PR:CZ_2019-09-SG-AutumnOutdoor


RC modely

Vybrali jsme pro vás

Nejprodávanější

Maisto Farm Tractor
1 299 Kč
+ doprava zdarma

Posledních pár kusů za tuto cenu!


Novinky

RC Modely – hračky na dálkové ovládání

Hračky na dálkové ovládání jsou sice oblíbené hlavně u dětí, ale dokážou se pro ně nadchnout i dospělí. K RC modelům (RC znamená „remote / radio controlled“, tedy „dálkově ovládané“) existuje pro velký výběr příslušenství. V následujícím průvodci najdete výběr různých typů RC a také se dozvíte, na co byste si měli před koupí dát pozor.

1. Obecné vlastnosti

Mezi RC modely na dálkové ovládání (auta, vrtulníky, lodě, a další) jsou velké rozdíly. Některé vlastnosti jsou však důležité pro všechny tyto kategorie. Například: měřítko, hmotnost a rozměry.

V tabulce najdete další hlediska důležitá pro všechny modely:

Vlastnost Vysvětlivka
Oblast použití Doma nebo venku (nebo na silnici a v terénu)
Ready-To-Drive / Ready-To-Fly / Ready-To-Run Dopravní prostředek lze používat ihned bez montáže (jde především o modely pro děti)
Počet kanálů (dálkové ovládání) Pro funkci je potřeba jeden kanál (jednoduché modely se dvěma až třemi kanály pro plyn, řízení a případně světla)
Druh pohonu Elektromotor (provoz na baterie nebo akumulátor) nebo spalovací motor
Přenos signálu Přes rádiové spojení, infračervené paprsky nebo kabel
Frekvenční rozsah přenosu signálu 35 / 40 MHz nebo 2,4 GHz

Druh pohonu má vliv na nejvyšší rychlost a maximální dobu jízdy: Spalovací motory na benzínový pohon jsou zpravidla výkonnější než elektromotory, však nejsou vhodné pro děti.

Při přenosu signálu jsou rozdíly v dosahu: Kvůli světelným podmínkám jsou infračervená dálková ovládání venku v nevýhodě oproti rádiovým variantám. Při používání více přístrojů s frekvenčním rozsahem menším než 2,4 GHz může docházet ke vzájemnému rušení signálu.

Výrobci uvádí u většiny modelů doporučený věk a není vhodné je používat bez dohledu dospělé osoby. Mohlo by totiž dojít k poranění nebo k poškození výrobku. U výrobků pro děti si dobře prohlédněte i dálkové ovládání. Varianty vhodné pro děti mají přehledný počet intuitivně uspořádaných ovládacích prvků. Pro vnímání prostoru při řízení jsou vhodnější přístroje v podobě ovládacího panelu než takzvaná „pistolová dálková ovládání“.

2. Auta a motorky

U aut a motorek na dálkové ovládání hodnoťte jiné vlastnosti než u letadel, vrtulníků nebo lodí. Modely pro venkovní použití jsou vystavené vysokému zatížení, a proto by měly splňovat následující:

Vlastnost Výhoda
Uzavřený motorový prostor Zabraňuje usazování prachu nebo cizích těles (například kamínků)
Velký průměr kol Zaručuje dostatečně velký prostor mezi podvozkem vozidla a podkladem (vozidlo nebude dosedat)
Tlumiče Zaručuje dostatečně velký prostor mezi podvozkem vozidla a podkladem (vozidlo nebude dosedat)
Výrazný profil pneumatik Zajistí lepší přilnavost k povrchu
Pneumatiky z flexibilního materiálu (pogumované) Přídavné pérování
Vysoký dosah signálu

S modely pro domácí použití jezděte výhradně na rovném podkladu, jinak by mohly drhnout podvozkem. Následuje přehled jednotlivých typů aut na dálkové ovládání: 

 • Závodní auta
 • Monster trucky
 • Formule 1
 • Tanky
 • Sporťáky
 • Zemědělská a stavební vozidla
 • Náklaďáky

Pro děti a osoby bez zkušeností nebude snadné řídit motorku. Při koupi proto hledejte vozidla, která jsou vybavena speciálním setrvačníkem nebo stabilizačním rotorem – ten zajišťuje, aby se zadní kolo konstantně otáčelo i při nízké rychlosti a vozidlo se nepřeklápělo. Praktické jsou i ochranné rámy, které chrání motorku před poškozením při pádu.

Všechna auta na dálkové ovládání si můžete prohlédnout zde.

3. Vrtulníky a letadla

Vedle velmi kvalitních RC modelů určených pro profesionály existují i levnější „mini varianty“ . Jsou velmi oblíbené a vhodné pro začátečníky. Tyto malé vrtulníky jsou většinou velmi lehké, a proto se pro použití venku hodí jen v omezené míře – stačí mírný vítr a ztratíte nad svým letounem kontrolu. Řízení letounu na dálkové ovládání vyžaduje trochu více tréninku než řízení aut, motorek nebo lodí.

Při výběru vhodného letounu se řiďte především počtem dostupných vysílacích a přijímacích kanálů. Tato informace určuje možnosti leteckých manévrů:

Počet kanálů u vrtulníku Ovládání pohybu
1 Vertikální pohyb (nahoru/dolů)
2 Vertikální a horizontální pohyb (doprava/doleva)
3 Vertikální a horizontální pohyb a pohyb dopředu/dozadu.
4 Přídavná možnost otáčení kolem vlastní osy
Počet kanálů u vrtulníku Ovládání pohybu
3 Výška letu, směr letu, rychlost
4 Přídavná možnost otáčení kolem podélné osy (boční „rolování“)

Pozor: Vrtulníky a letadla pro děti musí mít snadné ovládání. Řízení by nemělo být příliš komplikované. Dobrou volbou jsou modely se třemi kanály.

Vrtulníky na dálkové ovládání | Letadla na dálkové ovládání

 • „Stabilizace gyro“ u vrtulníků zabraňuje nekontrolovatelnému otáčení kolem vlastní osy (podstatně snazší řízení)
 • Pokud možno robustní zpracování korpusu (umělé hmoty jako skelná vlákna nebo pěnové hmoty)
 • Dostatečná výkonnost akumulátoru (průměrně 5 až 20 minut)
 • Co největší dosah signálu

Oblíbené jsou i platformy typu dron, které jsou vybavené kamerou a mohou pořizovat impozantní letecké záběry.

4. Lodě na dálkové ovládání

RC modely lodí existují například v následujících provedeních:
 • Válečné lodě (také ponorky)
 • Jachty
 • Nákladní lodě
 • Plachetnice
 • Historické modely

Věnujte pozornost především robustnosti trupu. Levné modely často nejsou dostatečně chráněné proti pronikání vody. V extrémním případě může dojít k poškození elektroniky vlhkostí, což znemožní další ovládání lodě na dálku. Dobrou volbou jsou modely s trupem ze sklolaminátové hmoty (GFK) nebo dřeva. Loď by měla mít uzavřený a rovný povrch. V prohlubních by se totiž mohla hromadit voda, která by pronikala do motorového prostoru.

Je možné vybírat mezi kartáčovými motory a takzvanou „brushless“ variantou bez kartáčů. Motory bez kartáčů jsou výkonnější a lehčí, což pozitivně ovlivňuje rychlost lodě. Digitálně řízené servo (motory, které nahrazují činnost kormidla) lze ovládat přesněji a pracují rychleji než analogové varianty.

Loď používejte pouze v klidných vodách, jinak by mohlo rychle dojít k poškození nebo ztrátě. Před použitím zkontrolujte stav napájení. Pokud si nejste jistí, jak dlouho může být loď v provozu, jezděte jen blízko břehu. Kdyby už na dálkové ovládání nereagovala, budete ji moci vylovit.

Všechny lodě na dálkové ovládání si můžete prohlédnout zde.

Často kladené dotazy

V čem se liší dopravní prostředky na dálkové ovládání se spalovacím motorem od variant s elektromotorem?

Dopravní prostředky s benzínovým nebo nitro pohonem jsou výrazně výkonnější než modely s elektro pohonem. To se projevuje například ve vyšší akceleraci a maximální rychlosti. Dopravní prostředky se spalovacími motory najdete především v oblasti profesionálního RC modelářství a nejsou vhodné pro děti. 

Na co si dát pozor při koupi mini vrtulníku na dálkové ovládání?

Model by měl mít tři řídicí kanály. Jinak může být řízení velmi obtížné. Stabilizace gyro navíc umožňuje lepší kontrolu, protože zabraňuje nežádoucímu otáčení kolem vlastní osy.

Jaký je u aut na dálkové ovládání rozdíl mezi modely onroad (na silnici) a offroad (do terénu)?

Modely offroad jsou variantou, která se hodí hlavně do nerovného terénu. Důležité je dostatečné odpružení, pogumované pneumatiky a robustní materiál. S variantou offroad můžete jezdit i na rovném podloží. Modely onroad nejsou vhodné pro jízdu v terénu.

Kde nemám používat loď na dálkové ovládání?

Rozhodně jezděte pouze v klidných vodách. Jinak by mohlo dojít k poškození nebo dokonce ztrátě lodě. Kvůli případnému výpadku baterie se ani moc nevzdalujte od břehu.

_____

^ Zpátky nahoru