PCM®

PCM™ je zkratka pro materiály etapových změn. Ty jsou známé například z cest do vesmíru, kde se tyto materiály používají pro skafandry kosmonautů, aby je při jejich misích chránily před extrémními změnami teplot.

Ani příliš teplo, ani příliš chladno. Perfektní klima pořád a všude.

Textilie Schoeller® – PCM™ zajišťují osobní teplotní pohodlí. Je-li příliš teplo, materiál „ukládá“ přebytečnou tepelnou energii do sebe, je-li příliš chladno, materiál tuto tepelnou energii opět „vydává“. (Typická činnost, při které dochází ke změnám teplot je lyžování, sjezd – čekání na vlek, doprava vlekem.) I při extrémních změnách teplot Vám nikdy není ani zima, ani horko a dosáhnete optimálního výkonu. I když neděláte nic, tělo je udržováno v teple značně dlouho. To zabraňuje pocitu chladu. V opačném případě, při působení horka je tělo ochlazováno a při fyzické námaze zabraňuje přehřátí. To zajišťuje technologie phase-change-materials (materiály měnící skupenství), vyvinutá v rámci programů NASA.

Schoeller® – PCM™ funguje takto:

PCM schema

Výrobek z Schoeller® – PCM™ obsahuje PCM™ , uzavřený do bezpočtu drobounkých mikrokapslí, které reagují na změny teplot. Při určité teplotě se jejich skupenství mění z pevného na kapalné a naopak. PCM™ v mikrokapslích má určitý teplotní rozsah. Jestliže se teplota těla nebo venkovního prostředí zvedne, přebytečná teplota se uloží do zásoby. Pokud teplota klesne, dříve nastřádané teplo se zase uvolní. Jinými slovy: Schoeller®– PCM™ aktivně vyvažuje teplotní extrémy.

Materiály PCM™ jsou prodyšné, elastické s antibakteriální úpravou.