Dalekohledy se dělí na monokulární (pohled jedním okem) a binokulární dalekohledy (pohled oběma očima). Zatímco monokulární dalekohledy využijete například v divadle jako kukátka, binokulární dalekohledy se hodí pro pozorování do velkých vzdáleností a ocení je myslivci. Při výběru hraje roli zvětšení, průměr objektivu, ostření i světelnost.

Zobrazit více

Typy dalekohledů

Dalekohledy se dělí dle konstrukce, doporučeného využití a způsobu využití.

Binokulární dalekohled je ideální pro myslivost

 • Binokulární dalekohled patří ke klasickým dalekohledům. Je určen pro použití na obě oči. Znát ho můžete také jako triedr. Využijete ho při pozorování zvěře, na výletech do přírody či pro sledování sportovních aktivit.
+ schopnost hloubkového vidění a dobrý odhad vzdálenosti - nižší možnosti přiblížení oproti monokulárním modelům
+ velký zorný úhel
+ možnost statického přiblížení (dle modelu)
+ eliminuje třes (dle modelu)
+ vhodný pro sport i turistiku
+ příznivá cena, obvykle dobré zpracování

Monokulární dalekohled poslouží jako dalekohled na hvězdy

 • Monokulární dalekohled je navržen pro pohled jedním okem. Často nese název spektiv (spektiva) či „jednooký dalekohled“. Využijete ho například v divadle jako divadelní kukátko, ale lépe vybavené modely poslouží i k pozorování hvězd.
+ možnost přiblížení objektů ve velké vzdálenosti - větší rozměr a hmotnost
+ jednoduché ovládání - přiblížení znamená větší třes
+ zpravidla doplněn filtry pro lepší pozorování - pomalejší použití (instalace stativu)
+ připraven k uchycení na další zařízení (fotoaparát, stativ)
TIP!

Pozorování vzdálených objektů s dalekohledem je zábavné, pozorování blízkých objektů je nejen zábavné, ale i naučné. Podívejte se na mikroskop.


Jak vybrat dalekohled

?Dalekohled vybírejte také podle účelu. Pozornost zaměřte na výkon dalekohledu, průměr objektivu a světlost objektivu.

Výkon dalekohledu

 • Výkon dalekohledu je definován jeho schopností zvětšení. Jedná se například o zvětšení 5×, 7×, 12×. Předmět vidíte tak, jako by byl pětkrát, sedmkrát, dvanáctkrát větší. Při zvětšení 5x se vám pozorovaný předmět ve vzdálenosti 50 metrů zobrazí tak, jako byste ho pozorovali ze vzdálenosti 10 metrů.

? Větší zvětšení znamená horší kvalitu obrazu. Dalekohledy, které zvětší 10× (a více) doplňte stativem.

Průměr objektivu

 • Průměr objektivu definuje množství světla, které dalekohled přenese z pozorovaného objektu. Čím větší čočky, tím větší prostupnost světla. Dalekohledy většího průměru jsou doporučeny do horších světelných podmínek. Prémiové modely mají průměr nad 50 mm, kapesní nejčastěji do 35 mm. Čím je průměr větší, tím těžší je zařízení.

Okulár

 • Okulár je optický článek, který přikládáme na oči, nebo oko. Je složen z jedné či více čoček a zakončený očnicí. Okulár je společně s očnicí schopen i kompenzace vady zraku (korekce až do 5 dioptrií).

Světelnost objektivu

 • Množství světla, které propouští optika dalekohledu. Vyšší číslo znamená jasnější obraz. Světlost objektivu můžete vypočítat, když vydělíte průměr objektivu zvětšením a umocníte. Dalekohled 10 × 25 bude mít světlost 6:
10 × 25 = 25/10 = (2,5)2

Ostření dalekohledu

 • Dalekohledy mohou mít fixní ostření do určité vzdálenosti nebo možnost manuálního ostření na vybranou vzdálenost pomocí kolečka.

? Pro korekci dioptrické vady zvolte manuální ostření.

Zorné pole

 • Prostor, který dalekohled zobrazí pro vzdálenost 1 000 m. Jedná se tedy o šíři promítnutého obrazu v dalekohledu. Může být uvedena v metrech, stopách nebo stupních.

Materiál těla dalekohledu

 • Materiál těla dalekohledu je přizpůsoben použití, souvisí s typem dalekohledu. Vyrábí se z oceli, hliníku a jeho slitiny nebo různých typů plastů s grafitem či keramikou.

? Pro turistický dalekohled je nejvhodnější plastový materiál s příměsí grafitu a pogumováním.

Konstrukce hranolů

 • Hranoly jsou umístěny mezi objektivem a okulárem. Úkolem hranolů je obrátit obraz tak, aby byl pro zrak správně stranově a výškově orientovaný. Cenově příznivé jsou hranoly Porro a Prism. Prémiové modely mají hranoly s konstrukcí Roof, která má objektiv i okulár v jedné linii. Průchod světla je v přímém směru.

Typy skel dalekohledů

 • Borokřemičité sklo (BK7) – cenově příznivé zpracování, dobré výsledky za denního světla
 • Baryové sklo (BaK4) – prémiové zpracování, lepší viditelnost a obraz za zhoršeného světla

Konstrukce dalekohledů

 • Čočkové dalekohledy – soustava čoček pro zvětšení, pohled přes tubus
 • Zrcadlové dalekohledy – pohled přes okulár a soustavu zrcadel
TIP!

Krásné snímky pořídíte s monokulárním dalekohledem a výkonným fotoaparátem.

Praktické funkce a doplňky dalekohledů

 • Zoom – zvětšení v určitém rozmezí
 • Dioptrická korekce – umožní odložit brýle a doostřit
 • Noční vidění – důležitý doplněk dalekohledů pro myslivce a lovce
 • Filtry – zvýrazňují/potlačují určité jevy (měsíční, sluneční, polarizační apod.)
 • Plnění dusíkem – zabraňuje mlžení, použití i za zhoršených povětrnostních podmínek
 • Odolnost – dalekohledy určené do těžkých podmínek, odolné proti prachu a vodě
Olympus 8x21 DPC I Steel Blue
4x

Olympus 8x21 DPC I Steel Blue

1 490 Kč

Extrémně lehký a kompaktní dalekohled s 8× zvětšením. Antireflexní a UV povrchová úpravaoptiky pro jasný obraz bez zkreslení a odlesků.

Od prodejce MALL
Levenhuk Skyline BASE 50T
29x

Levenhuk Skyline BASE 50T

1 919 Kč

Hvězdářský dalekohled vhodný pro děti a začátečníky je ideální pro sledování planet a pozemních objektů. Levenhuk Skyline BASE 50T nabízí až 100× zvětšení a snadno se sestavuje a ovládá. Stativ s nastavitelnou výškou nabízí optimální pozorovací úhel.

Od prodejce MALL
-33%
Focus Sport Optics Columbus 20×50
7x

Focus Sport Optics Columbus 20×50

2 499 Kč
1 672 Kč

Další nabídka za 2 499 Kč

Luxusní monokulární dalekohled, který vás přenese do dob dávných mořeplavců. Focus Optics Columbus 20×50 má 20× zvětšení, 50mm objektiv a kvalitní hranoly ze skel BAK4. Ve složeném stavu má na výšku pouhých 14,5 cm a je vyrobený z mosazi s ručně šitým čalouněním z pravé kůže.

Od prodejce MALL
-26%
Olympus dalekohled 10×50 S
45x

Olympus dalekohled 10×50 S

2 699 Kč
1 990 Kč

Další nabídka za 2 690 Kč

Monokulární dalekohled je vhodný pozorovatele sportovních utkání či přírody. Olympus 10×50 S má průměr objektivu 50 mm a nabízí až 10× zvětšení. Disponuje širokým zorným polem a zaostřuje už na 6 m. Skvěle funguje i ve chvílích snížené světelnosti. Tělo dalekohledu je lehké a snadno se s ním manipuluje.

Od prodejce MALL
-53%
Olympus 8x40 DPS I
348x

Olympus 8x40 DPS I

2 990 Kč
1 390 Kč

Řada dalekohledů DPS I, vyznačující se extrémně velkým zorným polem (65°), vám umožní objevit krásu přírody všude kolem vás.

Od prodejce MALL
Praktica Falcon 12x50
51x

Praktica Falcon 12x50

1 390 Kč
1 289 Kč

Absolutní špička mezi turistickými dalekohledy. S vynikající světelností a obrovským přiblížením vám neukni nic ani při horších světelných podmínkách. Tento dalekohled Vám nabízí zvětšení 12×50 při hmotnosti 800 g. Řada dalekohledů Falcon je vybavená celopogumovaným tělem, optickými hranoly a používá kvalitní optiku značky Praktica s využitím technologie Multicoating – povrchovou úpravu antireflexními vrstvami, tato úprava zlepšuje propustnost světla, zmírňuje reflexe a přesvětlení čímž zvyšuje kvalitu obrazu. Tento dalekohled je výhodnou nabídkou pro začínající pozorovatele.

Od prodejce MALL
-21%
Nikon 10x25 Aculon A30
17x

Nikon 10x25 Aculon A30

2 290 Kč
1 790 Kč

Dalekohled ACULON A30 10×25 se soustředí na jádro každé akce. Sledujte živě sportovní události objektivy o průměru 25 mm s 10× přiblížením, opatřenými čočkami s vícenásobnými antireflexními vrstvami a užijte si široký, jasný, zaostřený obraz.

Od prodejce MALL
Praktica AVRO 8×42 černá

Praktica AVRO 8×42 černá

2 929 Kč
2 690 Kč

Další nabídka za 2 477 Kč

Binokulární dalekohled disponuje až 8× zvětšením a 42mm objektivem. Praktica AVRO 8×42 je plněný dusíkem a odolný proti zamlžování, takže si poradí i se špatným počasím. Multi Coated optika vám dopřeje jasný a ostrý obraz. Velké zaostřovací kolečko a nastavitelné očnice zaručují komfort.  

Od prodejce MALL
Levenhuk Discovery Star Sky P7 Planetarium
1x

Levenhuk Discovery Star Sky P7 Planetarium

1 290 Kč
1 225 Kč

Další nabídka za 1 200 Kč

Posledních pár kusů za tuto cenu!

Efektivní projektor hvězdné oblohy slouží i jako fantastická dekorace vašeho interiéru. Levenhuk Discovery Star Sky P7 Planetarium se instaluje do vzdálenosti 1,5–2 m od promítací plochy a dává na výběr z několika projekčních barev. Nechybí funkce časovače a možnosti otáčení. Na jedno nabití vydrží 6–12 hod.

Od prodejce MALL
Focus Sport Optics Fun II 8×21
35x

Focus Sport Optics Fun II 8×21

449 Kč
439 Kč

Další nabídka za 449 Kč

Kompaktní kapesní dalekohled se může pochlubit 8× zvětšením. Focus Optics Fun II 8×21 má gumové očnice a 21mm objektivy. Optika z borosilikátového skla s FC povrchovou úpravou zaručuje ostrý a přesný obraz. Díky nízké hmotnosti je dalekohled perfektním kouskem na dlouhé cestování či krátké výlety.

Od prodejce MALL
Levenhuk LabZZ B6

Levenhuk LabZZ B6

779 Kč
698 Kč
Posledních pár kusů za tuto cenu!

Základní dětský dalekohled10× zvětšením je perfektním kouskem do výbavy všech mladých pozorovatelů a badatelek. Levenhuk LabZZ B6 má 25mm objektivy a mezipupilární vzdálenost od 56 – 72 mm. Dalekohled má odolné gumové tělo, které jen tak nevypadne z ruky.

Od prodejce MALL

Dalekohledy

Dalekohledy usnadňují pozorování, jsou pomůckou pro fotografy, myslivce i lovce. Pro běžné použití vybírejte mezi binokulárními dalekohledy, pro zábavu jsou tu hvězdářské dalekohledy.

Turistický dalekohledy

 • Pro turistiku, sport a outdoor je vhodný klasický dalekohled nebo odolný dalekohled. Vybírejte lehký dalekohled (do 400 g), avšak s velkým rozpětím přiblížení a větším průměrem čoček. Doporučujeme širokoúhlé modely. Pokud používáte dalekohled za zhoršených povětrnostních podmínek (u vodních nádrží nebo na lodích) zvolte vodotěsný dalekohled.

Dalekohled pro myslivce

 • Dalekohled pro myslivce je určen pro pozorování zvěře. Vhodný je také pro všechny milovníky přírody i pro fotografy. Doporučujeme vybírat mezi klasickými, odolnými a monokulárními dalekohledy. U pozorování zvěře je důležitá světelnost dalekohledu a přiblížení. Pokud vyrážíte do přírody i za deště, vyberte vodotěsný model. Monokulární dalekohled zvolte, pokud ho plánujete uchytit na zbraň, stativ či fotoaparát.

Hvězdářský dalekohled

 • Hvězdářský dalekohled nebo výkonný teleskop je pracovní pomůcka fotografů i relaxace pro všechny milovníky hvězd a hvězdáře. Hvězdářské dalekohledy jsou velké a těžké, je třeba stativ s montáží. Montáž umožní natáčení dalekohledu do různých směrů.
Hvězdářský dalekohled můžete vybrat jako refraktor s objektivem a skleněnou čočkou nebo reflektor se zrcadly namísto čoček. Pro pozorování Měsíce postačí dalekohled se zvětšením 60×, pro pozorování vzdálených objektů je zapotřebí zvětšení až 200×.

Kapesní dalekohled

 • Kapesní dalekohled je vhodný jako divadelní kukátko a pro vycházky do přírody. Je lehký a jednoduchý na použití, proto ho mohou využít i děti. Má menší průměr čoček a menší možnosti přiblížení oproti ostatním typům dalekohledů.

  Dětské dalekohledy

  • Jako dětský dalekohled můžete zakoupit kapesní dalekohled. Pro starší děti je vhodný i lehčí model binokulárního dalekohledu s hmotností do 300 g. Oblíbené jsou i hvězdářské modely.

  Profi dalekohledy

  • Profesionální dalekohledy jsou nákladnější na pořízení, počítejte s cenou vyšší než 10 tisíc korun. Jsou z prémiových materiálů, zpravidla jsou větší, těžší a mají vysoký výkon. Vybírejte Steiner, Nikon či Celstron.

  Lovecké dalekohledy

  • Lovecké dalekohledy vybírejte mezi monokulárními dalekohledy. Vhodné jsou ty pro noční vidění a modely voděodolné. Prohlédněte si Levenhuk, Eschenbach či Viewlux.