Q-Form

Merrell patent Q-FormTM kombinuje vhodně zvolené tlumení s podpůrnou a přirozeně uspořádanou mezipodešví k vytvoření technologie, která je 100% přizpůsobená ženám a způsobu, jímž se pohybují.

  • Ženy mají fyziologicky odlišnou chůzi než muži

Biomechanické studie chůze a běhu provedené společností Sports Biomechanics Inc. odhalily, že ženská chůze se od mužské odlišuje. Jedním z důvodů, proč se ženy pohybují odlišně, je Q-úhel. Q-úhel je pojmenován po kvadricepsové části horní partie nohou a jde o anatomický úhel mezi kyčlí a kolenem. Q-úhel je u žen výraznější vzhledem k širší pánvi a nížeji posazenému těžišti. Q-úhel ovlivňuje způsob, jímž ženy chodí Vzhledem k tomuto Q-úhlu má prvotní náraz paty tendenci směřovat směrem k vnější straně chodidla (známo jako supinace – noha otočená vnitřním okrajem do výše). To představuje dodatečné zatížení na střední šlachy a vyvolává pocit nepohodlí. Většina žen se pokouší kompenzovat tento pohyb nasměrováním své váhy směrem k vnitřní straně chodidla (pronace – stočení končetiny dovnitř kolem podélné osy), přičemž při dopadu paty na podložku dojde ke zkroucení chodidla. Ke zmírnění tlaku vyvolaného pronací změní ženy opět svůj krok a přesunou svou váhu na boční stranu chodidla. Tento cyklus změny přirozeného způsobu pohybu vede neodvratně k nepohodlí a bolesti (testy odhalují, že těmito problémy trpí až 75 % žen).

  • Q-FormTM mezipodešev

Vhodná podpora a přesměrování ženského způsobu chůze může zajištěním rovnoměrného náporu na obuv minimalizovat překorigování, zmírnit nepohodlí a snížit opotřebování či poškození boty. Q-FormTM je vstřikováním tvarovaná mezipodešev se třemi oddělenými stupni pevnosti. V kombinaci s patentovanou vzduchovou podložkou systém mění ženský krok směrem k plynulejšímu, vyrovnanějšímu procesu vedoucímu k nárůstu pohodní a stability a prodlužuje životnost obuvi.