pověřte servis. Méně zkušený lyžař však nemusí ideální délku spolehlivě poznat, proto pozor na zbrklé úpravy.

Materiál: Spíše věcí zvyku a peněženky je volba klasických holí z hliníkové slitiny, kompozitních nebo karbonových. Pokud hodně lyžujete v tuzemsku či rádi necháváte přes oběd lyže s holemi stát před restaurací na sněhu, je lepší neprovokovat drahými holemi.

Kroužky: Většina holí se dodává s několika velikostmi kroužků, nemusí to však být pravidlem, navíc je lze snadno zaměnit za jiné. Neuškodí však připomenout si, že i taková maličkost jako kroužek by měla odpovídat svému hlavnímu účelu. Velké prašanové talířky budou na tvrdé sjezdovce vadit a malé „raceové" budou k ničemu na skialpinistické túře.