Jak vybrat sjezdové lyže

Pří výběru nových lyží je jedna z nejdůležitějších vlastností jejich délka. Velmi rozšířený je mýtus, že délka lyží by se měla odvozovat pouze od výšky lyžaře, ale tak to samozřejmě není.

Rozhodujícím faktorem pro volbu délky by měl být především styl jízdy a od něho se odvíjející i různé typy lyží do různého terénu. Dalšími faktory pro výběr jsou radius a délka oblouku. Pokud zvolíme nesprávné rozměry, může se snadno stát, že lyže nebudou mít vlastnosti, které jsme od nich čekali.

Jak dlouhé lyže?

S nástupem carvingu před několika lety se lyže začaly zkracovat. Důvod? Větší délka lyží přirozeně znamená i větší rádius (poloměr vykrojení hran lyže), což způsobuje pozdější nástup tzv. carvingového efektu – kratší lyže s menším rádiusem tedy mnohem ochotněji zatáčí a můžete si s nimi dovolit projíždění ostřejších oblouků s menším poloměrem, ovšem na úkor rychlosti a stability.

Máte-li tedy raději kratší a ostřejší oblouky, budete se pravděpodobně poohlížet po slalomových lyžích, které mají velké vykrojení a malý rádius.

  • Doporučená délka lyží = -10 až –20 cm k výšce postavy, pokud lyže využijete na funcarving, tak i –25 cm.

Příznivci rychlosti a delších oblouků budou vybírat mezi lyžemi z kategorie obřačky a racecarver.

  • Pro sportovní lyžaře doporučená délka = –10 až +0 cm k výšce postavy.
  • Pro top lyžaře doporučená délka = –0 až +10 cm k výšce postavy

Na běžné sjezdovky a různě upravené terény se hodí lyže univerzálnějšího charakteru, jedná se o kategorie Allmountain a Allround. Jelikož jde o dvě nejrozšířenější kategorie, nelze jednoznačně určit univerzální pravidlo pro výběr délky lyží. Tady záleží především na individuálních potřebách samotného lyžaře, ale často se zde uplatňuje jednoduché pravidlo, kdy se určuje délka lyží podle výšky jezdce a měly být tak dlouhé, aby dosahovaly po špičku nosu lyžaře – tedy -10 až –15 cm z výšky postavy.

Rádius lyže

Jednotlivé modely lyží se liší „rádiusem“ neboli „krojením“. Čím více se lyže prodlužuje, tím více roste i její „rádius“ (poloměr kružnice, kterou kopíruje strana lyže). Čím je tedy lyže delší, tím méně „zatáčí“ a naopak.

Pro rádius lyží obecně plati:

  • rádius pod 14 m – slalomky
  • 14 –16m – univerzálky na střední oblouk
  • nad 17 m – obřačky

Nejlepší je vybrat lyže nejprve podle délky a pak si „zkontrolovat“, zda i rádius odpovídá Vašemu stylu jízdy.