10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vybrat outdoor kameru

Akční, sportovní nebo také outdoorové kamery ocení nadšení sportovci, cestovatelé i horalé. Tyto odolné a kompaktní kamerky můžete brát s sebou na cesty, tréninky i do přírody. S jejich pomocí si tak jednoduše zaznamenáte všechny zážitky a vytvoříte kvalitní akční záběry, díky kterým si trvale uchováte vzpomínky! Nyní se zaměříme na to, jak na výběr akční kamery, co všechno zohlednit a dle jakých kritérií se rozhodovat při volbě toho nejvhodnějšího modelu pro vaše využití!

Jak vybrat outdoor kameru

Co si ujasnit před nákupem akční kamery?

„Na jaké aktivity budu kameru používat?“ Nejdříve byste se měli zamyslet nad tím, při jakých aktivitách budete s kamerou natáčet. Pokud chcete natáčet během běhání, skákání apod., měli byste rozhodně zvolit model s integrovanou automatickou stabilizací. Pokud vybíráte kameru do zimních podmínek, volte takovou, kterou lze pohodlně ovládat i v rukavicích. Plánujete se s kamerou potápět? Zkontrolujte stupeň ochrany proti vodě.

„Mám požadavky na speciální uchycení?“ Rozmyslete si také, zda budete kameru při natáčení držet pouze v ruce, na stabilizátoru, nebo oceníte například i uchycení na helmu nebo hrudní popruh (např. při lezení). Existují dokonce prvky,

Jak vybrat outdoor kameru

Vybíráte outdoor kameru? Zohledněte provedení těla i technický výkon!

Výběr kvalitní sportovní kamery vyžaduje dostatek času, zaměřit byste se měli na vnější provedení a vzhled kamery, především její rozměr, hmotnost a odolnost, a pak také samozřejmě na technické parametry, které konkrétní model nabízí. Na trhu je obrovská řada modelů, ze kterých můžete vybírat, takže čím jasnější představu o konkrétních požadavcích budete mít, tím lépe!

Jaká je optimální hmotnost akční kamery?

Především, pokud plánujete nosit kameru připnutou na přilbě, měla by být hmotnost co nejnižší. Ty nejlehčí modely dosahují hmotnosti pouhých cca 50 gramů, což téměř neucítíte.

Velikost outdoor kamery vybírejte dle využití

Co se týká velikosti, zde záleží, jak budete kameru využívat – ne vždy může být nejmenší model nejlepší volba. Pokud budete kameru běžně ovládat v rukavicích, nebo máte mohutnější dlaně, vybírejte modely, jejichž tlačítka se vám budou pohodlně mačkat.

Odolnost kamery dle IP stupnice a odolné pouzdro

Protože kameru budete používat ve venkovních podmínkách, kde je přítomen prach, déšť, sníh apod., musí být vůči těmto vlivům dostatečně odolná. Některé modely jsou voděodolné a prachuodolné i bez ochranného pouzdra, jedná se ale spíše o dražší kamery. Odolnost akční kamery však lze mnohonásobně zvýšit ochranným pouzdrem. S kamerou se pak můžete potápět nebo sportovat v blátě či písku.

Stupně ochrany proti prachu a vodě jsou vyznačeny na stupnici IP. První číslo značí odolnost proti prachu, druhé pak proti vodě.

Stupeň IP Odolnost proti vodě
IPx0 Žádná ochrana.
IPx1 Nižší stupeň ochrany před padajícími kapkami (slabý déšť).
IPx2 Ochrana před padajícími kapkami při naklonění 15 stupňů (silný déšť).
IPx3 Nižší stupeň ochrany před stříkající vodou.
IPx4 Vyšší stupeň ochrany před stříkající vodou.
IPx5 Nižší stupeň ochrany před tryskající vodou.
IPx6 Vyšší stupeň ochrany před intenzivně tryskající vodou/vlnobitím.
IPx7 Ochrana před ponořením do hloubky 1 m po dobu 30 min.
IPx8 Chráněno proti potopení do vody po dobu specifikovanou výrobcem akční kamery.
Stupeň IP Odolnost proti prachu
IP0x Bez ochrany.
IP1x Chráněno před vniknutím pevných částic o velikosti nad 50 mm.
IP2x Chráněno před vniknutím pevných částic o velikosti nad 12,5 mm.
IP3x Chráněno před vniknutím pevných částic o velikosti nad 2,5 mm.
IP4x Chráněno před vniknutím pevných částic o velikosti nad 1 mm.
IP5x Chráněno před velmi drobnými prachovými částicemi (částečná prachová odolnost).
IP6x Plná ochrana před prachem.

Jaké technické parametry akčních kamer rozhodně nepřehlédnout?

Nyní se zaměříme na technické schopnosti kamery, které se liší dle konkrétního modelu, jeho kvalitě provedení a výsledné ceně. Proto vybírejte s ohledem na vlastní nároky tak, abyste s kamerou byli maximálně spokojeni. Obvykle se vyplatí si mírně připlatit, než pořídit nejlevnější model, se kterým se nespokojíte.

Rozlišení a snímková frekvence

Minimální rozlišení, které by měla kamera nabízet, by mělo být Full HD. Pokud máte na kvalitu obrazu vysoké nároky, vybírejte model s rozlišením Ultra HD (4K), které má 4 násobně vyšší kvalitu než Full HD. Počítejte však s tím, že tyto modely patří mezi dražší.

Rozlišení se může udávat počtem pixelů, zatímco 1 920 × 1 020 px značí Full HD, v případě 2160 × 3840 px se jedná o kvalitu 4K.

S rozlišením poměrně úzce souvisí snímková frekvence (zkratka FPS), která značí, kolik obrázků je kamera schopna vytvořit za sekundu. Ovlivňuje tak plynulost obrazu. U Full HD se nejčastěji setkáte s 30 nebo 60 FPS, kvalita 4K dosahuje obvykle 30 FPS u dražších kamer 60 FPS.

Výdrž baterie a způsob nabíjení

Pokud se chystáte s akční kamerou vyrážet do terénu i na delší dobu, měli byste zohlednit také to, jak dlouho vydrží pracovat a jakým způsobem ji lze dobíjet. Protože kapacita baterie může být zavádějící (každá kamera má jiné nároky na provoz), zaměřte se spíše na údaj, který udává, jak dlouho vydrží přístroj pracovat na jedno nabití.

Pokud plánujete natáčet ve vyšší kvalitě nebo delší čas (více jak hodinu), rozhodně byste si měli pořídit náhradní baterii na výměnu. Většinu akumulátorů můžete nabíjet připojením k powerbance, což v případě, že se pohybujete mimo civilizaci, určitě oceníte.

INFO: K tomu, abyste mohli natáčet dostatečně dlouho, potřebujete nejen náhradní baterii, ale také dostatečnou kapacitu paměťové karty. Proto vybírejte vhodné karty s vyšší kapacitou (až 512 GB) a vždy si berte i několik karet náhradních, abyste hotové záběry nebyli nuceni mazat.

Je lepší digitální nebo optický ZOOM?

ZOOM slouží k přiblížení obrazu, existují 2 základní typy:

    Optický ZOOM – patří mezi kvalitnější způsob přibližování, nesnižuje totiž kvalitu obrazu. U akčních kamer není příliš rozšířený.

    Digitální ZOOM – obraz přiblíží, ale kvalita se oproti původnímu obrazu výrazně zhorší. Pouze vyřízne detail z celkového záběru a přiblíží jej.

Při natáčení v pohybu oceníte stabilizaci!

Jestliže chcete mít plynulé záběry bez výrazných otřesů (např. při běhu, skákání, jízdě na kole nebo jiném sportu), doporučujeme pořídit si kameru s integrovanou stabilizací, která tyto otřesy minimalizuje. Opět můžeme stabilizaci dělit na optickou a digitální, přičemž optická přináší výrazně kvalitnější výsledky.

Pokud u vaší kamery stabilizace chybí, můžete si pomoci stabilizátory, tzv. gimbaly, které obraz vyrovnávají. Tyto držáky však zabírají další místo a hůře se s nimi manipuluje.

Funkce a režimy akční kamery, které rozhodně uvítáte!

S příchodem nových modelů další funkce stále přibývají, je třeba však zohlednit, které z nich jsou důležité a užitečné a které pro vás naopak nejsou stěžejní a dle toho vybírat.

GPS

Zaznamená trasu, s její pomocí si můžete ukládat souřadnice míst, kde jste byli.

Slow Motion

Efektivní, plynulé zpomalení natočeného materiálu.

Časosběr

Možnost natáčení delšího časového úseku (např. západ slunce), který pak lze výrazně zrychlit.

Samospoušť

Slouží k natáčení a focení sebe sama.

Časová smyčka

Využijete ji spíše při jízdě autem, kamera zaznamenává obraz do chvíle, než se zaplní paměť, poté novou nahrávkou přehraje starý záznam.

Pořiďte si k akční kameře vhodné příslušenství, které její schopnosti rozšíří!

K většině akčních kamer můžete pořídit velké množství příslušenství – díky tomu získáte více možností, jak a kam kameru připínat i používat! Oblíbené jsou například upínací sady, ve kterých najdete hrudní postroj, úchyt na přilbu, stativ, nebo plovák. Zakoupit můžete také nejrůznější kryty, které zvýší odolnost kamery!



Nejčastěji kladené otázky při výběru outdoor kamery

1️⃣ Jak připevnit akční kameru na helmu?

Obvykle k tomu potřebujete speciální držák, který připevníte (napevno nebo zavěsíte) na přilbu a do něj usadíte kameru. Kvůli vibracím doporučujeme používat kamery se stabilizací.


Další zajímavé články

Jak vybrat fotoaparát

Každý má nějaký stanovený cenový limit pro nákup fotoaparátů. Pokud si zvolíte v možnostech řazení fotoaparátů... celý článek

Jak vybrat objektiv

Objektiv je čočka nebo soustava čoček vytvářející opticky změněný obraz, který se dále zpracovává a tělo digitálních... celý článek

Jak vybrat autokameru

Autokamery se využívají pro natočení reálného průběhu dopravní situace. V případě nehody nebo jiné komplikace... celý článek