10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

K základnímu vybavení každého školáka patří školní batoh nebo aktovka. Na trhu najdeme velký výběr aktovek i batohů, které mají různou kvalitu a typ zpracování.

Zobrazit více

Aktovka nebo batoh?

Zatímco dříve byla pro malého školáka jasnou volbou aktovka, dnes tomu tak úplně není. Na trhu najdeme řadu kvalitních školních batohů, vhodných i pro ty nejmenší školou povinné děti. Jaké jsou tedy hlavní rozdíly mezi školní aktovkou a batohem

 • Aktovka – má jednu komoru, dělenou do více přihrádek, pevnou konstrukci, je stabilní a dno je opatřeno komponenty, které brání před ušpiněním a provlhnutím, ideální pro prvňáky
 • Školní batoh – má více komor, zapínání obvykle na zip, hůře se udržuje přehled ve věcech, nemá pevnou konstrukci, ale relativně dobrou stabilitu, pro děti vyšších tříd vzhledově přitažlivější
 • Studentský batoh – typ školního batohu určený pro starší studenty, přitažlivý design, propracované vnitřní uspořádání, součástí často speciální kapsa na notebook
Info:

Norma ČSN udává předepsané hmotnosti, při kterých by prázdná aktovka nebo školní batoh pro I. stupeň měla vážit do 1,2 kg, pro II. stupeň do 1,4 kg.

Školní aktovka pro prvňáčky

Při výběru školní aktovky pro prvňáčka dbejte obzvláště na kvalitu zádového systému. Aktovka musí na zádech dobře sedět, být stabilní a přehledná, s jednoduchým pevným zapínáním.

Na trhu najdete také licenční školní batohy a aktovky. Jedná se o speciální edice batohů s motivy nejčastěji pohádkových nebo filmových postaviček. Vaše dítě tak může na zádech hrdě nosit svého oblíbeného hrdinu.

Věděli jste, že....

Dle ČSN by prázdná aktovka pro prvňáčka měla vážit cca 1 kg. Ideální rozměry aktovky pro malé děti jsou max. 40 cm na výšku, šířka nepřesahuje ramena a hloubka brašny je max. 21 cm.

Pro I. stupeň základní školy jsou ideální školní aktovky a batohy s kvalitním zádovým systémem, pevného tvaru, s přehlednými přihrádkami a dnem s komponenty proti ušpinění. Na trhu je řada variací batohů a aktovek, všech barev a bohatých potisků s dětskými motivy, lze pořídit i celé sety, obsahující penál a další školní potřeby.

Pro II. stupeň základní školy se hodí školní batohy střídmějších, ale moderních designů, vyrobené z odolných materiálů, s kvalitním zádovým systémem odpovídajícím vyšší hmotnosti obsahu, o objemu cca 25 litrů, s praktickými přihrádkami na uložení tabletu, popř. notebooku.

Ergonomie školní aktovky a batohu

 • Zádová konstrukce – by měla poskytovat dostatečnou oporu a mít správně zvolené anatomické tvarování, stěžejní je často užívaný lehký hliníkový rám a vhodné polstrování, které by mělo být dostatečně měkké, ale také pevné
 • Popruhy – by měly být dostatečné široké (min. 4 cm), dlouhé (min. 70 cm) a nastavitelné, ideálně polstrované, s kvalitními sponami, skvělým doplňkem je hrudní a bederní pás
Info:

Při správném usazení tašky má školák dostatečnou volnost v bederní i krční části páteře. Taška na zádech dobře sedí, při pohybu se nenaklápí. Horní část tašky je ve výšce ramen, spodní část výrazně nepřesahuje linii boků. Popruhy přiléhají k tělu v oblasti poloviny klíční kosti.

Materiál a konstrukce

Při výběru se zaměřte také na odolné materiály a praktické doplňky.

 • Materiál – by měl být nezávadný, pevný a odolný, snadný k údržbě, nepromokavý, ideální je pořízení pláštěnky, jelikož zipy nemusí být voděodolné
 • Doplňky – některé tašky jsou opatřeny praktickými doplňky, které zlepší užitné kvality
 • Zpevněné dno – u aktovky běžné, u batohů příjemná výhoda, zlepší stabilitu, v případě, že je dno opatřeno nožičkami, zabrání i navlhnutí a znečištění
 • Přihrádky – praktické jsou boční kapsy na pití nebo svačinu a malé bezpečné přihrádky na klíče, peníze atd.
 • Otevírání – by mělo být jednoduché, praktické a spolehlivé
 • Kolečka – některé batohy jsou opatřeny kolečky, která slouží k tažení batohu za sebou, kolečka jsou ovšem často nepraktická při nošení na zádech a zvyšují váhu batohu
TIP!

Jako doplněk jsou velmi praktické svačinové boxy a láhve nebo termosky, díky kterým lze svačinu i nápoje do tašky snadno a bezpečně uložit.

Bezpečnostní prvky batohu či aktovky

Bezpečnostní prvky by neměly chybět na žádném typu aktovky ani batohu. Na batozích se vyskytují v podobě reflexních pásků, výšivek a odrazek. V současné době najdete na některých taškách i LED světla. Viditelnosti napomůžou výrazné barvy batohu, které jsou populární také u dětí.

K zajištění dostatečné viditelnosti by měly reflexní prvky na přední straně zabírat plochu 70 cm2, na bocích alespoň 15 cm2.

TIP!

Další tipy, které pomohou s výběrem, najdete v naší poradně Jak vybrat školní batoh.

Cena

Cena se odvíjí od typu školní tašky, kvality zpracování, použitých materiálů a designu.

 • Do 1 000 Kč – koupíte převážně batohy a aktovky jednodušších tvarů, bohatých designů, s průměrnou kvalitou zádové konstrukce a použitého materiálu, často chybí bezpečnostní prvky a praktické doplňky
 • Mezi 1 000 – 2 000 Kč – máte na výběr z široké řady kvalitních aktovek i batohů, s propracovanou zádovou konstrukcí, nejrůznějších designů, obvykle obsahují reflexní prvky a některé typy mají také praktické doplňky, jako jsou kapsy navíc, vyztužené dno nebo pouzdro na drobnosti
 • Nad 2 000 Kč – pořídíte propracované batohy a aktovky všech designů, batohy na kolečkách i celé školní sety, obsahující mimo tašky i penál, vnitřní vyjímatelný batůžek a pouzdro na drobnosti
Buďte
a nakupujte s dopravou ZDARMA
0
měsíčně
Upřesnit parametry
Pecka cena
Pixie Crew Kreativní studentský batoh Minecraft Šedo-modrý Pixie Crew Kreativní studentský batoh Minecraft Šedo-modrý
Pixie Crew Kreativní studentský batoh Minecraft Šedo-modrý

Dětský školní batoh má dvě samostatně uzavíratelné prostorné kapsy s polstrovaným místem pro notebook do velikosti 15‘‘ na suchý zip. Pro komfortní užívání má batoh ergonomicky tvarovaná polstrovaná záda a posuvný zádový systém umožňující nastavení optimální polohu popruhů vzhledem k výšce dítěte. Přední část batohu doplňuje unikátní silikonový Pixie Crew creative panel. Zdarma balíček 100 malých černých pixelů.

můžete mít DNES

Od MALL
Pixie Crew Školní aktovka Dinosaurus Pixie Crew Kreativní studentský batoh Minecraft Šedo-modrý
Pixie Crew Školní aktovka Dinosaurus

Jedinečný pixelový školní batoh je určený prvňáčkům a žákům I. ZŠ, výšky 120 cm. Aktovka má ergonomicky tvarovaná polstrovaná záda s ventilací a posuvný zádový systém umožňující nastavení optimální polohu popruhů vzhledem k výšce dítěte. Aktovka má dvě samostatně uzavíratelné úložné části. Na přední straně aktovky je umístěn unikátní silikonový PIXIE CREW creative panel TM. K batohu zdarma balíček přibližně 65 ks malých PIXIES (pixelů) a mini galerii pro inspiraci.

můžete mít DNES

Od MALL
Pecka cena
Pixie Crew Studentský batoh Graffiti Pixie Crew Kreativní studentský batoh Minecraft Šedo-modrý
Pixie Crew Studentský batoh Graffiti

Studentský batoh Graffiti od značky Pixie Crew nabídne pohodlné nošení, to díky ergonomicky tvarovaným a polstrovaným zádům. Úložný prostor je rozdělen do dvou uzavíratelných kapes. Nechybí ani vnitřní polstrovaná kapsa na notebook, postranní síťované kapsy a reflexní prvky. Přední část batohu doplňuje silikonový Pixie Crew creative panel.

můžete mít DNES

Od MALL
Pecka cena
Herlitz Školní batoh SoftLight Motýl Paso Školní batoh brašna Frozen 2 Ledové království modrý
Herlitz Školní batoh SoftLight Motýl

Školní taška SoftLight zaujme svou nízkou hmotností – 900 g. Jedná se tedy o lehký model s ergonomicky tvarovaným a prodyšným polstrováním zad. Nastavitelné ramenní popruhy poskytují flexibilitu a komfort při nošení. Je také vybavena reflexními prvky pro lepší viditelnost dítěte.

můžete mít DNES

Od MALL
Paso Školní batoh aktovka Spiderman Lock Paso Školní batoh brašna Frozen 2 Ledové království modrý
Paso Školní batoh aktovka Spiderman Lock

Kvalitní pohodlná pevná taška do školy, vhodná i pro nejmenší školáky prvňáčky – s oblíbeným motivem komiksový hrdina Spider-man.

můžete mít 29.5.

Paso Školní batoh brašna Frozen 2 Ledové království modrý Paso Školní batoh brašna Frozen 2 Ledové království modrý
Paso Školní batoh brašna Frozen 2 Ledové království modrý

Pohodlný a kvalitní tříkomorový batoh, taška do školy s oblíbeným motivem princezna Elsa Materiál: Polyester 420D/PVC Rozměr: 42 × 29 × 17cm Hmotnost: 550g Ergonomicky tvarovaná a silně polstrovaná záda s antibakteriální síťkou.

můžete mít 29.5.

Paso Školní batoh brašna Cars Auta LEGO Bags Build It Maxi Light - školní batoh
Paso Školní batoh brašna Cars Auta

Pohodlný a kvalitní tříkomorový batoh, taška do školy s oblíbeným motivem závodní auto Blesk McQueen. Materiál: Polyester Rozměr: 42 × 29 × 16cm Hmotnost: 550g Objem 21 L Ergonomicky tvarovaná a silně polstrovaná záda s antibakteriální síťkou.

můžete mít 29.5.

LEGO Bags Build It Maxi Light - školní batoh LEGO Bags Build It Maxi Light - školní batoh
LEGO Bags Build It Maxi Light - školní batoh

Školní taška Maxi Light je stylová školní taška s ergonomickým komfortním prouděním vzduchu, všemi základními funkcemi a extra prostorem pro děti mladšího školního věku, s polstrovanou zadní přihrádkou vhodnou pro složky A4, knihy nebo notebook. Je to školní taška, která se dobře stará o záda dítěte a umožňuje přesné usazení tašky díky individuálním možnostem nastavení ramenních popruhů, bederního pásu, hrudního popruhu a horních zvedáků – to vše pro zajištění nejlepšího přizpůsobení se tělu a rozložení hmotnosti.

můžete mít DNES

Od MALL
BAAGL Školní aktovka Zippy Panda LEGO Bags Build It Maxi Light - školní batoh
BAAGL Školní aktovka Zippy Panda

Školní aktovka Zippy Panda s příjemným plyšovým povrchem je vhodná pro žáky 1.–2. třídy ZŠ. Aktovka má ergonomicky tvarovaná záda s možností výškového nastavení. Nechybí pohodlné polstrované ramenní popruhy ani reflexní prvky. Navíc je aktovka vybavena peněženkou a pláštěnkou.

můžete mít DNES

Od MALL
Pixie Crew Školní aktovka Minecraft zeleno-hnědý Head Školní batoh pro první stupeň ROSE GOLD, AB330, 502023085
Pixie Crew Školní aktovka Minecraft zeleno-hnědý

Jedinečný pixelový školní batoh je určený prvňáčkům a žákům I. ZŠ, výšky 120 cm. Aktovka má ergonomicky tvarovaná polstrovaná záda s ventilací a posuvný zádový systém umožňující nastavení optimální polohu popruhů vzhledem k výšce dítěte. Aktovka má dvě samostatně uzavíratelné úložné části. Na přední kapse aktovky je umístěn unikátní silikonový PIXIE CREW creative panel TM. 100 malých černých pixelů zdarma.

můžete mít DNES

Od MALL
LEGO Bags Ninjago Green Easy - školní aktovka Head Školní batoh pro první stupeň ROSE GOLD, AB330, 502023085
LEGO Bags Ninjago Green Easy - školní aktovka

Skvělá a prostorná školní aktovka s množstvím praktických vlastností. Tato lehká školní aktovka má mnoho místa na všechny knihy či sešity, svačinový box i láhev s vodou. EASY školní aktovka má pevné víko s plastovým zámkem, které jde snadno otevřít jednou rukou. Vyztužené dno s nožkami aktovku chrání před špínou a vlhkem. Reflexní prvky jsou umístěné po všech stranách aktovky.

můžete mít DNES

Od MALL
Head Školní batoh pro první stupeň ROSE GOLD, AB330, 502023085 Head Školní batoh pro první stupeň ROSE GOLD, AB330, 502023085
Head Školní batoh pro první stupeň ROSE GOLD, AB330, 502023085

HEAD – Školní batoh pro první stupeň ROSE GOLD, AB330, 502023085

můžete mít 30.5. - 3.6.

Školní batohy a aktovky

Máte představu o tom, jak má batoh nebo aktovka vypadat?Na Mall.cz máte na výběr z široké nabídky školních batohů a aktovek. Najdete zde jednoduché a kvalitní levné školní aktovky i batohy šité dle posledních trendů!

Pestrý výběr aktovek i batohů pro malé i velké školáky, nabízí Karton P + P. Jednoduchý funkční tvar a šik design najdete u Pixie Crew. Bergans of Norway si zakládá na důmyslném a praktickém propracování kapes.

Najdete u nás ale řadu dalších kvalitních značek, jako jsou Herlitz, BAAGL, Stil, CoocoZoo, LEGO a mnoho dalších.

^ Zpátky nahoru

Nabídku produktů z této kategorie naleznete i na Allegro.cz - Umělé vánoční stromky
Nabídku nejlevnějších produktů seřazených podle ceny naleznete v kategorii levné školní batohy
.