Jak vybrat sněhovou frézu

Praha, 24. listopadu 2011

Vyhněte se úmornému odklízení závějí a pohoršeným pohledům souseda, který se zrovna sklouzl po neupraveném chodníku před vaším domem. Sněhové frézy usnadňují zimu řadě českých domácností, sníh totiž díky nim odklidíte bez větší námahy. Máme pro vás pár tipů, jak frézu správně vybrat.

Na začátek byste měli vědět, že existují tři hlavní kategorie sněhových fréz – benzínové jednostupňové a dvoustupňové a také elektrické sněhové frézy. „Každy typ má svoje výhody a zápory, nicméně nejvíce kupovanými jsou benzínové dvoustupňové frézy,” říká Pavel Čečrdle z oddělení Hobby a zahrada MALL.CZ.

Než začnete vybírat, je potřeba si ujasnit několik věcí:

 1. Uklízený povrch

  Jedním z nejdůležitějších faktorů při nákupu sněhové frézy je typ plochy, kterou budete čistit. Máte-li dlážděné chodníky a příjezdové cesty, bude jednostupňová sněhová fréza stačit. Pokud máte na zahradě nebo před domem nezpevněné povrchy, raději zakupte výkonnější dvoustupňový stroj.

 2. Velikost plochy pro odklízení

  Pro větší plochy, jako jsou příjezdové cesty přes 40 metrů dlouhé, se doporučuje použití dvoustupňové sněhové frézy.

 3. Typ odklízeného sněhu

  Jednostupňovou frézu využijete pouze na odklízení čerstvě napadlého sněhu, který není uježděný, mokrý nebo přemrzlý. Jednostupňová fréza totiž nedokáže takový sníh odkrojit.

  S dvoustupňovou frézou můžete odklízet jakýkoliv druh sněhu. Tyto frézy si poradí s čerstvým, přemrzlým nebo mokrým sněhem. Dvoustupňovou frézu nezastaví ani ušlapaný nebo uježděný typ sněhu, který fréza pilovým šnekem odřezává.

 4. Kolik chcete do frézy investovat a zda chcete nadstandardní funkce

  Světlomet: Pro práci za tmy nebo ve špatně osvětlených místech je lepší vybrat frézu se světlometem.

  Elektrický start: Pro snadný start bez nutnosti startovat frézu tahem lanka zvažte koupi frézy s elektrickým starterem. Elektrický start musí být zapojen do zásuvky prodlužovacím kabelem. Poté stačí stisknout tlačítko Start na řídící jednotce, tím dostanete motor do chodu. Následně odpojíte kabel a můžete začit s odklízením sněhu.

Podle kombinace výše uvedených faktorů už snadno rozhodnete, jaký typ frézy pro vás bude nejvhodnější.

Elektrické sněhové frézy

Sněhová fréza Güde

Jsou určeny pro odklízení čerstvě napadnutého sněhu na menších a pevných plochách (asfalt, beton). Sněhová fréza je tichá a lehká, proto je také tento stroj snadno ovladatelný. Tyto frézy vyžadují minimální údržbu. Elektrická fréza je limitována délkou prodlužovacího kabelu. Vyrábějí se v jednostupňovém provedení.

Elektrická sněhová fréza GESF 400 je vhodná pro čištění chodníků, příjezdových cest a malých nádvoří. Fréza má 2bodový bezpečnostní spínač, ohebná řídítka pro kompaktní skladování, pevná plastová kola a vyhazovací kanál s plynulým otáčením 2× 90°.

Cena na MALL.CZ: 2 799 Kč

Benzínové frézy jednostupňové

Je poháněná samohybným šnekem s pryžovými hranami, což zajišťuje pohon pojezdu frézy. Díky tomuto originálnímu řešení se podstatně snižují nároky na obsluhu a je zaručen čistý sběr sněhu. Sníh je dopravován do odhozové skříně a odtud je rotorem vyhazován odhozovým hrdlem ven. Tento typ je vhodný pro rychlé odklízení sněhu z cest, nájezdů, chodníků a menších dvorků.

Benzínové frézy dvoustupňové

Sněhová fréza Fieldmann

Jsou vybaveny konstrukcí ocelového přihrnovacího šneku. Ten si díky speciálnímu tvaru zubů na povrchu dokonale poradí i se zledovatělým sněhem a jeho úkolem je v první fázi přihrnout sníh k ústí vyhazovací turbíny. Ve druhé fázi je sníh pomocí této turbíny vytlačen do výhozového komínku. Díky této technologii je fréza schopná zpracovat daleko více sněhu za kratší časový úsek. Tento typ je vhodný pro rychlý úklid sněhu z větších ploch, chodníků, cest, parkovišť a podobně. Tyto frézy zvládnou v pohodě i nezpevněné povrchy.

Dvoustupňová sněhová fréza Fieldmann FSF 3001 – B je velmi účinným strojem pro odklízení sněhu jak v nižších, tak i výše položených oblastech.

Cena na MALL.CZ: 13 490 Kč