technologie BG

** BODY GEOMETRY**

Tato metoda byla vyvinuta firmou Specialized po letech spolupráce s Dr. Andy Pruittem z Boulder centra pro sportovní medicínu který se věnoval i takovým kapacitám jako je Eddy a Axel Merckx,Paolo Bettiny a jezdcům týmu Saxo Bank.

BG technologie je založena na filozofii pomoci cyklistovi jet rychleji, dále, s větším komfortem současně s minimalizací možnosti zranění.

Každý člověk je svou stavbou těla „originál“ ať už dokonalý či méně dokonalý a podle této originality stavby těla a různých anatomických anomálií nebo deformací,které mohou vyvolávat např.bolest zad,kolene,potřebuje každý z nás jedinečné nastavení posedu proto,abychom mohli co nejefektivněji plnit naše cíle v cyklistice ať už jsou vysoké či skromné.V každém případě čas strávený v sedle by pro nás všechny měl být bez následků na zdraví a příjemným sportovním zážitkem.

SEDLA BODY GEOMETRY®

LÉKAŘSKY TESTOVÁNO, VĚDECKY DOKÁZÁNO

Sedla BG snižují tlak na důležité části vašeho těla a výrazy „sedlo“ a „otlačenina“ již nemají nic společného. Při vývoji sedel mají hlavní slovo lékaři. Přeci jenom jde o víc než jen o pohodlí. Roger Minkow je lékař a odborník přes ergonometrii. Jako první přišel se způsobem odstranění tlaku na sedací část pomocí důmyslně zvoleného tvarování a výřezu ve středové části. Společně pracujeme na vývoji všech našich sedel s označením BG.

DESIGN DÁMSKÉHO SEDLA

Po studiích zaměřených na rozložení tlaku ženského těla na sedlo jsmevestřediskusportovníholékařství v Coloradském Boulderu vyvinuli sedlo určené speciálně ženám. Tvarování těchto sedel vychází z modifikace středové části a anatomického zkosení postranního polstrování. Tím jsme získali sedla poskytující po delší dobu větší pohodlí.

SEDLA NA MÍRU

Žádné dva páry sedacích kostí nejsou stejné, a tak není pravda, že užší sedla více vyhovují štíhlejším cyklistům a naopak. Postavení sedacích kostí se mění při změně posedu a neexistuje žádné všeobecně platné pravidlo pro výběr šířky sedla. Nejlepším způsobem, jak vybrat správně padnoucí sedlo, je změření vzdálenosti mezi sedacími kostmi. Při výběru sedla nespoléhejte na náhodu, ale poraďte se s odborníky ve specializovaných prodejnách kol Specialized, kde vám změří sedací kosti a vyberou sedlo na míru. Tvarování pánských sedel zmenšuje tlak na nervy a systém tepen v sedací části.

DESIGN PÁNSKÉHO SEDLA

Patrně jste slyšeli o tom, že tlak na sedací nerv a přilehlé tepny nežádoucím způsobem během několika minut snižují krevní tok v přilehlých citlivých partiích. To platí u klasických sedel. Naše sedla BG s odlehčenou středovou částí tento problém odstraňují, a proto na kole sedíte pohodlně jako v polstrovaném křesle.

BOTY A VLOŽKY BODY GEOMETRY®

LEKCE BIOMECHANIKY

POHODLNÉ BOTY SPECIALIZED SE ZABUDOVANÝMI PRVKY SYSTÉMU BODY GEOMETRY při šlapání snižují únavu a zaručují dokonalou efektivitu přenosu sil z nohy na pedál jízdního kola. Mnoho hodin jsme strávili ve výzkumném středisku sportovního lékařství při univerzitě v coloradském Boulderu s doktorem Andym Pruittem při vývoji jednotlivých prvků systému Body Geometry. Věděli jsme, že dokonale padnoucí bota je základ, u kterého vše začíná. Noha přenáší sílu těla na stroj a ani zlomek energie, kterou vynaložíte, nesmí přijít vniveč. Každé opření se do pedálu vás musí dovézt co nejrychleji a co nejdál. Systém BODY GEOMETRY to umožňuje.

Tři různé prvky BG v botách zvyšují efektivitu šlapání a snižují riziko úrazu.

LONGITUDINAL ARCH Podélná nártní klenba Problém: Tlumící efekt nártní klenby je důležitý při chůzi a běhu, ale nežádoucí při šlapání, protože tlumení snižuje efektivitu vynaložené práce.

Řešení: Výstelka a podešev cyklistické obuvi BODY GEOMETRY mají vestavěnou podporu nožní klenby a ta zamezuje nežádoucím tlumícím vlivům nártní klenby.

VARUS WEDGE Klín vyrovnávající přirozenou varózitu dolních končetin. Problém: Na základě lidského vývoje jsou naše nohy uzpůsobené k chůzi, popřípadě k běhu,ale nikoliv k jízdě na kole. Při šlapání se dolní končetiny opakovaně pohybují v úhlech, které pro ně nejsou přirozené. Dochází tím k přetížení kloubů (především kolen) a celých svalových skupin a tím k nižší efektivitě šlapání a rychlejšímu zvyšování únavy.

Řešení: Do podešve jsme vestavěli klín (Varus wedge BG), který o 1,5 mm upravuje úhel došlapu a vyrovnává postavení kolene vůči šlapající noze. Pohyb je tak efektivnější a pohodlnější.

METATARSAL BUTTON Odlehčení zatíženého nártu Problém: Cyklisté často při jízdě trpí znecitlivěním nártu, ke kterému dochází při tlaku na nervová vlákna a malé tepny v oblasti nártu.

Řešení: Tento problém eliminuje metaterzální spona, která odstraňuje nepříjemný tlak v nártové oblasti.

RUKAVICE BODY GEOMETRY®

KOMFORT ZE SKUŠENOSTÍ

BEZPRSTÉ I KLASICKÉ RUKAVICE S TECHNOLOGIÍ BODY GEOMETRY. Dejte odpočinout svým rukám v pohodlných rukavicích. Jsou elegantní a pohodlné, mají ergonometrické gelové polstrování a můžete se na ně spolehnout v každém počasí a za každé situace.

Necitlivé ruce jsou noční můrou mnohých cyklistů. Tento nepříjemný pocit vzniká tlakem na ulnární nerv, a proto jsme do našich rukavic s označením Body Geometry zakomponovali gelové polstrování, kteréredukuje tlak do dlaní o 19,5% oproti klasickým výrobkům. Rukavice určené pro ženy vyrábíme ve velikostech odpovídajícím specifikům anatomie ženských rukou.

Profesionálové na silnicích vyžadují rozsáhlejší polstrování BG Rod Padding v dlaňové části, které jim přináší větší pohodlí jak v tréninku tak při závodech.

Sportovní rukavice, které užívají závodní cyklistky Rebecca Ruschová a Lene Bybergová při jízdě na kolech XC, mají dvě ztenčené vystélky. Toto polstrování usnadňuje ovládání kola v terénu a přitom snižuje únavu rukou při jízdě.

JAK VÝSTELKA BG GEL OPRAVDU FUNGUJE?

Při použití ergonomicky tvarovaných BG rukavic je mezi okraj dlaně a řídítka umístěna měkká gelová výstelka, která rozkládá tlakovou sílu a snižuje tlak vyvíjený na ulnární nerv. Výsledkem je malá či žádná strnulost a únava dlaní. O pohodlnější jízdě nemluvě. Profesionálové na silnicích vyžadují rozsáhlejší polstrování BG Rod Padding v dlaňové části, které jim přináší větší pohodlí jak v tréninku tak při závodech.

KONSTRUKCE RUKAVIC VYCHÁZEJÍCÍ ZE ZKUŠENOSTÍ

Dr. Minkow vytvořil testy pro měření rozdílnosti rozložení tlaku v různých polohách rukou na zakřivených silničních řídítkách i rovných řídítkách horských kol. Na základě získaných výsledků jsme vytvořili lišící se tvary a tloušťky výstelek pro použití na silničních a horských modelech.